У школах як після війни – одні жінки

у номері / освіта
6 074
0
Віталій Трепко вже 18 років викладає фізику в Чернівецькій загальноосвітній школі № 28. Цей навчальний заклад може похвалитися найбільшою кількістю педагогів-чоловіків. Їх тут аж п’ятнадцять. В інших школах міста значно менше.
- Друг був директором школи, запропонував мені бути вчителем, я погодився, – розповідає Віталій ТРЕПКО. – Зарплата порівняно була більш-менш нормальною. До того ж, важко було підшукати щось краще. Тоді у школах працювало багато чоловіків, особливо фізиків та математиків. Пригадую, коли збиралися на семінари, то нас було десь половина від загальної кількості педагогів. А на цьогорічній нараді предметників налічив усього п’ятеро чоловіків у жіночому царстві. Та й ті – передпенсійного віку, жодного молодого. Вчителі-чоловіки почали розбігатися ще в 1990-их роках, коли зарплату не платили місяцями. Хтось пішов на Калинівський ринок, хтось виїхав за кордон на заробітки, дехто змінив професію. Залишилися одиниці.
„Чоловіка, який працює учителем, вважають невдахою”
У школах міста з кожним роком катастрофічно зменшується кількість учителів-чоловіків.
- Серед 2150 чернівецьких педагогів чоловіків лише 258, що становить 12 відсотків від загальної кількості, – повідомила головний спеціаліст міського управління освіти Світлана УСТИНОВА. – Найбільше пощастило школі № 28, де представників сильної статі аж 15. Одинадцять – у школі № 27. По 10-9 налічується у школах №№ 22, 33, 5, першому ліцеї та першій гімназії. У деяких навчальних закладах працює по д-четверовоє чоловіків. У школі № 40 – лише один. А в початкових класах немає жодного чоловіка-педагога.
А ось директор гімназії № 1 Віктор Шиманський розпочинав свою кар’єру саме з учителя початкових класів. “Я пропрацював шість років учителем молодших класів у школі № 3. І був не єдиний у Чернівцях чоловік-педагог у початкових класах, – каже Віктор ШИМАНСЬКИЙ. – Тоді й зарплата була більшою, і вчитель користувався значним авторитетом у школі. Тепер працювати стало значно складніше, зросли вимоги, особливо з боку батьків. Навіть наші учні вважають, якщо чоловік пішов працювати вчителем, то він невдаха, не зміг влаштуватися на кращу, більш оплачувану роботу. Тобто професія педагога стає непрестижною”.
- Молоді випускники вузів попрацюють рік-два і звільняються, йдуть шукати роботу на фірмах, – поскаржився директор гімназії № 4 Іван СОЛТИСІК. – Наші учні мріють стати насамперед економістами, фінансистами чи юристами, рідше – лікарями. А професія учителя за рейтингом посідає одне з останніх місць і прирівнюється ледь не до двірника. Незабаром у школі не буде кому викладати. І йдеться не лише про чоловіків, а й про жінок”.
- У нас працює 57 учителів, з них лише троє – чоловіки, – розповіла директор школи № 24 Уляна ЛЕГУСОВА. – Легендами здаються розповіді педагогів старшого віку про те, що в нашій школі колись було аж 17 педагогів-чоловіків. Коли до нас на практику приходять студенти, кожного запитую, чи не хоче працювати у нашому закладі. У відповідь чую сміх і категоричне “Ні!”.
Зарплата має бути не менше п’яти тисяч гривень
Основною причиною того, чому чоловіки не йдуть працювати до школи, називають низьку зарплату. А ще – високі вимоги до професії вчителя, брак терпіння.
- Базова ставка молодого спеціаліста, який має 18 годин, – шістсот гривень. Якщо він дотягує до тисячі з різними надбавками – це просто супер. Лише через три роки його можна атестувати і трохи підвищити зарплатню. Особисто я, маючи багато років педагогічного стажу та відповідаючи за великий колектив із 500 осіб, отримую 2,5 тисячі гривень, – розповів директор ліцею № 2 Андрій СІГІТОВ. – Тому і залишають школу чоловіки. Від нас пішов учитель вищої категорії, тепер працює в парку на атракціонах, де отримує значно більшу зарплатню. Ще один виїхав за кордон, де влаштувався далекобійником, придбав будинок і машину. Коли дивлюся на свій колектив, враження таке, ніби після війни. На вечірках, які іноді влаштовуємо, жінки танцюють із жінками, шампанського немає кому налити. А 1993 року майже 50 відсотків педагогів становили чоловіки”.
- Якщо для жінки тисяча-півтори гривень – це більш-менш прийнятно, то чоловік аж ніяк не зможе утримувати на них сім’ю, – впевнена директор гімназії № 5 Тетяна МІНАКОВА. – За ці гроші ніколи не придбаєш житло чи машину. А квартир учителям взагалі не виділяють. Тому зарплата повинна бути не меншою, ніж п’ять тисяч гривень. Щоби вчитель не тільки зміг прогодувати родину, а й виглядав не гірше від своїх учнів та батьків.
Однак на думку Віктора Шиманського, підвищення зарплати не приведе до автоматичного збільшення в школі вчителів-чоловіків. “Можливо, їх стане більше на десять відсотків, – каже Віктор Миколайович. – Щоби кардинально змінити ситуацію в освіті, потрібно змінити ставлення до неї з боку держави. Хочеться, аби нас не вважали якимось балансом, на який майже дарма витрачаються бюджетні кошти. А оцінювали це як інвестиційні вклади в майбутнє. Тоді й почнуть поважати працю вчителя, а відповідно в школу прийдуть молоді спеціалісти”.
Чоловікам легше зробити кар’єру в школі
- У медиків теж невисокі зарплати, але чоловіків серед них більшість. Гадаю, причина ще й в тому, що у представників сильної статі не вистачає терпіння працювати в школі з дітьми, – впевнена директор школи № 5 Світлана ЖУКОВСЬКА. – Та й вимоги тут значно вищі, ніж будь де. Тому, як і в сім’ї, основне навантаження в школі падає на жінок. Отож професія педагога стає, на жаль, суто жіночою.
На думку виключно всіх опитаних керівників шкіл, таке однобоке виховання дуже негативно впливає на учнів – як дівчат, так і хлопців.
- У садку вихователями працюють виключно жінки, у школі – теж, – каже Уляна Легусова. – Виходить такий собі матріархат. Немає кому виховувати справжніх чоловіків, відповідальних за свою сім’ю та дітей.
За словами заступника директора школи № 12 Валентини ІЛИК, чоловікам значно легше зробити кар’єру в системі освіти. “Учителів-чоловіків дуже цінують, їх буквально носять на руках, – запевнила Валентина Костянтинівна. – Не встигнуть вони попрацювати рік-два, як їх одразу ж забирають на керівні посади. Тому мене дивує, чому чоловіки не йдуть працювати до школи, де дуже легко піднятися професійною драбиною”. Цей висновок підтвердили і директори-чоловіки, які очолюють майже половину міських навчальних закладів. “Коли мене “сватали” на цю посаду, я відмовлявся, мотивуючи це тим, що не готовий, хочу ще повчитися, – розповів директор школи-інтернату № 2 Юрій БАБЕЧКО. – На що завуч мені сказала: “Навіть якщо ти будеш поганим директором, ти все-таки ти чоловік”.
Надія БУДНА

