Хмельничанка Галина разом із дочкою Надією виїхали з Хмельницького о 02.00, щоби вранці прибути до Чернівців. Надія вступає на біологічний факультет ЧНУ на спеціальність "Біохімія". Тож 21 липня записалася у чергу, щоби наступного дня здати документи.
– Дочка вже працює, але хоче здобути вищу освіту за спеціальністю. Вступає на заочне відділення, – розповідає матір.
Щоби не прогавити чергу, батьки та абітурієнти змушені вартувати під університетом і вдень, і вночі. Ніч проводять хто як – хтось на стільчиках дрімає, а хтось у авто відпочиває. Головне – не пропустити перекличку. Щоби не позбутися порядкового номера у черзі, на місці потрібно бути о 19.00, 00.00, 03.00 та 06.00.
Впускають по десятеро осіб
і лише за спискомЗо два десятки вступників в обідню пору 21 липня розмістилися у сквері біля університету – дехто навіть спить долілиць на траві. Інша ж частина штурмує ворота ЧНУ. Протиснутися крізь натовп батьків – марна справа, якщо ти не співробітник або студент університету. Тому для охочих потрапити на територію не з метою здачі документів відкривають сусідні ворота. Відчайдушні батьки і там намагаються протиснутись.
– Пустіть, будь ласка, без черги, – просить мати охоронця. – Ми ще з учорашнього вечора записалися. Усю ніч стояли, не спали. Сьогодні у дочки день народження – гості повинні прийти о 18.00. А іменинниці не буде! Боїмося, що не встигнемо.
Проте правила суворі – на територію університету впускають по десятеро осіб і лише після виклику чергової, яка зачитує прізвища з зошита.
Мешканець села Динівці Новоселицього району Мірча ГУЦКАЛ нарікає: "Стоїмо тут, як на Великдень! Ось було би так, як за кордоном: такого-то числа о такій-то годині прийшов і здав документи. Тоді черг не було б".
Щоби записатися, родина Мірчі вчора прибула до університету о 06.00 власним авто. Дочка Альона, яка планує здобувати вищу освіту на педагогічному факультеті за напрямком "Психологія" або "Вчитель молодших класів", отримала порядковий номер 158. Із ним вона уже сьогодні зможе потрапити до приймальної комісії.
– Щоби вистояти чергу, запаслися харчами. Молодша дочка напекла пиріжків. А син пляшку з водою поставив у холодильник, щоби хоч до обіду була охолодженою, – каже Мірча Гуцкал.
Iнколи приймальна комісія працює далеко за північКоли муки стояння у черзі під воротами вже позаду, абітурієнти займають місця на стільчиках на першому поверсі п’ятого корпусу. Щоби пройти "перше" коло та дістатися вхідних дверей до сходів, які ведуть на другий поверх, вступники чекають півгодини. А вже на другому поверсі абітурієнти між собою жартують, що грають у гру під назвою "Стільчик" – кожні 10-15 хвилин пересуваються на одне місце. Коли вже потрапляють безпосередньо у залу для здачі документів, на процедуру витрачають 30-40 хвилин.
– Тут уже спокійно. Ніхто не б’ється за місце, а поступово просуваються у черзі, – каже один із членів приймальної комісії. – Такого божевілля, як три роки тому, коли батьки буквально зносили дітей із ніг, намагаючись пропхатися до сходів на другий поверх корпусу, вже немає. У приміщенні перебувають лише абітурієнти.
Працівники приймальної комісії розповідають, що офіційно робочий день триває з 09.00 по 17.00, проте реально приходити на роботу доводиться о 08.30, а йти майже опівночі.
– Першого дня вступної кампанії, 15 липня, закінчили приймати документи о 01.15. Наступного дня – о 23.40. У вівторок, 20 липня, – о 22.05, – кажуть працівники. – О 17.00, коли офіційно закінчується робота приймальної комісії, всіх чернівецьких, які не встигли подати документи, просимо прийти наступного дня. А всіх іногородніх намагаємося прийняти. Якщо дитина приїхала з Путильщини лише на день, ми не можемо відмовити.
Ольга Гнідан
Коментар
"Щодня університет приймає до тисячі заяв"
Михайло БАУЕР, начальник Головного управління освіти і науки ОДА:
– Прийом документів – некерований процес. І ми це бачимо на прикладі ЧНУ. Процес некерований ніким – ні вузом, ні органами управління освіти. Потрібно робити висновки щодо скорочення терміну прийому документів. Ситуація, яка склалася, пов’язана з тим, що ЗНО було проведене після завершення навчання у школах. Таким чином "вкрали" два тижні у вузів на прийом документів. Чому такий великий наплив саме до ЧНУ? Університет – базовий вуз в області, тому абітурієнти прагнуть подати документи насамперед сюди. Станом на 21 липня університет прийняв 8735 заяв. Тобто щодня приймають більше тисячі абітурієнтів. Гадаю, до 31 липня усі встигнуть здати документи.
22-07-2010, 10:07
0
4 047