Віталій Трепко вже 18 років викладає фізику в Чернівецькій загальноосвітній школі № 28. Цей навчальний заклад може похвалитися найбільшою кількістю педагогів-чоловіків. Їх тут аж п’ятнадцять. В інших школах міста значно менше.
- Друг був директором школи, запропонував мені бути вчителем, я погодився, – розповідає Віталій ТРЕПКО. – Зарплата порівняно була більш-менш нормальною. До того ж, важко було підшукати щось краще. Тоді у школах працювало багато чоловіків, особливо фізиків та математиків. Пригадую, коли збиралися на семінари, то нас було десь половина від загальної кількості педагогів. А на цьогорічній нараді предметників налічив усього п’ятеро чоловіків у жіночому царстві. Та й ті – передпенсійного віку, жодного молодого. Вчителі-чоловіки почали розбігатися ще в 1990-их роках, коли зарплату не платили місяцями. Хтось пішов на Калинівський ринок, хтось виїхав за кордон на заробітки, дехто змінив професію. Залишилися одиниці.
„Чоловіка, який працює учителем, вважають невдахою”
У школах міста з кожним роком катастрофічно зменшується кількість учителів-чоловіків.
- Серед 2150 чернівецьких педагогів чоловіків лише 258, що становить 12 відсотків від загальної кількості, – повідомила головний спеціаліст міського управління освіти Світлана УСТИНОВА. – Найбільше пощастило школі № 28, де представників сильної статі аж 15. Одинадцять – у школі № 27. По 10-9 налічується у школах №№ 22, 33, 5, першому ліцеї та першій гімназії. У деяких навчальних закладах працює по д-четверовоє чоловіків. У школі № 40 – лише один. А в початкових класах немає жодного чоловіка-педагога.
А ось директор гімназії № 1 Віктор Шиманський розпочинав свою кар’єру саме з учителя початкових класів. “Я пропрацював шість років учителем молодших класів у школі № 3. І був не єдиний у Чернівцях чоловік-педагог у початкових класах, – каже Віктор ШИМАНСЬКИЙ. – Тоді й зарплата була більшою, і вчитель користувався значним авторитетом у школі. Тепер працювати стало значно складніше, зросли вимоги, особливо з боку батьків. Навіть наші учні вважають, якщо чоловік пішов працювати вчителем, то він невдаха, не зміг влаштуватися на кращу, більш оплачувану роботу. Тобто професія педагога стає непрестижною”.
- Молоді випускники вузів попрацюють рік-два і звільняються, йдуть шукати роботу на фірмах, – поскаржився директор гімназії № 4 Іван СОЛТИСІК. – Наші учні мріють стати насамперед економістами, фінансистами чи юристами, рідше – лікарями. А професія учителя за рейтингом посідає одне з останніх місць і прирівнюється ледь не до двірника. Незабаром у школі не буде кому викладати. І йдеться не лише про чоловіків, а й про жінок”.
- У нас працює 57 учителів, з них лише троє – чоловіки, – розповіла директор школи № 24 Уляна ЛЕГУСОВА. – Легендами здаються розповіді педагогів старшого віку про те, що в нашій школі колись було аж 17 педагогів-чоловіків. Коли до нас на практику приходять студенти, кожного запитую, чи не хоче працювати у нашому закладі. У відповідь чую сміх і категоричне “Ні!”.
Зарплата має бути не менше п’яти тисяч гривень
Основною причиною того, чому чоловіки не йдуть працювати до школи, називають низьку зарплату. А ще – високі вимоги до професії вчителя, брак терпіння.
