В області вісім навчальних закладів здійснюють підготовку фахівців із неповною та повною вищою юридичною освітою, 18 – з економічною освітою. Торік буковинські вузи випустили 1071 юриста та 4564 економістів. Це викликало перенасичення ринку праці. Простіше кажучи, усі ці випускники залишилися безробітними.
Такі дані навів начальник головного управління освіти й науки ОДА Михайло Бауер.
– Тому ми підготували наказ, який зобов’язує керівників вузів погоджувати з обласним центром зайнятості показники обсягів прийому на навчання та випуску фахівців за держзамовленням, – зазначив М. Бауер.
Проте чи допоможе такий наказ вирішити ситуацію?
– Вказівка про погодження з нами показників обсягів прийому та випуску фахівців за держзамовленням існувала й раніше, – розповідає заступник директора обласного центру зайнятості Ольга ШЕВЧУК. – Проте наше погодження не є останньою інстанцією. Воно не має прямої дії – ліквідації чи збільшення обсягів набору на ту чи іншу спеціальність. Ми щомісяця подаємо до Головного управління освіти й науки ОДА перелік вакансій. На підставі цього там корегують свої рекомендації: на які спеціальності збільшити держзамовлення, на які зменшити.
За словами О. Шевчук, брак кадрів – щоправда, кваліфікованих, – є за всіма напрямками.
– Відчувається економічне зростання, вакансії постійно з’являються, у тому числі для юриста та економіста, – запевняє Ольга Шевчук. – Звісно, їх значно менше, ніж випускників вузів. Все-таки усі сфери діяльності потребують професіоналів, тож за бажання роботу знайти можна. Ми рекомендуємо вузам створити спеціальні відділи, які займалися би працевлаштуванням своїх випускників. Як, наприклад, у Чернівецькому торговельно-економічному інституті КНТЕУ. Тут створено центр розвитку кар’єри, який реально допомагає своїм студентам із пошуками роботи. І це дає ефект – випускників цього вузу майже немає на обліку центру зайнятості. Вважаю, у подальшому створення таких центрів при всіх вищих навчальних закладах повинно стати обов’язковою вимогою.
– Обсяг місць за держзамовленням визначає Міністерство освіти, – пояснює завідувач сектору науки та координації діяльності вищих навчальних закладів Головного управління освіти й науки ОДА Михайло ПАВЛЮК. – Ми можемо лише вносити свої пропозиції, рекомендації. Як правило, керівники вузів зважають на них. Жоден буковинський вуз ще категорично не відмовився дослухатися до наших зауважень.
За словами першого проректора ЧНУ Романа ПЕТРИШИНА, до пропозицій головного управління освіти і науки ОДА їхній заклад прислухається завжди.
– Коли ми подаємо до Міністерства освіти бажаний для нас обсяг держзамовлення, обов’язково має бути підпис начальника Головного управління освіти й науки ОДА, – запевняє Роман Іванович. – Трапляється, що за їхніми рекомендаціями доводиться щось змінювати, і ми завжди йдемо на поступки.
– Із кожним роком зменшується кількість вакансій від обласного управління освіти, – підтверджує начальник відділу кадрів ЧНУ Галина КОЛОСЮК. – Очевидно, це пов’язано з фінансовими труднощами роботодавців. Ми намагаємося допомогти випускникам. Але наш відділ називається відділом сприяння у працевлаштуванні, а не відділом працевлаштування, тому обіцяти роботу ми не можемо.
А ось у центрі розвитку кар’єри, що створений при Чернівецькому торговельно-економічному інституті КНТЕУ, працівники самі шукають роботодавців для випускників.
– Ми телефонуємо до роботодавців, запитуємо, які вимоги у них до працівників, пропонуємо своїх випускників, – розповідає помічник заступника директора з науково-педагогічної роботи та інноваційної діяльності Валентина САНДУЛЯК. – У нас багато зв’язків із структурами, в яких можуть влаштуватися наші студенти. Як правило, працевлаштовуємо від 60 до 80 відсотків випускників. (Г. Марків)
Думка
Віктор ПСАРЮК, голова обласної організації Всеукраїнського громадського об’єднання "Правозахист", адвокат:
– Молодому випускникові вузу з юридичною освітою нині знайти роботу майже нереально. Нас дуже часто просять взяти на роботу новоспечених фахівців, але ми змушені відмовляти – немає місць. На 200 відсотків переконаний, що зараз не варто вступати на юридичний факультет. Таке прагнення здобути юридичну освіту нікому не потрібне. Лише в Асоціації адвокатів Чернівецької області 450 адвокатів. А скільки їх не зареєструвалися! Окрім того, сюди не входять юристи.
Щоби влаштуватися на роботу за фахом юриста, потрібно мати дуже багато грошей і зв’язки. Також, якщо ви – приватник, треба заслужити авторитет, щоби люди до вас ішли на консультації. Як правило, за оголошеннями приходить не більше одного-двох клієнтів на рік. Переважно люди йдуть до того юриста, про якого кажуть, що він – справжній професіонал.
31-08-2010, 09:56
0
2 342