RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » Наш гість » Виткала килимів і рушників на шлях до Києва

Виткала килимів і рушників на шлях до Києва

Кухар-кондитер Євдокія Візнюк із Кам’янки, що на Глибоччині, – майстриня на всі руки. 53-річна жінка вишиває нитками й стрічками, виготовляє вироби з бісеру, пише писанки, малює картини. Її тканими килимами й рушниками можна вистелити шлях від Чернівців до Києва.

Ми зустрілися з Євдокією Дмитрівною під час свята буковинської сорочки. Вона брала участь у театралізованому дійстві й ткала на старовинному верстаті (кроснах) килимову доріжку. Навколо майстрині зібралося чимало дорослих, молоді та дітей. Вони зацікавлено спостерігали, як швидко бігає човник із нитками у вмілих жіночих руках і народжується різнобарвне диво. "Ткацтво поступово відходить. Нині ним на Буковині займаються одиниці. Навіщо мучитися, якщо все можна купити на ринку? – зітхає пані Євдокія. – Намагаюся навчити ткацтва молодь на гуртках, які веду в Глибоцькому професійному ліцеї, організовую майстер-класи. Як не дивно, народними ремеслами більше цікавляться хлопці".

"Першу доріжку виткала в десять років"

Майстриня розмовляє зі мною, не перериваючи роботу. "Треба постійно працювати руками й ногами, – пояснює жінка. – Для ткання використовую акрилові нитки. Коли сідаю за кросна, забуваю про втому. Сама вигадую орнаменти. Намагаюся відтворювати давні буковинські килими. Кольори ниток залежать від моїх настрою й стану душі. Якщо весело – підбираю яскраві барви, сумно – темніші.

Ми не жили заможно, але все хотіли мати своє. Тому робили власними руками й килими, і ліжники. Я також навчилася ткати бісером жіночі пояси до весільних суконь, серветки, великодні рушники".

Євдокія Дмитрівна займається ткацтвом ще з дитинства. "У нашій родині всі жінки вміли ткати: і мама, і бабуся, і прабабуся, – пригадує майстриня. – Я навчилася в них. Першу килимову доріжку виткала в десять років. У нас є верстат, якому вже понад сто років. Крім того, маємо ще два молодші кросна, яким по півсотні. Їх виготовив мій тато. Нині таких уже не роблять".

"Мої діти вміють робити все, що і я"

Євдокія Візнюк чи не єдина на Буковині тче старовинні рушники білим по білому. "Ці рушники використовують на весіллях, – зауважує майстриня. –Молода пара стає на білий чистий рушник. Моя бабуся казала: який рушник – таким буде й подружнє життя. На весільному рушнику не можна в’язати вузлики. До роботи треба приступати з добрими думками й молитвою. Ще жодна пара, якій я ткала весільні рушники, не розлучилася. Тому люди замовляють у мене. Я ткала рушники для своїх дітей, коли їх одружували та видавала заміж".

– Свої вироби й дарувала, і продавала, – каже пані Євдокія. – Треба було за щось жити та утримувати п’ятьох дітей. Маю трьох синів і двох доньок. Валерій і Володимир – близнята, Дмитро, Тетяна, Антоніна. Мої діти, навіть хлопці, вміють робити все те, що і я. Коли народжувала найменшу донечку Антоніну й була в пологовому будинку, хлопці підготували мені подарунок. За чотири дні вишили набивною голкою килимову доріжку. Коли приїхала з дитиною додому, постелили мені під ноги.

Запитую в майстрині, скільки виткала килимових доріжок і рушників. Євдокія задумується на мить: "Ой, важко полічити. Дуже багато. Гадаю, що ними можна було би вистелити шлях від Чернівців до Києва".
Надія БУДНА

З ДОСЬЄ "МБ"
Євдокія Візнюк народилася 1 жовтня 1959 року в селі Кам’янка на Глибоччині.
Закінчила Чернівецьке торгово-кулінарне училище.
Працювала керівником гуртків прикладного мистецтва в Глибоцькому будинку творчості дітей та юнацтва.
Нині веде гуртки в районному професійному ліцеї.
Одружена. Має п’ятьох дітей.
Майстер народного мистецтва.
Член Національної спілки майстрів України.
20-07-2012, 13:08
Коментарів 0 Переглядів 3 485

Теги - майстер

У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.