Цього року в області – 3 тисячі 569 випускників 11-х класів (торік їх було приблизно 7 тисяч 300). Чернівецькі школи цього року закінчать 753 11-класників (торік – 1450).
Кількість випускників шкіл, а отже, й вступників до вузів, зменшилася удвічі. При цьому обсяг прийому до буковинських вузів залишився на рівні минулорічного.
Чи не стане це приводом, що до вузів прийматимуть усіх, у тому числі й абітурієнтів із низьким рівнем знань?
У Чернівецькому національному університеті минулого року було 4 тисячі 302 місця для першокурсників. Цього року їх побільшало на приблизно 20 місць.
– Ліцензійний обсяг не залежить від кількості абітурієнтів, – пояснює начальник навчального відділу ЧНУ Ігор МАРЦЕНЯК.
– Він залежить від спроможності вузів провести підготовку студентів, кадрового та матеріально-технічного забезпечення. Справді, кількість абітурієнтів цього року зменшиться – очікуємо, що це зменшення буде орієнтовно на 40-42 відсотки.
– Поки що до нас не доведено план держзамовлення, – зазначив проректор ЧНУ з навчально-організаційної роботи Іван ГРИГОРАЩУК. – Швидше за все, його обсяг все-таки скоротять. Щороку кількість абітурієнтів зменшується приблизно на 10 відсотків. Наприклад, торік до нас вступило трохи більше чотирьох тисяч осіб. Нині є дуже багато вузів – і державних, і комерційних, і часто ліцензійний обсяг у них переважає кількість абітурієнтів. Тож практично кожен, хто хоче, може вступити до таких вузів. Нам, звісно, не хочеться такої ситуації. В абітурієнта для вступу повинно бути не менше 124 балів з усіх предметів ЗНО. Але самі розумієте: якщо у нас ліцензійний обсяг з тієї чи іншої спеціальності становитиме 50 осіб, ми намагатимемося набрати цих 50 осіб. Насамперед потрібно буде виконати держзамовлення – для вузу це дуже важлива річ. Абітурієнти, які матимуть найвищі бали у рейтингу, навчатимуться за держзамовленням. А всі інші підуть на платну форму. На жаль, щороку рівень знань вступників знижується. Іноді дивуєшся, як такий учень міг здобути високі бали на ЗНО.
Ліцензійний обсяг у Буковинському державному медичному університеті також залишиться на рівні минулих років. Найбільший він на "лікувальну справу" – 460 місць. На "стоматологію" він становить 100 місць, фармацію – 30.
– Ми ще не отримали офіційні дані про обсяг держзамовлення, – зауважив відповідальний секретар приймальної комісії, декан медичного факультету №2 БДМУ Володимир ГЛУБОЧЕНКО. – Але гадаю, він залишиться на рівні минулорічного. Навряд чи виникне ситуація, що доведеться набирати усіх вступників підряд. Зазвичай у нас щороку великий конкурс навіть на контракті, тому вибирати буде з кого.
Галина МАРКІВ