Авто | Нерухомість | Робота
RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець Вхід через ВКонтакте
Головна | Приватні оголошення |Приватні оголошення Тури з Чернівців | Історія успіху | Історія успіху Афіша | Пропозиція тижня | Послуги | Журнал "Давай Одружимось!" |
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |
«Чернівці – то водоспад»

Рік тому чернівчанин Валентин Ткач написав книгу "Так говорив вуйко Дезьо". Відтоді її герой, простий гуцул Дезийдерій Васильович, зажив власним життям: його цитують та обговорюють в Інтернеті та в місті. Є й такі, хто каже, що його філософські роздуми про життя, кохання, успіх – незрозумілі та заплутані.
Але виходить друге видання книги – отож читають.

"Вуйко Дезьо? Таким був би Iван Миколайчук у 70 років"

– Дезийдерій Васильович – звідки він взявся?

– Якби ще чотири роки тому мені хтось сказав про публікації, статті, книги, я вирішив би, що йдеться не про мене. Усе почалось з аналізу кризи… Коли зрозумів, що її фундаментальні підвалини – це втрата міри буття, для мене стало очевидним, що вихід не в економіці. Вихід – добре слово й добра справа.
Це зумовило появу матеріалів про щастя, успіх, красу й правду на порталі "Українська правда". Згодом з’явилися матеріали, у яких виник герой – Вуйко Дезьо. Він – це певний інтегральний образ мудрості, краси й правди, який у кожного свій, який формують учителі, родичі, сусіди. Звичайно ж, існував у моїй уяві і його реальний прототип. Я особисто за зовнішністю уявляю собі вуйка Дезя таким, яким був би Іван Миколайчук у 70 років.
Одного разу ми із друзями помітили, що в розмовах між собою починаємо апелювати до вуйка Дезя. Це нас забавляло. Я зрозумів, що тексти починають жити власним життям. Так я почав їх збирати для книги. Але це були несміливі мрії. І тут розпочалась якась ворожба. Завжди виникала людина або обставина, які допомагали наблизитись до книги. Вуйко каже: "Якщо хочеш зробити добру справу, не переймайся засобами. Добрі справи не вимірюються – вони примножуються". Я часом жартую, що "Українська правда" – хрещена мама книги, Богдан Онуфрик – її хрещений батько, Артем Семенюк, як кажуть на Буковині, "приніс на хрестини свічку й крижму", а видавництво "Букрек" – її повитуха.

– У колонці на УП ви навели анекдот про політологів. Один запитує у іншого: "Скажи мені, що відбувається?" І коли його візаві обіцяє: "Я зараз тобі усе поясню", – каже: "Я сам тобі усе поясню, ти мені скажи, що відбувається?" А що каже вуйко Дезьо із цього приводу?

– Те, що відбувається, надзвичайно прикре. У вуйка є зауваження: "Бог зробив нас подібними до себе, але дозволив нам бути собою". "Подібними до себе" означає, що ми постійно перебуваємо у втіленні його промислу. "Бути собою" означає, що ми як істоти соціальні живемо за законами й правилами, вигаданими нами самими. Якщо закони й правила припиняють кореспондуватись з Його промислом, то зчиняється глум: ось у ньому ми нині й живемо. А ще вуйко зазначає "Дбай про себе й плекай Небесне". Ми зосередились на собі, а Небесне відсунули на манівці. Це і є фундамент кризи – втрата міри буття: загальнолюдські істини ми затулили доцільністю.

"Домінує найбільш непевне – гроші, влада, слава"

– Логічне: що робити? Нам усім, кожному...

– Звернутися до супероснов. Життя людини формують три простори:
- найбільш непевне: гроші, влада, слава;
- найбільш бажане: родина, здоров’я, друзі;
- найбільш приховане: мудрість, любов, Віра (Бог).

