RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » освіта » На економіста і психолога можна вивчитися одночасно

Здобуття другої вищої освіти на сьогодні стало популярним. Чимало студентів, вступаючи на денну форму одного факультету, паралельно навчаються за іншою спеціальністю. Причини здобуття другої освіти різні. Хтось хоче підстрахуватися, бо вважає, що у майбутньому це допоможе знайти кращу посаду, хтось взагалі не може знайти роботу за здобутою спеціальністю і змушений перекваліфіковуватися. А є й такі, хто просто хоче більше знати, їм подобається навчатися.
Чернівчанка Оксана закінчила філологічний факультет зі ступенем магістра. Проте це не допомогло знайти їй роботу. Врешті вона влаштувалася лаборантом в одному із вузів і паралельно почала здобувати фах економіста. Завдяки цьому дівчина у майбутньому мріє знайти більш високооплачувану роботу.
– Філологів у нас сьогодні й так багато, а ось з економічною освітою у мене перспектив більше, – переконана Оксана.
Випускниця Чернівецького національного університету Яна СОПИТ також здобула дві освіти – економічну (денна форма), а заочно навчалася ще на педагогічному факультеті, на спеціальності "фізична культура".
– Ще у школі я серйозно займалася легкою атлетикою, – розповідає Яна. – Тому заочно вступила на спеціальність "фізична культура". Просто фах економіста вважається серйозним і вберіг би мене від безробіття. А душа лежала до фізкультури. Я завжди мріяла тренувати майбутніх спортсменів. Зараз працюю у кредитній спілці, однак все-таки мрію про те, щоби тренувати дітей.
Взагалі здобувати дві вищі освіти одночасно – справа досить складна.
На третьому курсі навчання на філологічному факультеті Інна вирішила вступити заочно ще на факультет іноземних мов на спеціальність "англійська мова та література". Але довго так вона не витримала, бо на п’ятому курсі філфаку їй довелося писати магістерську роботу, а тут якраз іспити на заочному відділенні. Та й навчанням на заочній формі дівчина була розчарована: занять мало, та й на них студенти могли протягом двох годин чекати на викладача, який так і не з’являвся. Або приходив під кінець пари і давав завдання на наступний раз. Врешті Інна залишила факультет іноземних мов.
– Якщо мені потрібно буде знання англійської, я її можу вивчити і самостійно, – вважає Інна. – А платити велику суму грошей за навчання, якого, по суті, не було, не хочу. Адже зараз диплом все одно немає значення, роботодавці звертають увагу на твої знання і вміння.
Галина МАРКІВ, Тетяна ПОНОМАРЧУК

На замітку
Безкоштовно навчають лише раз
Юрій ЛОПАТИНСЬКИЙ,
проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародних зв’язків Чернівецького
національного університету:
– За законом, за держзамовленням можна здобути лише одну освіту. Якщо перша освіта безкоштовна, то друга вже – платна, за рідкісними винятками. Щодо кількості освіт, які можна здобувати одночасно, то вона необмежена. Головне, щоби це було під силу студентові. В університеті чимало студентів здобувають дві освіти. Це явище набуває масового характеру. Наприклад, часто можна побачити поєднання юридичної та економічної освіт, економічної та психологічної. Також чимало студентів факультету іноземних мов здобувають паралельну освіту, тому що мова для багатьох є не професією, а засобом.
Можна здобути одну освіту на денній формі, другу – на заочній. Дві освіти на денній формі навчання здобувати неможливо, бо в університеті немає вечірньої форми навчання.
Ми намагалися запозичити досвід Польщі і запровадити у нас програму міждисциплінарних студій. Тобто студенти замість другої освіти проходять програму, за якою обирають собі для вивчення будь-які дисципліни, з будь-яких факультетів. Вони не отримують диплом, як після закінчення навчання, але їм видають сертифікат, який також має значення. На жаль, у нас ця програма не прижилася. Можливо, спробуємо її запровадити знову.
Часто другу освіту отримують після здобуття першої, щоб отримати кращу роботу. У нас в університеті є спеціальні програми для здобуття другої освіти на юридичному, економічному факультетах, факультеті педагогіки, психології та соціальної роботи. Тут студентові, який вже має одну вищу освіту, достатньо провчитися два-два з половиною роки. Тоді як на інших факультетах тривалість навчання може бути чотири роки.
Чи можливо якісно здобувати дві спеціальності одночасно – це залежить від людини. Але іноді друга освіта шкодить першій, буває "шаровою". Часто навіть мені як викладачеві на іспиті заочники заявляють: "Я не підготувався до іспиту, бо ще навчаюся на стаціонарі і не встиг". Але ж це не аргумент.
14-08-2009, 10:02
Коментарів 0 Переглядів 11 304

Теги -
У Чернівецькій області переходи громад до ПЦУ відбуваються менш інтенсивно, ніж у сусідніх областях

За попередньою інформацією ДТП з потерпілими.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.