Досягнуті в Брюсселі домовленості щодо модернізації української газотранспортної системи створять сприятливіші умови для українських споживачів газу, вважає аналітик інвестиційної компанії "Драгон Капітал" Денис САКВА.
За його словами, крім питання про залучення інвестицій, необхідних для забезпечення безперебійної роботи газотранспортної системи, однією з важливих домовленостей, досягнутих в Брюсселі, є вимога до України забезпечити незалежність оператора транзиту газу, а також прозорість і рівні права доступу до газотранспортної системи і системи підземних сховищ для всіх учасників газового ринку.
У зв’язку з цим аналітик нагадав, що наразі умови доступу до газових сховищ і газотранспортної системи непрозорі і дуже бюрократизовані, що призводить до зловживань і неефективного використання ресурсу газотранспортної системи.
Вимога Євросоюзу дасть змогу збільшити конкуренцію на газовому ринку і, в підсумку, створить сприятливіші умови для споживачів газу.
Водночас голова комітету Держдуми Росії у міжнародних справах Костянтин КОСАЧЕВ назвав "міною сповільненої дії" декларацію між Україною і ЄС щодо модернізації української газотранспортної системи.
"Ми просто закладаємо міну сповільненої дії, коли рано чи пізно прийдемо до ситуації, що Євросоюз почне говорити Росії про те, що ЄС вклав кошти в модернізацію ГТС України, і тепер ви в Росії зобов’язані цю ГТС використовувати, закачувати в неї газ, щоб в Європі газу було достатньо. Як тільки в комерційних відносинах з’являється термін "зобов’язаний", ці комерційні відносини вмить переходять в зону ризику", – сказав К. Косачев на прес-конференції в РІА Новости.
"Як тільки ЄС почне від Росії вимагати закачування газу в модернізовану ГТС України, абсолютно точно можна припустити, що Україна цією ситуацією скористається для того, щоби поліпшити свої позиції, запропонувавши Росії якісь зручні для себе і незручні для Росії умови транзиту або закупівель російського газу", – вважає К. Косачев.
26-03-2009, 13:15
0
5 066