"Ми дуже любимо українські танці. Вони запальні і своїм швидким ритмом схожі на грузинські. А чоловічі танці на шаблях – це нам дуже близьке, бо нашому народу також доводилося захищати свою землю. Ми також танцюємо із шаблями – цією пластичною мовою, як і українці, ми розповідаємо світу нашу історію про вільнолюбний народ, який бореться за своє місце під сонцем..." – каже Ніно Сухішвілі, директор Національного балету Грузії "Сухішвілі", онука засновника ансамблю Іліко Сухішвілі.
За підтримки концертної агенції Олега Сандуляка ми спілкуємося про народні традиції, наскільки в Україні відчувається любов до фольклору.
"Коли привезли гопак, у залі був вереск"Зустріч Ніно призначила у готелі "Буковина", куди щойно прибули 80 відомих танцюристів. На сцені вони рухаються, немов міфічні істоти: літають над сценою з вигнутими спинами, з півтораметрової висоти спокійно падають на коліна. А ще серед них – єдині у світі чоловіки, які вміють танцювати навшпиньки...
У Чернівцях ансамбль виступає уже вп’яте і, як завжди, квитки розкуповують за кілька днів.
– Коли колектив має визнання, які мрії ще залишаються?– Намагаємося не зупинятися. Ми розвиваємося, бо відбувається еволюція танцю. За 70 років існування колективу не було жодної зупинки. Ми шукаємо нові постановки, рухи. Вивчаючи фольклор, народжуємо хореографію – це і є наші нові досягнення, успіх. Тримаючи планку якості, водночас треба розвиватися внутрішньо. Ми щасливі, що наше мистецтво дуже популярне серед молоді. Це дуже важливо, бо фольклор, народна творчість у світі не дуже популярна серед молоді. Але у нашій країні – це модно. Молодь виконує свої народні танці на святах, зустрічах. Це єдиний шлях збереження свого фольклору, й у цьому велика заслуга нашого колективу. Що ж, моя мрія – щоб наш народний танець був модним завжди.
– Чи відчуваєте ви цікавість до фольклору в Україні?– Так, я це дуже відчуваю. Адже коли ми привозили до вас український гопак, то у залі здійнявся вереск. Ваш народ дуже любить свої народні танці і береже це. А якщо не бережеш фольклор, то це дуже небезпечно, адже можна просто зникнути...
"Грузинські чоловіки хочуть подобатися"
– У ваших танцях – різні історії...– Так, ми показуємо світу танець пастухів, весільний танець, танці вершників, мисливців... А ще є танці, які показують грацію грузинської жінки. Ну а наша візитна картка – це весільний танець у чорно-білій гамі. Цей танець – графічний візерунок, який чоловіки виконують на пальцях. Водночас у чоловічих та жіночих костюмів – довгі рукави, тому руками вони не торкаються одне одного... Це дуже хвилююче, це класика. Це живе дихання історії.
– До речі, що символізує чоловічий танець навшпиньки?– Є кілька версій, чому грузинські танці чоловіки виконують на пальцях. Одна з версій пов’язана з тим, що Грузія – гірська країна. Мисливці та пастухи у своїх селах ходили гірськими стежинами і навчилися ходити на пальцях. Вони рухалися, немов гірські лані... Це передалося у танець. Інша версія виходить із характеру грузинського і кавказьких народів загалом. У такому танці наші чоловіки завжди здавалися вищими, ніж вони є. Завжди присутнє бажання сподобатися гарній дівчині. Грузинські чоловіки хочуть подобатися і, скажімо, хочуть красуватися на пальчиках. Це дуже рідкісне явище у мистецтві. Не бачила, щоб інші народи виконували такі танці на пальцях. А ще, як не дивно, це дуже мужньо. Зазвичай, жінки танцюють на пуантах, а у нас – чоловіки. Крутитися ж чоловікові на пальцях важко. Оскільки у них немає жодної підкладки, як у жіночих пуантах, є лише м’яка шкіра черевиків. Єдине – наші чоловіки зв’язують пальці так, щоб вони трималися купи. Після 30-40 концертів... Буває, на пальці неможливо стати.
– До Чернівців ви привезли кілька сотень костюмів...– Взяли майже 700 костюмів. Після кожного танцю лише за дві хвилини змінюємо костюми. Протягом концерту один танцюрист змінює костюми 20 разів. Наші костюми національні, але стилізовані. Шиємо з натуральних тканин: шовку, вовни... Костюми завжди яскраві, це специфічні грузинські барви: вишневий винний, тьмяний блакитний, коричневий, червоний, чорний із позолотою. Майже ніколи не буває зеленого та жовтого кольорів. І костюм, як і танець, вкотре розповідає свою історію. Нам приємно, що українці це розуміють, що їм це близьке...
Валерія Чорней
7-03-2013, 11:08
0
1 722