Цього року складати тестування з української мови та літератури передумали 51780 учасників, це 12 відсотків від кількості зареєстрованих. Через це державний бюджет уже втратив 3,5 мільйона гривень. Про це повідомляє громадська мережа "Опора".
Адже, за інформацією Українського центру оцінювання якості освіти, один тест коштує 65 гривень. Передбачено оплату друку матеріалів, їхнє транспортування, перевірку та обслуговування пунктів тестування відповідним персоналом.
Громадська мережа "Опора" пов’язує низьку явку учасників зі змінами умов прийому за два місяці до початку тестування, вже після завершення реєстрації. Тобто абітурієнти зареєструвалися, а потім виявилося, що деякі категорії можуть вступити до вузів, не проходячи тести. Тож ці категорії учасників і не прийшли.
– Кожен учасник зареєструвався в середньому на три предмети, – зауважує голова правління громадської мережі "Опора" Ольга АЙВАЗОВСЬКА. – Учасники, які не прийшли на тестування з української мови та літератури, вже не з’являться й на інші предмети, адже тест з української мови та літератури є обов’язковим. Отож втратиться більше десяти мільйонів гривень. Це 12 відсотків бюджету Українського центру оцінювання якості освіти (загалом цього року на проведення тестування закладено 700 мільйонів гривень). А кошти могли би бути використані більш раціонально.
Щодо нових змін до вступу, то вони, на думку Ольги Айвазовської, порушують права абітурієнтів на рівний доступ до освіти.
– Згідно зі змінами до правил вступу, особи, які закінчили школу до 2007 року і планують навчатися на заочному відділенні, мають право складати іспити замість тестування. А умови складання іспитів часто легші, ніж оцінювання, – розмірковує Ольга Айвазовська. – Тож цим рішенням заочникам просто дали можливість без особливих зусиль вступити до університетів. Тепер завдяки змінам вищі навчальні заклади зможуть набрати більше абітурієнтів і заробити більше грошей.
У Чернівецькій області на тестування з української мови та літератури із 6411 зареєстрованих прийшло 5689 осіб. Тобто явка складає 89 відсотків, повідомила головний спеціаліст Головного управління освіти і науки облдержадміністрації Світлана БУРКОВСЬКА. За її словами, це переважно випускники минулих років, які належать до тих категорій, які можуть вступати до вузів, не складаючи тестування. Ще одна причина неявки – за станом здоров’я. Такі учасники матимуть можливість пройти тестування під час додаткової сесії.
– Проте минулого року кількість зареєстрованих, які не з’явилися на тестування з української мови та літератури, була приблизно такою ж, – зазначила Світлана Бурковська.
Галина МАРКІВ
11-06-2010, 10:50
0
3 816