Не хочу нікого повчати, але давайте щиро наше суспільство й цивілізацію оцінимо із цих супероснов. Що в нас домінує? Відповідь прикра: домінує найбільш непевне – гроші, влада, слава. Так ми й визначаємо успіх – через них. До цього додайте, що більшість людей успіх ототожнює зі щастям. А щастя – це сенс життя. Отож і життя наше стає непевним, бо прив’я­зане до непевної супероснови. Що робити? Посунути доцільність убік, по-іншому визначити успіх, а щастя взагалі шукати, здобувати не в цій царині.

– Що вас із вуйком Дезьом найбільше дивує, наприклад, у Чернівцях?


– Мене надзвичайно тішать роздуми на кшталт "Я і Чернівці", "Чернівці мої". Поясню чому. У моїх оповіданнях є повтор образу водоспаду. Це велетенська природна істота, простір. Він шумить, гуде, жене в долину тисячі кубометрів води. І так тисячоліттями. Ми приїжджаємо до нього, фотографуємось, смажимо шашлики, п’ємо горілку. Потім волаємо пісні, плачемо, ловимо язиком бризки й тішимось, як діти, вхопивши грам його води. Далі, стомлені, їдемо по домівках, спимо, ходимо на роботу. А водоспад – він стоїть сторчма на своєму місці, шумить, гуде, жене в долину тисячі кубометрів води. І так буде як тисячі років до нас, так і тисячі років після нас. Так і Чернівці – це водоспад. Місто забавляється з нами. Але… Кожен із нас складає його казки, його міфи, його байки. Я плекаю надію, що найбільше моє здивування від міста ще попереду. Тому є ще сенс жити. Жити із Чернівцями – це означає щодня, щомиті "брати в міста інтерв’ю", дізнаватись нове й не припиняти дивуватися його незбагненності. Своє "Я і Чернівці" я ще не дописав…

Із минулим бавитися не можна. Щодо цього у вуйка Дезя є настанова: "Правда не в минулому, а в тому, що минуле не можна читати з "чорною свідомістю". Наше минуле перетворюється в історію, коли ми переосмислюємо його в досвід. Досвід – це основа, на якій ми будуємо свої прогнози й плани. Яким є наш досвід, таким буде й наше майбутнє. Якщо досвід "чорний", то й майбутнє буде змученим, неправдивим. Вуйко підказує, що день сьогоднішній ми не успадкували в минулого, а позичили в майбутнього. Це правило діє й щодо окремих людей, і щодо народів. Народ, який від минулого очікує більше, ніж від майбутнього, – приречений. Це ж стосується й міста. Городяни, які вважають, що історія Чернівців закінчилась разом із тим, як вони "завершили навчання в університеті", і після того в місті настав занепад, це люди, які хочуть "зупинити водоспад". Ми повинні дякувати, що доторкнулись до того водоспаду-величі. А не шкодувати за тим, що колись тут гарно їли шашлики, а тепер лікар забороняє жирне. Якщо я напишу книгу про наше місто, то назву її "Водоспад Чернівці".

– А смішить?

– Радше не смішить, а змушує усміхнутися. Щодня це щось інше – я ж "беру в міста інтерв’ю". Ось сьогодні я усміхнувся, коли задивився на дівчат на Театральній площі, а потім усвідомив, що я не молодий викладач серед студенток, а літній вже дядько.

"В основі любові має бути беззастережна довіра"

– Дезийдерій Васильович і любов... Що він каже?

– Що таке любов? Що таке культура? Що таке свобода? Це окремі оповідання-бесіди у книзі. Та й сама книга – це книга про любов. Я не можу зараз переповідати настанови та усе, що вуйко казав про любов. Та можу сказати головне – в основі любові має бути беззастережна довіра. Тому що щоденні підозри чи очікування зради отруюють "життя двох" значно більше, ніж сама зрада. І головне не в тому, зрадять тебе чи ні. Головне в тому, що ти любив усім серцем і на повні груди.

– "Щоб врятувати свою душу, є лише один вихід – не пити!" – казав вуйко в оповіданні "Порцелянова карнавка"... Це як? Зовсім?


