З переходом з минулого року на прийом до ВНЗ за сертифікатами зовнішнього незалежного тестування зміняться умови вступу до вузів. Документ вже затверджено наказом міністра освіти і передано на узгодження Міністерству юстиції. Серед нововведень, які планують запровадити, такі:
Навчальний рік, як і раніше, триватиме до кінця травня, у червні – державні іспити. І тільки отримавши на руки атестат, випускники зможуть пройти тестування.
Лише з першого серпня почнеться прийом документів на вступ до вузів, тоді як цього року прийом почався першого липня. Остання дата прийому документів – 15 серпня, а для тих, хто вступатиме за результатами іспитів або творчого конкурсу, – 8 серпня, тому що треба встигнути скласти іспити до початку загального конкурсу.
Вуз може сам встановлювати своїми правилами прийому максимум спеціальностей для одного абітурієнта (ймовірно, багато вузів встановлять планку не більше трьох).
Вирішено враховувати при конкурсному відборі не лише бали сертифікатів, а й середній бал атестата. Його вплив буде невеликим, але при граничних балах все-таки може зіграти свою роль.
Якщо цього року для участі в конкурсі було потрібно мінімум два сертифікати, то наступного року абітурієнтам доведеться мати мінімум три (на кваліфікацію молодшого спеціаліста – два). Серед них сертифікат з української мови обов’язковий для всіх, другий предмет – математика або історія України, залежно від профілю спеціальності, а третій назве вуз. При цьому на спеціальності, на які передбачено творчі випробування, їхні результати можуть зараховувати замість третього сертифіката. Також вузи можуть виділяти один або два предмети як профільні і підвищувати з них мінімальний бал сертифікатів до будь-якого рівня.
З пільгових категорій збереглися майже всі. Виключили тільки переможців конкурсів МАН, яким минулого року право на вступ поза конкурсом дали як експеримент. Однак планується запровадити норму, згідно з якою пільговик матиме право на вступ поза конкурсом тільки в одному вузі, куди він подасть оригінал атестата. В інших же вузах, куди буде подано копії, він піде за загальним рейтингом.
Зарахування вступників відбуватиметься у два етапи. Спочатку 16 серпня вузи повинні будуть оприлюднити списки першого потоку рекомендованих до зарахування, куди увійдуть всі, хто проходить за рейтингом і набраними балами. Потім протягом п’яти днів, відведених абітурієнтам на вибір, вузи повинні їх щодня оновлювати, вивішуючи списки в приймальних комісіях. Далі на шостий день, якщо з’являються бюджетні місця, вуз проводить коригування списку, заповнюючи місця за рахунок абітурієнтів, які стоїть далі за рейтингом, і виключаючи з нього тих, хто не надав оригінали. Причому останні втрачають право не тільки вступу цього року на бюджет, а й можливість навчатися за рахунок державного пільгового кредиту. І знову на визначення відводять рівно п’ять днів. (Н. Ляшенко)
9-10-2009, 11:14
0
4 421