Як зустрінуть школи учнів у новому навчальному році – про це йдеться в інтерв’ю з начальником Головного управління освіти й науки облдержадміністрації Михайлом БАУЕРОМ.
Шкільні автобуси обіцяли, але не дали– Михайле Йозефовичу, наскільки готові школи до нового навчального року?– Більшість шкіл хоч сьогодні можуть прийняти дітей. Переконаний, що першого вересня всі заклади освіти області відчинять двері для школярів. Нині практично завершено капітальні та поточні ремонтні роботи у 349 школах області (готовність – 97%), 154 дошкільних (готовність – 89,5%), 22 позашкільних установах (98%).
– Чи покращується технічна база навчальних закладів?– Тільки за рахунок власних коштів і надходжень. Ми протягом семи місяців придбали 21 комп’ютер. Міністерство освіти обіцяло надати п’ять шкільних автобусів та 14 комп’ютерів, проте поки що немає нічого.
– Чи повинні всі школярі перед початком нового навчального року проходити медичний огляд?– Щорічно протягом вересня-жовтня здійснюють медогляд учнів згідно з методикою визначення функціонально-резервних можливостей серцево-судинної системи за пробою Руф’є. Результати цього медогляду викликають неоднозначну реакцію з боку керівників шкіл, вчителів фізкультури та батьків через суттєву розбіжність. Також проведення медогляду протягом вересня-жовтня фактично паралізує проведення уроків фізкультури. Тому ми звернулися до Головного управління охорони здоров’я з проханням провести медогляд учнів протягом серпня-вересня.
Чим менше учнів, тим гірші знання– Як складеться доля шкіл із невеликою кількістю учнів?– Такі школи не мають права на існування. Як правило, вони дають дуже низькі результати. Доведено: чим менше дітей у класі, тим нижча їхня успішність. Чи не краще замість того, щоби будувати нові школи, які відвідуватимуть кілька учнів, закупити нові шкільні автобуси і підвозити дітей до хорошої школи? Я підраховував: для побудови нової школи потрібно 25 мільйонів гривень. За ці гроші можна купити 100 шкільних автобусів.
У Німеччині я побачив в одному селі зачинену школу. Поцікавився чому. Мені відповіли, що для відкриття школи потрібно 30 учнів, а є лише 28. Тобто через відсутність двох дітей школу не відкрили. Ще й додали: "Ми не настільки багата держава, щоби навчати так мало дітей".
– А вчителів вистачає?– Вистачає на сто відсотків, ще й надлишок є. Це також проблема. При влаштуванні на роботу ми даватимемо дорогу молодим фахівцям, але при цьому підтримуватимемо і пенсіонерів, але тих, які дуже добре працюють, і в поміркованому віці. Бо якщо вчителеві 78 років і він ще хоче працювати – для мене це незрозуміло.
"Побачу, що вчителю несуть квіти – заберу й викину!"– Чи повинні батьки фінансово допомагати школі?– Дуже важливу роль у підготовці до навчального року відіграли батьківські комітети, особливо у Чернівцях. Подекуди батьки аж занадто стараються. Ми не повинні перетворювати школи на розважальні заклади. Тут має бути прибрано, побілено, озеленено. Не потрібно виходити за межі допустимих норм за рахунок окремих батьків. Я і надалі залишаюся противником поборів чи зборів коштів від батьків і буду із цим боротися доти, доки ми не ліквідуємо це ганебне явище. Особливо Чернівці цим страждають. Бо якщо десь у селі збирають по 20 гривень на півроку, я вже про це знаю: нам телефонують і цікавляться, для чого ці гроші? Ми попередили міське управління освіти: якщо так буде продовжуватися – вживемо радикальних заходів. Головне управління освіти має право позбавити освітній заклад ліцензії на право діяльності. І це, зокрема, стосується шкіл нового типу – ліцеїв, гімназій. Саме тут найчастіше трапляються випадки поборів. Я попередив – "барчуків" серед директорів терпіти не будемо.
Так, батьки можуть здавати кошти за власним бажанням, а не на чиєсь дуже наполегливе прохання. Поміркована допомога має бути законною. Кошти повинні надходити на рахунок школи і витрачатися відповідно до чинного законодавства. Так, при цьому ми втрачаємо певну суму на податок, але, принаймні, можемо спокійно дивитися в очі батькам.
– Але часто самі батьки ініціюють збір коштів…– Господар у школі – директор, тож жодні інші пояснення мене не цікавлять. Директор перебуває на державній службі і несе відповідальність за все, що коїться у його закладі. Коли я був директором школи, взагалі заборонив збір коштів, навіть не дозволяв вручати вчителям квіти на день народження. Сказав: побачу, що вчителю несуть квіти – заберу й викину! Методи жорсткі, але по-іншому боротися не виходить.
– А як ви ставитеся до святкувань випускних вечорів?– Буду робити все можливе, щоби таке святкування, яким воно є зараз, зникло з практики роботи шкіл. Адже у нас зараз випускні роблять і у дошкільних установах, і у початковій школі, і в дев’ятому та 11-му класах. Урочистості можуть тривати протягом усієї ночі, з конкурсами, танцями, піснями, але без випивки.
Галина МАРКІВ
Нові об’єкти
До першого вересня буде відкрито:
дошкільну установу в селі Чорногузи Вижницького району;
Михайлівський навчально-виховний комплекс Глибоцького району;
Буковинську Малу Академію наук. Це позашкільний окремий заклад, який здійснюватиме науково-дослідницьку роботу серед учнівської молоді;
новий корпус Буковинського університету площею чотири тисячі кв. метрів.
Не вдалося завершити будівництво жодної школи. Але до першого січня планують здати школи у селах Молодія Глибоцького району, Кам’яна Сторожинецького району, Лужанах Кіцманського району. У планах – реорганізувати школу-інтернат №1 у навчально-реабілітаційний центр. Це необхідно зробити, адже 22,2 відсотка дітей із психофізичними відхиленнями у розвитку потребують довготривалого лікування й навчання.
19-08-2010, 10:08
0
3 282