- Базова ставка молодого спеціаліста, який має 18 годин, – шістсот гривень. Якщо він дотягує до тисячі з різними надбавками – це просто супер. Лише через три роки його можна атестувати і трохи підвищити зарплатню. Особисто я, маючи багато років педагогічного стажу та відповідаючи за великий колектив із 500 осіб, отримую 2,5 тисячі гривень, – розповів директор ліцею № 2 Андрій СІГІТОВ. – Тому і залишають школу чоловіки. Від нас пішов учитель вищої категорії, тепер працює в парку на атракціонах, де отримує значно більшу зарплатню. Ще один виїхав за кордон, де влаштувався далекобійником, придбав будинок і машину. Коли дивлюся на свій колектив, враження таке, ніби після війни. На вечірках, які іноді влаштовуємо, жінки танцюють із жінками, шампанського немає кому налити. А 1993 року майже 50 відсотків педагогів становили чоловіки”.
- Якщо для жінки тисяча-півтори гривень – це більш-менш прийнятно, то чоловік аж ніяк не зможе утримувати на них сім’ю, – впевнена директор гімназії № 5 Тетяна МІНАКОВА. – За ці гроші ніколи не придбаєш житло чи машину. А квартир учителям взагалі не виділяють. Тому зарплата повинна бути не меншою, ніж п’ять тисяч гривень. Щоби вчитель не тільки зміг прогодувати родину, а й виглядав не гірше від своїх учнів та батьків.
Однак на думку Віктора Шиманського, підвищення зарплати не приведе до автоматичного збільшення в школі вчителів-чоловіків. “Можливо, їх стане більше на десять відсотків, – каже Віктор Миколайович. – Щоби кардинально змінити ситуацію в освіті, потрібно змінити ставлення до неї з боку держави. Хочеться, аби нас не вважали якимось балансом, на який майже дарма витрачаються бюджетні кошти. А оцінювали це як інвестиційні вклади в майбутнє. Тоді й почнуть поважати працю вчителя, а відповідно в школу прийдуть молоді спеціалісти”.
Чоловікам легше зробити кар’єру в школі
- У медиків теж невисокі зарплати, але чоловіків серед них більшість. Гадаю, причина ще й в тому, що у представників сильної статі не вистачає терпіння працювати в школі з дітьми, – впевнена директор школи № 5 Світлана ЖУКОВСЬКА. – Та й вимоги тут значно вищі, ніж будь де. Тому, як і в сім’ї, основне навантаження в школі падає на жінок. Отож професія педагога стає, на жаль, суто жіночою.
На думку виключно всіх опитаних керівників шкіл, таке однобоке виховання дуже негативно впливає на учнів – як дівчат, так і хлопців.
- У садку вихователями працюють виключно жінки, у школі – теж, – каже Уляна Легусова. – Виходить такий собі матріархат. Немає кому виховувати справжніх чоловіків, відповідальних за свою сім’ю та дітей.
За словами заступника директора школи № 12 Валентини ІЛИК, чоловікам значно легше зробити кар’єру в системі освіти. “Учителів-чоловіків дуже цінують, їх буквально носять на руках, – запевнила Валентина Костянтинівна. – Не встигнуть вони попрацювати рік-два, як їх одразу ж забирають на керівні посади. Тому мене дивує, чому чоловіки не йдуть працювати до школи, де дуже легко піднятися професійною драбиною”. Цей висновок підтвердили і директори-чоловіки, які очолюють майже половину міських навчальних закладів. “Коли мене “сватали” на цю посаду, я відмовлявся, мотивуючи це тим, що не готовий, хочу ще повчитися, – розповів директор школи-інтернату № 2 Юрій БАБЕЧКО. – На що завуч мені сказала: “Навіть якщо ти будеш поганим директором, ти все-таки ти чоловік”.
Надія БУДНА
До теми
Чоловіків заманюють преміями
Сто тисяч гривень преміальних коштів на рік планує виділяти Тернопільська міськрада для чоловіків-педагогів. Таким чином влада хоче заохотити представників сильної статі до роботи в освітніх закладах, де колективи на понад 80% жіночі. Преміювати чоловіків-педагогів будуть раз на рік. Про розміри заохочувальних премій поки що не йдеться, бо невідомо, скільки буде претендентів.
4-09-2008, 11:32
0
6 058