Понад півгектара площі чернівецького ліцею №3 нагадують ботанічний сад – тут ростуть рослини з різних куточків земної кулі, а повітря чисте, наче в заповіднику. Навіть київська комісія, яка перевіряла навчальні заклади області, була вражена.
– 2002 року ми перейшли в нове приміщення, а з весни 2003 – почали засаджувати територію, – розповідає вчитель біології, керівник екологічних проектів Тетяна БУДЖАК. – Застали тут старий садок і взялися його облагороджувати. Висадили 300 одиниць самшиту вічнозеленого, 50 беріз та 10 горіхів, дуби й каштани. Оформили центральну клумбу, де посадили схости, астильбу, півники, хризантеми. А в центрі клумби – папороть "Страусине перо". А навесні 2004 року висадили 70 кущів троянд.
Згодом колекція поповнилася модринами, ялинами, самшитом. Педагоги прикрасили клумби сотнями тюльпанів, нарцисів, гіацинтів, також висадили флокс шиловидний, гвоздику.
– Уроки біології проводимо на чистому повітрі, – розповідає завуч Людмила КРИВЧАНСЬКА. – Ми намагалися саджати ті дерева, які легко використати в шкільній програмі.
Екзотичними гостями на території ліцею є юка (з 24 рослин цього року цвіло 16), гібіскус, магнолія, яка походить з Японії та Китаю. Також тут є два екземпляри коркового дерева (походить з Азії).
– У нас один екземпляр береки лікарської, яка є рідкісною рослиною Буковини. Колись берека складала до 30 відсотків лісів Буковини. Пізніше її почали вирубувати. Берека має цінну текстуру дерева та ніжно-рожевий колір. Меблі з береки неодноразово отримували гран-прі в країнах Європи до того, як Буковина ввійшла до складу Союзу, – розповідає Тетяна Віталіївна. – Берека належить до родини рожевих дерев. У народі її ще знають як горобину.
Квіти посаджено таким чином, щоби кожної пори року клумби цвіли. У лютому-березні, як тільки сходить сніг, розцвітає підсніжник. Пізніше з’являються примули, нарциси, тюльпани, гіацинти, півники. Потім усе замінюється вічнозеленими рослинами – зацвітають хости й астильби. Квітне мак багаторічний, незабудка, шипшина. Починають цвісти декоративні кущі – дейція, вейгела, керія, юка, хеномелос японський, гібіскус, магнолія. Троянди розцвітають у червні й не скидають пелюсток до перших морозів.
Усі рослини тут не лише милують око, а й затримують пил та поглинають шум. Серед насаджень є багато таких, що мають фітонцидні властивості, тобто виділяють речовини, які згубно діють на хвороботворні бактерії. Це ялівець, модрина європейська, туя, ялиця біла.
– Завдяки нашим рослинам на території ліцею сформувався своєрідний мікроклімат. Ті рослини, які мали б почуватися в місті погано, у нас почуваються добре, – каже Тетяна Буджак.
– Оскільки ліцей медичного профілю, дбаємо, щоби діти оздоровлювалися, коли перебувають на території, – говорить Людмила Кривчанська. – Ліцей не мав би такого чудового двору, якби не колектив вчителів-біологів. Усі допомагають саджати, особливо чоловіки. Директор Микола Зегрюк особисто допомагав засаджувати територію. Також допомагали заступник Олександр Баблюк та завгосп Михайло Кравчук. За територією доглядають учителі, учні та випускники.
Ольга ГНІДАН