Голова парламентського комітету з науки й освіти Володимир Полохало повідомив, що завершено роботу над проектом Закону України "Про внесення змін та доповнень до Закону України "Про вищу освіту", а обговорення і ухвалення цього документу заплановано на першу декаду жовтня. Отож, мабуть, вже цьогорічні першокурсники зможуть відчути на собі нововведення. А їх чимало.
Замість спеціаліста – магістр, замість кандидата наук – доктор філософії
У проекті запроваджено трициклову систему підготовки кадрів з вищої освіти в університетах, академіях та коледжах: бакалавр, магістр і доктор філософії (зараз існують чотири освітньо-кваліфікаційні рівні: молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст (магістр), та науковий рівень: кандидат наук, старший науковий співробітник, доктор наук). Тепер же бакалаври стануть повноправними спеціалістами.
А такої кваліфікації, як спеціаліст, тепер взагалі не буде – лише магістр.
Зате вирішили зберегти підготовку молодших спеціалістів. Це буде так званий короткий цикл вищої освіти у професійних коледжах (поки що технікумах).
Серед наукових ступенів залишили доктора наук. Проте це звання будуть давати за особливі досягнення і їх буде значно менше, ніж зараз.
Замість теперішнього кандидата наук буде доктор філософії.
Не буде консерваторій, технікумів і училищ
Докорінно планують змінити типи вищих навчальних закладів. Залишать університети. Із нових серед них будуть технічні, технологічні та галузеві (гуманітарні, економічні, юридичні, військової справи), академії та коледжі. Вилучили інститути, консерваторії (музичні академії). Замість технікумів і училищ буде професійний коледж – вищий навчальний заклад або структурний підрозділ університету чи академії. Саме тут навчатимуть молодших спеціалістів. Інститут, власне, буде, але як організаційний і навчально-науково-структурний підрозділ національного університету, академії.
У кожному вузі – певна кількість студентів
Будуть чіткі вимоги до кількості студентів у вузах. Зокрема, академія може існувати за умови, якщо у ній за денною формою навчатиметься не менше ніж дві тисячі студентів за однією-двома галузями знань. Коледж можна створити, якщо у ньому за денною формою навчається не менше тисячі студентів. Щодо професійних коледжів, то у них має бути не менше 500 студентів. В інституті буде не менше 500 студентів на денній формі навчання.
Вчитися стільки ж, скільки й раніше
Тривалість навчання на кожному етапі не змінилася. Термін навчання на молодшого спеціаліста на основі повної загальної середньої освіти – два роки, на основі базової загальної середньої освіти – чотири роки. На молодших спеціалістів вчать у професійних коледжах. Термін навчання на бакалавра на основі базової загальної середньої чи повної освіти– чотири роки. На бакалаврів вчать в університетах, академіях, коледжах. Магістрами стають на основі бакалавра. Термін навчання на магістра після бакалавра– півтори-два роки, якщо ж починати після 11 класу, треба вчитися п’ять-шість років. На магістрів готують університети, академії.
Вчитеся за держзамовленням – повинні відпрацювати
Випускники, які навчалися за держзамовленням, повинні відпрацювати не менше трьох років, а випускники воєнних вузів – відслужити. Якщо ж вони звільняться до закінченя терміну, повинні віддати до бюджету витрачені гроші. У випадку відмови, їх будуть стягувати у судовому порядку.
Друга освіта – безкоштовна
Зараз діє норма, за якою всі громадяни мають право на безкоштовну вищу освіту, але тільки якщо її отримують вперше. Це залишилося в силі, але додали положення, за яким в окремих випадках, визначених Кабміном, можна безкоштовно отримати й другу освіту. Наприклад, якщо людина отримала травму і не може далі працювати за своєю спеціальністю або, скажімо, вчитель фізики працює в маленькій школі, де зменшилася кількість учнів. Оптимальним буде дати йому можливість за державний рахунок отримати кваліфікацію з другого предмета, а не утримувати другого вчителя.
Хочете відразу два дипломи? Будь ласка!
Вищі навчальні заклади зможуть здійснювати спільну освітню діяльність з відповідними іноземними навчальними закладами за узгодженими освітньо-професійними програмами і видавати документи про вищу освіту. Тобто, студенти можуть на певний час їхати до іншої країни на навчання, а потім відразу отримувати два дипломи – наш та іноземний.
У вузів можуть бути власні спортивні клуби
Насамкінець – ще кілька цікавих деталей.
– у новому проекті чітко визначено, що навчання у вищих навчальних закладах здіснюється виключно українською мовою;
– поновлення до числа студентів осіб, які були відраховані з вузів, а також переведення студентів здійснюється під час канікул;
– вищий навчальний заклад може мати у своєму складі спортивні клуби.
Галина МАРКІВ
Коментар
Олександр УШЕНКО, проректор ЧНУ:
– Це добре, що хочуть скасувати кваліфікацію спеціаліста, тому що у Європі такого немає і ніхто не розуміє, хто це – спеціаліст. Добре, що бакалавр вважатиметься повноцінним фахівцем. Щодо скасування рівнів акредитації, вважаю, що це неправильно. Така нівеляція нагадує радянські часи, коли всі були рівні. Люди мають знати рейтинг вузу, до якого вступають.
Добре, що тепер є обмеження у термінах перебування на посаді керівників вузів. Бо в нас вважають – якщо людина достойна, отже, може керувати вічно. А в Польщі, наприклад, ректорів обирають на три роки і на цю посаду йдуть люди, які мають конкретну програму дій на певний період.
Вважаю, що перехід до нововведень має бути плавним і продуманим. Коли у нас почули, що "кандидатів наук" замінять "докторами філософії", то почали казати, мовляв, навіщо нам тягнутися до звання "доктора наук", якщо ми все одно будемо "докторами філософії". Тому треба бути обережними з цими званнями, інакше наші університети "наштампують" більше "докторів філософії", ніж самих студентів.
Важливий момент
Чи доведеться випускникам попередніх років конвертувати старі дипломи?
Ярослав БОЛЮБАШ, директор департаменту вищої освіти:
– Дипломи міняти не доведеться. Вони будуть прирівнюватися за аналогічними кваліфікаціями: старі бакалаври – до нових, спеціалісти – до магістрів (виходить, ті, хто вже отримав спеціаліста і особливо не напружувався з навчанням, правильно робили – все одно вони тепер будуть вважатися магістрами).
8-08-2008, 14:57
0
8 981