RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Створила в Чикаго маленьку Буковину»

Мешканка Чикаго, 53-річна Настасія Марусик, видала за власні кошти книгу "Буковинське вишиття і ткацтво: знаки-символи" та презентувала її у Чернівцях.

Із пані Настасією ми зустрілися в Центрі культури Буковини, де відбулася презентація її книги, на яку зійшлися всі відомі народні майстри. Симпатична жінка у вишитій сорочці, костюмі з горбаткою та червоному гердані привітно посміхається. "Як вам мій новий костюм? Правда, гарний? – хвалиться. – Його розробив буковинський дизайнер народного одягу Микола Шкрібляк. Моя книга проілюстрована зразками орнаментів знаків-символів на сорочках та домотканих килимових доріжках з його приватної колекції. Ось на обкладинці – орнамент жіночої сорочки з Лужан початку минулого століття (показує книгу, – авт.). Орнаменти для книги збирала протягом 35 років. Ще студенткою їздила селами, де жінки діставали зі скринь старовинні сорочки, а я змальовувала візерунки. Коли у 2001 році виграла "зелену карту" і виїхала із сім’єю до США, забрала все із собою. Хотілося зберегти ці дорогоцінні зразки, бо в кожну сорочку вклали душі наші бабусі й матері.

Подивіться на нинішні вишивки, які носять наші жінки та дівчата. Ця маково-волошкова Україна мені зовсім не до вподоби – плакати хочеться. Втрачаємо нашу символіку, яка існувала століттями. Це вже друга моя книга. Перша – "Барви Буковини" – вийшла у 2006 році. У планах – третя книга про буковинську сорочку. Тобто все, що досліджую, стосується Буковини. Ніколи не забуваю про край, де виросла, здобула освіту. Книги видавала за власні кошти в Україні, бо в Америці це набагато дорожче".

"Живу в українському селі"

Настасія родом із Кадубівців Заставнівського району. Закінчила Чернівецький державний університет і Вінницький політехнічний інститут. "За фахом я інженер-електрик. А народне мистецтво – це моє захоплення, – каже пані Настасія. – У нас у сім’ї було троє дівчат. І коли моя старша сестра виходила заміж, мама вишила для неї бісером весільну сорочку. Я теж вишиваю і займаюся бісероплетінням".

Нашу розмову постійно перебивають відвідувачі: вітаються з Настасією, обіймають її. "У мене в Чернівцях багато друзів, тому охоче приїжджаю сюди, – каже гостя. – Працювати за фахом в Америці не було можливості, бо треба було займатися дітьми. Тому, як і більшість наших жінок, прибираю квартири. Обоє моїх синів закінчили коледж, хочуть вступати до університету. На околиці Чикаго є велике "українське село", де налічується понад 100 тисяч мешканців. Я теж там проживаю. Там дуже багато вихідців із Буковини. Намагаємося підтримувати народні традиції: одягаємо вишиванки, освячуємо паску, святкуємо Різдво, організовуємо Маланку з переодяганням… Біля своїх будинків саджаємо калину, соняшники, барвінок. Оселі прикрашаємо вишитими рушниками, іконами, серветками. Коли до нас приїжджають українці з інших штатів, кажуть, що ніби до себе додому приїхали. У нашому "селі" є чотири церкви, садки, три школи, навіть виходить газета "Час і події". Збираємося у церкві, де в підвалі є великий зал зі сценою та кухнею. Після служби Божої п’ємо каву, спілкуємося. Я створила маленьку Буковину – для серця та душі. При церкві мені виділили кімнату, де я відкрила світлицю-музей буковинського орнаменту і представила вироби зі своєї приватної колекції. Тільки вишитих сорочок маю понад 60. А ще – горбатки, домоткані килими та доріжки, рушники… При музеї організувала студію "Гердан", де навчаю дітей вишивати, плести з бісеру, робити ляльки-мотанки та гердани, писати писанки".

"Сенатор захопився моєю вишиванкою"

У Чикаго в українському національному музеї відбулися три персональні виставки робіт Настасії Марусик.

– Американці дуже цікавляться нашими вишиванками, – запевняє майстриня. – Якось на одному з фестивалів підійшов до мене один дядько у шортах і футболці. Довго придивлявся до моєї вишитої бісером сорочки, мацав її руками, сфотографувався зі мною. Пізніше цей знімок з’явився в одній із центральних газет. Виявилося, що це був сенатор нашого штату (сміється, – авт.).

В індіанців Америки теж дуже популярна вишивка бісером. А їхні орнаменти та кольори на вишивках, килимових доріжках і герданах дуже схожі на буковинські. Мене це зацікавило, і я почала дослідження. Як стверджують деякі учені, наші далекі предки могли колись емігрувати з Буковини до Америки й занести туди свої орнаменти. Недарма серед українців у США побутує анекдот: "Коли Колумб тільки їхав відкривати Америку, гуцули вже поверталися звідти із заробітків. Коли в них запитали: "Як там?" – вони відповіли: "Файно". Відтоді в англійській мові залишилося слово fine, яке означає "добре" (сміється, – авт.).
Надія БУДНА
26-04-2013, 16:51
Коментарів 0 Переглядів 4 329

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.