Різноманітні навчальні програми та наукові конкурси відкривають для школярів і студентів чималі можливості. Головне – не лінуватися підготувати документи і добре вчитися.
Студент п’ятого курсу інженерно-технічного факультету Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича Павло АНГЕЛЬСЬКИЙ цьогоріч удруге став переможцем Стипендіальної програми Фонду Віктора Пінчука "Завтра.UA". Тепер він щомісяця впродовж року отримуватиме стипендію у розмірі 800 гривень. Ці кошти використає як плату за автомобіль, який він узяв у кредит. На запитання, звідки він взяв гроші на власну машину, хлопець скромно відповів: "Сам заробив".
– Я працюю ще з третього курсу, – розповідає Павло. – Крім того, їздив на роботу за кордон. А ті тисячу двісті доларів, яких мені не вистачало для купівлі автомобіля, тепер я отримуватиму зі стипендії.
Найважче було пройти співбесіду
Хлопець про стипендіальну програму дізнався з плакатів, розвішаних в університеті. І вирішив спробувати. Щоб отримати стипендію, треба було пройти серйозний конкурсний відбір. Насамперед написати наукову роботу, далі заповнити аплікаційну форму, тобто заявку, написати есе, що окремо оцінювалося. Враховувалася і успішність навчання упродовж всіх семестрів, і наукова діяльність конкурсанта. Наступним етапом була співбесіда у вигляді психологічного тренінгу, де оцінювався особистісний потенціал кожного із учасників. Саме останній етап був найскладнішим. Тут треба було виявити себе і вміння працювати в команді. Внаслідок цих етапів і сформувався список переможців. З понад тисячі поданих заявок лише триста конкурсантів отримали право на стипендію. І Павло теж потрапив у їхнє число.
– Я отримав неабияке моральне задоволення і від участі у самому конкурсі, і від церемонії нагородження переможців, – каже юнак. – Стипендія – це гарна матеріальна підтримка. Тепер раджу всім своїм друзям брати участь у цій та подібних програмах. Вони розширюють коло зв’язків і додають впевненості у собі.
Павло не збирається зупинятися на досягнутому. Він планує брати участь у міжнародних програмах, які дають можливість безкоштовно навчатися у вищих навчальних закладах Європи. Наприклад, програма "Еразмус Мундус" дозволяє навчатися два роки у магістратурі за кордоном, отримуючи при цьому стипендію, яка повністю покриває витрати на навчання – а це близько 30 тисяч євро за весь період навчання.
В американському вузі платять 900 доларів стипендії
Андрій КРУГЛАШОВ, цьогорічний випускник ЧНУ, також виграв стипендію від Фонду Віктора Пінчука. "Стипендіати купують собі ноутбуки за отримані гроші, – розповідає Андрій. – Але я одну стипендію витратив на подарунки для своєї дружини, а іншу – на власне лікування".
Юнак цього року закінчив університет із двома дипломами: політолога і психолога. Тепер готується до вступу в аспірантуру. Можливо, навіть і в закордонний вуз.
– Я подавав заявку на участь у програмі Едмунда С. Маскі. Це програма отримання післядипломної освіти в одному з американських вузів, яку оплачує уряд США. Окрім покриття всіх витрат, студентові ще надається стипендія у розмірі 900 доларів. Звичайно, на таку пропозицію є чимало охочих. Тому конкурсний відбір пройти дуже непросто. Співбесіда, заповнення аплікаційної форми – для цього мені довелося складати тести на знання англійської мови TOEFL, а також ще одні тести з різних дисциплін – щось нак шталт нашого незалежного тестування. За результатами я не ввійшов у число рекомендованих, а потрапив до списку альтернативних. Тобто якщо хтось із числа рекомендованих відмовиться, я зможу потрапити на його місце.
За словами Андрія, для участі у подібних програмах потрібно докласти чимало зусиль – чого варте тільки заповнення величезної аплікаційної форми! Важливо мати гарну репутацію серед студентів та викладачів, адже одна із вимог більшості програм – рекомендаційний лист від наукового керівника. Враховується все – і участь у волонтерських заходах, перемоги в інших конкурсах, а також досвід роботи. Окрім того, потрібні грунтовні знання у своїй спеціальності, а для участі у міжнародних програмах – знання іноземної мови. Але витрачені зусилля цілком виправдовують себе.
– Конкурси для студентів – це чудова можливість перевірити себе, а також зустріти друзів, однодумців. Я, наприклад, зустрів свою вже тепер дружину Вероніку на олімпіаді з політології. Головне – це просто бути собою і вірити у свої можливості, – радить Андрій. – Хто стукає, тому і відчиняють.
Анастасія СІМАШОВА
КОРИСНІ САЙТИ
Британська Рада www.britishcouncil.org/uk
МФ Відродження www.irf.kiev.ua/ua/programs/edu
Американські Ради www.americancouncilskyiv.org.ua/
Ресурс про навчання за кордоном www.unistudy.org.ua
Рада міжнародних обмінів www.irex.ru
Аспект www.gostudy.com.ua/
USEC www.usec.org.ua/
STI www.sti.com.ua/
РАДИТЬ ФАХІВЕЦЬ
За кордон їдьте, але про сесію
не забувайте
Юрій Михайлович ЛОПАТИНСЬКИЙ , проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича:
– Існує дуже велика кількість різноманітних програм, зокрема закордонних, для студентської молоді у напрямі розширення діапазону освіти. Наприклад, є програми семестрового академічного обміну, за якими студенти навчаються один семестр за
кордоном. Якщо дисципліни, які студент вивчав в іноземному вузі, збігаються з тими, які викладають в нашому університеті, отримані результати зараховуються. Проте останнім часом отримали розповсюдження різноманітні програми та закордонні поїздки, безпосередньо не пов’язані з освітнім напрямом. Адміністрація нашого навчального закладу принципово не заперечує, щоби студенти брали у них участь. Інколи ідемо назустріч і в питаннях організації навчального процесу. Якщо студент на час сесії буде відсутній у зв’язку з поїздкою за кордон, ми рекомендуємо скласти сесію достроково або перенести на пізніше. Утім, складати іспити все одно доведеться. Коли студент їде за кордон не за навчальною програмою у період навчання – йому доведеться відпрацювати всі пропущені заняття. Бо його основна діяльність – це навчання у вузі, а все інше – вже потім. Інколи студенти "кидаються" у ці всі програми та акції, забуваючи, що вони є насамперед
студентами. Ми підтримуємо всі самостійні починання студентів, але тільки тоді, коли вони не заважають повноцінному навчанню в університеті.
21-08-2009, 09:54
0
3 776