До теми
Чоловіків заманюють преміями
Сто тисяч гривень преміальних коштів на рік планує виділяти Тернопільська міськрада для чоловіків-педагогів. Таким чином влада хоче заохотити представників сильної статі до роботи в освітніх закладах, де колективи на понад 80% жіночі. Преміювати чоловіків-педагогів будуть раз на рік. Про розміри заохочувальних премій поки що не йдеться, бо невідомо, скільки буде претендентів.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

02:00
Ці 6 звичок руйнують ваші нігті: ви й не здогадувалися про них
01:45
Сім найпоширеніших проблем з пральною машинкою: причини та що робити
01:30
Скористайтеся цим способом, щоб швидко прийти у форму до літа
01:15
Як оновити квартиру до весни без витрат: п'ять дієвих порад
01:00
Яка користь від кефіру для організму: учені виявили несподівану властивість продукту
00:45
Які сири є найкориснішими для здоров'я: дієтологи назвали п'ять фаворитів
00:30
Коли обрізати яблуні навесні: не пропустіть цей час для рясного врожаю
00:15
Топ-2 типи їжі для здоров'я: які продукти треба терміново додати у свій раціон

Колонка

Читають Коментують
"Це аферист, який використовує приміщення міста і не платить гроші", - мер Чернівців про керівника волонтерського штабу
25 315
На Україну чекає аномальне літо: синоптики попередили про "кліматичний удар"
13 843
Смертельна ДТП в Австрії, у якій загинули українці: серед загиблих є троє жінок з Буковини
13 447
Пенсіонерів звільнили від сплати податку: що відомо
11 338
Волонтери заявили, що "Клічук спить і бачить", як їх виселити із приміщення у центрі Чернівців. У мерії прокоментували
11 153
У центрі Чернівців під час ремонту пошкодили водопровідну мережу
6 193
Такий молодий... Загинув захисник із Буковини Віталій Кадищук
5 934
На Буковині горіла майстерня: рятувальники розповіли подробиці
5 116
У Чернівцях рятувальники витягли водійку, затиснуту в авто під час ДТП
5 080
У Чернівцях обирали керівника "Ветеран-Хабу": збори завершилися суперечкою - фото
4 769

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм