На території Буковини живе чимало тварин підтипу хребетні, занесених до Червоної книги. Про деяких із них розповів старший науковий співробітник відділу природи обласного краєзнавчого музею Назар СМІРНОВ.
– Найбільші тварини в Україні, занесені до Червоної книги, – зубри, – розповідає Назар Анатолійович. – Вага дорослих самців може сягати однієї тонни. Цей вид ще кілька століть тому можна було побачити на значній території Європи. Та під час Першої та Другої світових воєн його майже повністю винищили. Лише завдяки втручанню людини до 1960-1970 років кількість зубрів зросла. Їх почали розселяти у ті місця, де вони раніше мешкали. У тому числі кілька десятків зубрів завезли і на територію нинішнього зоологічного заказника "Зубровиця", що знаходиться у межах Сторожинецького району. За останніми даними, в області залишилося лише 33 особини.
Серед плазунів, які є в області, до Червоної книги занесена мідянка – змія порівняно невеликого розміру, до 70 сантиметрів.
– Часто її плутають з гадюкою через те, що у багатьох мідянок яскраво-червоний колір. Хоча насправді вона близька родичка вужа і зовсім не отруйна, – каже Назар Анатолійович. – Вона може спробувати вкусити, але отрути в неї немає. Коли мідянку загнати у глухий кут, вона згортається у клубок і кидається на ворога.
Галина МАРКІВ
Занесені до Червоної книги тварини
Бурий ведмідь – найбільший хижий звір вагою кілька сотень кілограмів. В Україні його можна зустріти тільки в Карпатах, рідко – на Поліссі. За різними даними, в Україні нині налічується приблизно 300-400 особин, із них приблизно 30 мешкають на території Чернівецької області у гірській місцевості – Вижницькому, Путильському районах. Попри те, що бурий ведмідь має грізний вигляд, він здебільшого вегетаріанець, харчується корінцями, грибами, ягодами. Іноді їсть падаль і зрідка полює на невеликих звірів. На людей нападає досить рідко. Небезпечними для людини можуть бути ведмеді, які прокидаються серед зими і бродять. Російською мовою їх називають "шатунами". У цей період вони агресивні, бо голодні і невиспані. Кількість бурих ведмедів поступово скорочується через зменшення площі лісів.
Рись за розмірами більша за лісового кота. Її на території області не більше 100 особин. Може полювати на досить великих тварин, навіть на косуль. З лісовим котом рись ділить територію. Живе лише в горах, на рівнину ніколи не заходить. Якось був випадок, коли рись забігла у село Банилів-Підгірний. Вона увесь день просиділа на дереві і лише вночі злізла. Загалом на території Буковини зустрічаються два види котячих, занесених до Червоної книги, – лісовий кіт та рись. Лісовий кіт зовні нагадує свійського кота, але значно більший за розмірами. Його численність на території області порівняно висока – до 500-600 особин. Мешкає у передгірській та гірській частинах області, іноді може зайти на рівнину. Веде переважно сутінковий та нічний спосіб життя. Полює на птахів та дрібних звірів. Полюбляє оселятися у старих лісах, де є багато дупластих дерев.
Саламандра – найбільша хвостата амфібія, або земноводна, яка трапляється в Україні. Довжина її тіла разом із хвостом – до 28 сантиметрів. Саламандра мешкає у гірських лісах, надає перевагу буковим, де є значний листяний покрив. Саламандри дуже люблять вологу, тому в Карпатах їх часто називають дощівницями. Зазвичай на поверхні саламандру можна побачити під час або після дощу. Живиться безхребетними тваринами, молюсками, дощовими черв’яками. "Саламандр, як і будь-яких інших земноводних, не бажано чіпати руками, – застерігає Назар Смірнов. – Бо їхня шкіра через спеціальні залози виділяє речовини, які при потраплянні на слизову оболонку людини можуть викликати запалення, свербіж, навіть спричинити отруєння. А якщо вже берете в руки, то потім відразу ж їх добре вимийте".