Для дітей-інвалідів та інвалідів нині є чимало можливостей отримати вищу або професійну освіту. Законодавством передбачено різні пільги, зокрема особливі умови вступу до вищих навчальних закладів, пільгові державні кредити тощо. Про це розповіли в Головному управлінні праці та соціального захисту населення Чернівецької ОДА.
У разі успішного складення вступних іспитів (випробувань) поза конкурсом до вищих навчальних закладів І-ІV рівнів акредитації зараховуються діти-інваліди та інваліди першої і другої груп, яким не протипоказане навчання за обраною спеціальністю та до професійно-технічних навчальних закладів – діти-інваліди та інваліди, яким не протипоказане навчання за обраним фахом. Це гарантує стаття 22 закону України "про основи соціальної захищеності інвалідів України".
За інших рівних умов переважне право на зарахування до вищих і професійно-технічних навчальних закладів мають інваліди та діти з малозабезпечених сімей, де:
- тато і мама – інваліди;
- один з батьків – інвалід, другий помер;
- одинока матір-інвалід;
- батько-інвалід, який сам виховує дитину.
Крім того, інваліди або їхні законні представники можуть звернутися щодо фінансування навчання до відділення Фонду соціального захисту інвалідів за місцем проживання. Згідно з Порядком надання цільових пільгових державних кредитів для здобуття вищої освіти, молоді люди до 28 років, які успішно склали вступні іспити або навчаються на будь-якому курсі вищого навчального закладу, можуть отримати пільговий державний кредит для здобуття освіти (за денною, заочною або вечірньою формою навчання) не залежно від форми власності вузу. Роз’яснення надають управління освіти.
Кредит та відсотки не повертаються, якщо в період виплат одержувач кредиту помер або отримав першу групу інвалідності.
Одержувач кредиту, який після закінчення навчального закладу пропрацював за фахом не менше п’яти років у державному, комунальному закладі чи в установі сільської місцевості, кредит та відсотки за користування ним не повертає. Це потрібно підтверджувати щороку на момент оплати довідкою з місця роботи.
Органи праці та соціального захисту населення можуть направляти інвалідів для проходження професійного навчання до центрів професійної реабілітації інвалідів. За роз’ясненням потрібно звертатися до органів соцзахисту.
Органи державної служби зайнятості за законодавством повинні сприяти інвалідам працевлаштовуватися на роботу, яка їм підходить, підвищувати їхній професійний рівень та кваліфікацію (зокрема за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів). За роз’ясненнями щодо проходження професійної підготовки (перепідготовки) за робітничими професіями та підвищення кваліфікації потрібно звертатися до центру зайнятості за місцем проживання.
12-08-2008, 10:23
0
4 655