– Якщо я вам почну розповідати, що усе залежить від обставин, кількості, то я буду кокетувати з "цією справою". А це той самий шлях, що і пити. Армреслінг із пиятикою – це не професійно. Професіонали знають переможця у цьому змаганні заздалегідь. Алкоголь – це не перевершений ніким переможець. Раймонд Паулс, який не вживає алкоголь абсолютно, в одному з інтерв’ю із цього приводу сказав, що достатньо випити бокал шампанського – і ти вже інша людина, ти – не ти. Іншою стає версія твого життя. Власне, у книзі про це і написано. "Талант – це той, хто розпізнав свою долю. Геній – це той, хто їй не зрадив". Кожна чарка відтак – це зрада долі.

– І настанова вуйка Дезя...

– Ми ніколи не повинні забувати, що сонце світить усім і кожному. А на завершення я міг би пригадати від вуйка Дезя таке: "Бог подарував мені весь світ – і вже, а ви вчите мене, як заробити мільйон – і потім", – нам слід не забувати про це і "Дбати про себе і плекати Небесне". Світла в хаті! 
Юлія Боднарюк

З ДОСЬЄ "МБ"
Валентин Ткач народився 1958 року в селі Ломачинці Чернівецької області.
Щоліта у дитинстві та юності перебував у селі Вільня на Житомирщині.
Закінчив ЧНУ, захистив дисертацію з фізики.
З 1961 року живе
у Чернівцях.
Є автором колонок на порталі "Українська правда".
Рейтинг:
(голосів: 1)
3-08-2012, 10:30
Коментарів 0 Переглядів 1932

загрузка...
Продан пояснив, чому депутат Білик через вікно проник до кабінету мера Чернівців - відео
За словами чиновника, в кабінеті мера зачинились двері, а пульт від цифрового замка залишився всередині кабінету
У Головному храмі УГКЦ у Чернівцях віряни освятили кошики з фруктами - фото
Згідно з традиціями люди освячують у цей день яблука, груші, виноград, сливи, персики та овочі.
Популярне Коментують
• Новини
Файний депутат - то митий депутат і мольфар Дєдушка. Блог Мостіпаки
Короткий огляд політичних подій за минулий тиждень - у блозі Олександра Мостіпаки
загрузка...
Готуйся до зими вчасно: котли Kronas подбають про тепло в оселі (на правах реклами)

Серпнева спека змушує думати про холод ледь не щомиті... А завбачливі так узагалі вже сьогодні замислюються про зимові морози! А й справді, чому б не обрати опалювальне устаткування прямо зараз?
Z-тариф від Київстар: скільки коштуватиме безлімітне спілкування та інтернет для буковинців? (новини компанії)

Жителі Буковини отримають тариф із необмеженим спілкуванням у мережі Київстар, безлімітний мобільний інтернет і 100 хвилин за кордон – лише за 55 грн.
Зберегти тепло допоможуть котли від "ІнсталПро" (на правах реклами)

Кожен власник будинку чи квартири прагне зменшити витрати на опалення та гаряче водопостачання власного житла
ТОВ "Бібі фешн" запрошує на роботу (на правах реклами)

У зв’язку з розширенням виробництва ТОВ "Бібі Фешн" оголошує додатковий набір на посади
ЧТЕІ КНТЕУ – понад 50 років на ринку освітніх послуг Буковини (на правах реклами)

Чернівецький торговельно-економічний інститут Київського національного торговельно-економічного університету – заклад вищої освіти, який функціонує на ринку освітніх послуг Буковини понад 50 років
Святкуємо день народження Фірмового магазину в Чернівцях (на правах реклами)

Ми запрошуємо Вас на День народження! 21 липня виконується рівно рік із моменту відкриття магазину! Приходьте на святкування на 9:00 і пориньте в атмосферу знижок та драйву
Канікули з користю: комп'ютерний табір від "ШАГ" (на правах реклами)

Мала Комп’ютерна Академія “Шаг” дає прекрасну можливість поєднати приємне з корисним навіть улітку. Мова йде про 11-денні ненав’язливі заняття, що проходять у захопливій ігровій формі.
Болить горло? Їжте морозиво
Це хороший метод тимчасового знеболення
Рубрика здоров'я ...