RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » освіта » «За побори будемо позбавляти школи ліцензій»

Як зустрінуть школи учнів у новому навчальному році – про це йдеться в інтерв’ю з начальником Головного управління освіти й науки облдержадміністрації Михайлом БАУЕРОМ.

Шкільні автобуси обіцяли, але не дали

– Михайле Йозефовичу, наскільки готові школи до нового навчального року?

– Більшість шкіл хоч сьогодні можуть прийняти дітей. Переконаний, що першого вересня всі заклади освіти області відчинять двері для школярів. Нині практично завершено капітальні та поточні ремонтні роботи у 349 школах області (готовність – 97%), 154 дошкільних (готовність – 89,5%), 22 позашкільних установах (98%).

– Чи покращується технічна база навчальних закладів?

– Тільки за рахунок власних коштів і надходжень. Ми протягом семи місяців придбали 21 комп’ютер. Міністерство освіти обіцяло надати п’ять шкільних автобусів та 14 комп’ютерів, проте поки що немає нічого.

– Чи повинні всі школярі перед початком нового навчального року проходити медичний огляд?

– Щорічно протягом вересня-жовтня здійснюють медогляд учнів згідно з методикою визначення функціонально-резервних можливостей серцево-судинної системи за пробою Руф’є. Результати цього медогляду викликають неоднозначну реакцію з боку керівників шкіл, вчителів фізкультури та батьків через суттєву розбіжність. Також проведення медогляду протягом вересня-жовтня фактично паралізує проведення уроків фізкультури. Тому ми звернулися до Головного управління охорони здоров’я з проханням провести медогляд учнів протягом серпня-вересня.

Чим менше учнів, тим гірші знання

– Як складеться доля шкіл із невеликою кількістю учнів?

– Такі школи не мають права на існування. Як правило, вони дають дуже низькі результати. Доведено: чим менше дітей у класі, тим нижча їхня успішність. Чи не краще замість того, щоби будувати нові школи, які відвідуватимуть кілька учнів, закупити нові шкільні автобуси і підвозити дітей до хорошої школи? Я підраховував: для побудови нової школи потрібно 25 мільйонів гривень. За ці гроші можна купити 100 шкільних автобусів.

У Німеччині я побачив в одному селі зачинену школу. Поцікавився чому. Мені відповіли, що для відкриття школи потрібно 30 учнів, а є лише 28. Тобто через відсутність двох дітей школу не відкрили. Ще й додали: "Ми не настільки багата держава, щоби навчати так мало дітей".

– А вчителів вистачає?

– Вистачає на сто відсотків, ще й надлишок є. Це також проблема. При влаштуванні на роботу ми даватимемо дорогу молодим фахівцям, але при цьому підтримуватимемо і пенсіонерів, але тих, які дуже добре працюють, і в поміркованому віці. Бо якщо вчителеві 78 років і він ще хоче працювати – для мене це незрозуміло.

"Побачу, що вчителю несуть квіти – заберу й викину!"

– Чи повинні батьки фінансово допомагати школі?

– Дуже важливу роль у підготовці до навчального року відіграли батьківські комітети, особливо у Чернівцях. Подекуди батьки аж занадто стараються. Ми не повинні перетворювати школи на розважальні заклади. Тут має бути прибрано, побілено, озеленено. Не потрібно виходити за межі допустимих норм за рахунок окремих батьків. Я і надалі залишаюся противником поборів чи зборів коштів від батьків і буду із цим боротися доти, доки ми не ліквідуємо це ганебне явище. Особливо Чернівці цим страждають. Бо якщо десь у селі збирають по 20 гривень на півроку, я вже про це знаю: нам телефонують і цікавляться, для чого ці гроші? Ми попередили міське управління освіти: якщо так буде продовжуватися – вживемо радикальних заходів. Головне управління освіти має право позбавити освітній заклад ліцензії на право діяльності. І це, зокрема, стосується шкіл нового типу – ліцеїв, гімназій. Саме тут найчастіше трапляються випадки поборів. Я попередив – "барчуків" серед директорів терпіти не будемо.
Так, батьки можуть здавати кошти за власним бажанням, а не на чиєсь дуже наполегливе прохання. Поміркована допомога має бути законною. Кошти повинні надходити на рахунок школи і витрачатися відповідно до чинного законодавства. Так, при цьому ми втрачаємо певну суму на податок, але, принаймні, можемо спокійно дивитися в очі батькам.

– Але часто самі батьки ініціюють збір коштів…

– Господар у школі – директор, тож жодні інші пояснення мене не цікавлять. Директор перебуває на державній службі і несе відповідальність за все, що коїться у його закладі. Коли я був директором школи, взагалі заборонив збір коштів, навіть не дозволяв вручати вчителям квіти на день народження. Сказав: побачу, що вчителю несуть квіти – заберу й викину! Методи жорсткі, але по-іншому боротися не виходить.

– А як ви ставитеся до святкувань випускних вечорів?

– Буду робити все можливе, щоби таке святкування, яким воно є зараз, зникло з практики роботи шкіл. Адже у нас зараз випускні роблять і у дошкільних установах, і у початковій школі, і в дев’ятому та 11-му класах. Урочистості можуть тривати протягом усієї ночі, з конкурсами, танцями, піснями, але без випивки. 
Галина МАРКІВ

Нові об’єкти

До першого вересня буде відкрито:
 дошкільну установу в селі Чорногузи Вижницького району;
 Михайлівський навчально-виховний комплекс Глибоцького району;
 Буковинську Малу Академію наук. Це позашкільний окремий заклад, який здійснюватиме науково-дослідницьку роботу серед учнівської молоді;
 новий корпус Буковинського університету площею чотири тисячі кв. метрів.
Не вдалося завершити будівництво жодної школи. Але до першого січня планують здати школи у селах Молодія Глибоцького району, Кам’яна Сторожинецького району, Лужанах Кіцманського району. У планах – реорганізувати школу-інтернат №1 у навчально-реабілітаційний центр. Це необхідно зробити, адже 22,2 відсотка дітей із психофізичними відхиленнями у розвитку потребують довготривалого лікування й навчання. 
19-08-2010, 10:08
Коментарів 0 Переглядів 3 282

Теги -
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях

За попередньою інформацією ДТП з потерпілими.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.