Втретє Чернівці на чотири дні стануть літературною столицею України. Сьогодні у місті розпочинається ІІІ Міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Приїдуть гості та літератори з 12 країн світу.
Напередодні фестивалю журналіст "МБ" поцікавився в гостей міста, з яким настроєм вони їдуть та чого очікують від цьогорічного Meridian Czernowitz.
"Найбільше хочу побачити чернівчан"Українська письменниця Оксана Забужко восьмого вересня презентуватиме нову книжку "З мапи книг і людей". Презентація відбудеться у Вірменській церкві.
– Очікую гарних зустрічей із чернівецькою публікою. Звичайно, це буде моя робоча поїздка: виступи, зустрічі із читачами. Це напружена частина письменницької праці. Дуже сподіваюся, що вдасться зустрітися з гарними людьми. Можливо, зможу трохи відпочити, щось побачити та відчути чарівну атмосферу міста. А найбільше хочу зустрітися зі своїм майбутнім читачем, – сказала "МБ" Оксана Забужко.
Нову книгу письменниці видав сам фестиваль Meridian Czernowitz. Письменниця розповіла, чому вона підтримує цей літературний захід у Чернівцях.
– Цей фестиваль дуже перспективний. Я з радістю його підтримала. За моєю книжкою вишикувалася величезна черга конкуруючих українських видавців, але погодилася надрукувати її саме в Meridian Czernowitz. Ця ідея – зробити Чернівці однією з європейських культурних столиць – дуже близька і рідна мені. Упродовж цілого минулого десятиліття чула ці речі від багатьох неукраїнців. Раніше про це говорив американець українського походження Аскольд Мельничук. Він казав: "Чого ви не створите в Чернівцях якийсь такий міжнародний фестиваль? Це місто дало багатьом культурам одночасно стільки першорядних літературних імен!"
Із хорошим настроєм до нас їде і молодий поет з Ужгорода Андрій Любка. Цього року у видавництві фестивалю народилася його нова книга – "Сорок баксів плюс чайові".
– Їду до вас із прекрасним настроєм, бо Meridian Czernowitz видав мою книжку. Я вже двічі був на цьому дійстві у Чернівцях. Нині буду на фестивалі як куратор молодіжної сцени, – сказав "МБ" Андрій Любка.
– Всі ми, поети, дуже любимо Чернівці, – продовжує А. Любка. – Головне – щоб вони нам відповіли взаємністю. До вашого міста завжди їдеш як на відпочинок. Коли вночі повертаюся з поетичної акції, знайти дорогу до готелю у Чернівцях неважко, адже ваше місто знаю добре. А це означає, що це вже певним чином моє місто. Не рідне, але це місто, в якому ти почуваєшся як вдома. Тут я не потребую порад. А це означає, що я знаходжусь тут, наче риба у воді. А найбільше хочу побачити чернівчан.
"У Жадана з-під руки "потягнула" канапку"Традиційно під час фестивалю вулицями міста ходитимуть музи – дівчата у червоних сукнях у грецькому стилі, які роздаватимуть брошурки та інформуватимуть городян і туристів про заходи фестивалю. Уже другий рік поспіль музами працюватимуть подруги Марія Лабанда, Олена Ткач та Олена Пантєлєєва.
– Торік ми стали музами за щасливим випадком долі, – каже Марія Лабанда. – Коли ми отримали пропозицію працювати на фестивалі, відразу ж погодилися. Ми цікавимося літературою, тому нам була дуже цікавою безпосередня змога познайомитися з відомими поетами, а також співпрацювати з організаторами Meridian Czernowitz.
– Цього року на фестивалі працюють семеро муз. Їх обирали організатори фестивалю. Всі охочі дівчата спочатку надсилали свої резюме прес-секретарю "Меридіану". А обрали їх за такими якостями: знання мови, матеріалу, обізнаність у літературі, ідейна зацікавленість. Обирали не за красою, бо це ж не кастинг, – додала М. Лабанда.
– Нам чи не найважче спілкуватися з людьми, які зовсім не цікавляться літературою, – каже Олена Ткач. – Хоча нам вдавалося і таких людей зацікавити заходами фестивалю. А під час Євро-2012 працювала музою в Європейському містечку в Києві. Ми презентували Чернівці як місто Західної України з яскравим туристичним комплексом. А родзинкою цієї презентації був наш Meridian Czer-nowitz. Люди в Києві дуже цікавляться ним. Вони дуже радіють, що в нас є такий захід.
– З минулорічного фестивалю нам найбільше запам’ятався польський журналіст Єндрик, – каже Олена Пантєлєєва. – Він потрапив до Чернівців буквально на один день, однак залишився тут на всі дні фестивалю. Ми його водили на всі локації, заходи. Давали йому інтерв’ю для польського радіо. Він тут записував усе, що тільки міг: і враження людей, і виступи поетів та музикантів. Досі підтримуємо з ним зв’язок.
– Торік багато спілкувалися з літераторами, – каже М. Лабанда. – З Андруховичем говорили про його виступ із гуртом Karbido. Жадан до кінця фестивалю був якимось втомленим. На фуршеті з-під його руки я випадково "потягнула" канапку. Потім, засміявшись, попросила вибачення. А Андрій Любка, побачивши нас в образі муз фестивалю, сказав: "А, це ж ті дівчата, які три дні вже не переодягалися!"
Микола Кобилюк
До темиЯкий бюджет і скільки коштів на фестиваль виділив генеральний спонсор – Група компаній Дмитра Фірташа, – президент Meridian Czernowitz Святослав Померанцев журналістам розповісти не захотів.
– Цифри псують настрій. Дмитро Фірташ дав стільки грошей, скільки потрібно для того, щоб гідно провести ці заходи, – сказав С. Померанцев.
Нагадаємо, торік Meridian Czernowitz організаторам обійшовся загалом у півтора мільйона гривень. Половину бюджету тоді теж покрив мультимільярдер Д. Фірташ.
7-09-2012, 11:08
0
2 483