«У кіно другого такого Iвана немає»

у номері / культура, шоу-бізнес / Наш гість
3 222
0
«У кіно другого такого Iвана немає»

Її називають вдовою Івана Миколайчука. А Марія ображається: каже, що вона його дружина, а він назавжди залишиться її чоловіком. Переконана, що немає другого Івана ні для неї, ні для України. Бо разом із ним померло українське поетичне кіно.

З народною артисткою України Марією Миколайчук ми зустрілися у Чорториї на фестивалі "На гостини до Івана", присвяченому пам’яті відомого актора і кінорежисера.

"Увесь рік одягали весільні строї"

– Скільки років вже минуло після смерті Івана Миколайчука… Не можете його забути?

– Він для мене живий. Був, є і буде до останнього мого подиху. Не люблю, коли мене називають вдовою Івана Миколайчука. Я його дружина, а він мій чоловік. Його душа завжди біля мене. Постійно це відчуваю. Коли мені погано чи потрібна допомога, він допомагає мені, подає віщі знаки. Іван часто приходить до мене у снах. Я прокидаюся щасливою: "Слава Богу, прийшов". Знаю, що після такого сну в мене буде щось добре.

– Іванові 15 червня виповнився б 71 рік. Чи любив він святкувати свій день народження?

– Він святкував його весь тиждень – з 15 по 22 червня. Іван був четвертою дитиною в сім’ї, але першим народився у пологовому будинку у Вашківцях. Інших трьох мама народжувала вдома. Батько віз їх підводою до Чорториї 22 червня 1941 року. Цього дня почалася війна, і вони потрапили під бомбардування. Ледве залишилися живими. Тому батько казав Іванові, що він народився двічі. До нас приходили люди, яких ми вважали своїми справжніми друзями. Чужих не було. Іван готовий був зняти останню сорочку, щоб гідно зустріти гостей. Він був дуже щедрим. Найбільше хотів збудувати нову хату для мами. І зробив це. Ми хотіли мешкати тут на пенсії. Іван мріяв добудувати ще другий поверх, де мав бути його кабінет. Звідти хотів дивитися на село, гори, річку і писати сценарії. Мріяв написати автобіографію "Тисяча снопів вітру".

– Що пов’язує вас із Чорториєю?

– Дуже багато світлого і доброго. Якось я ще дівчиною приїхала в село до Івана. Ми зустрілися під яблунькою на пагорбі неподалік їхньої хати і просиділи на лавці всю ніч. Навіть не помітили, що падав сильний дощ. Удосвіта Іван провів мене на потяг. Коли зайшов до хати, мама запитала: "З ким ти там всю ніч бубонів?" А Іван відповів: "Та дівка до мене приїжджала". "І оце ви сиділи всю ніч під дощем?" – здивувалася мама. А Іван у відповідь: "А що, був дощ?" Його родина хотіла справити нам весілля на всі Карпати. А вийшло все тихо і скромно. Зате протягом року, коли ми приїжджали до Чорториї, накривали столи, одягали нас у весільні строї, співали весільні пісні. На цьому пагорбі ростуть берізки, які Іван посадив на мій 28 день народження. Під час наших приїздів тут завжди збиралися сусіди, друзі, знайомі. Сиділи всю ніч, співали. Нам завжди було цікаво удвох з Іваном. Ми ніколи не сумували, мали, про що поговорити. Це був той випадок, коли зустрілися дві половинки та поєдналися в єдине ціле. Якось розмовляли на кухні у нашій київській квартирі до пізньої ночі. Повз будинок проходив режисер Борис Івченко. Побачив світло і вирішив зайти. Запитує: "А чого це ви не спите?" Іван каже: "Та ось сидимо з Марією, розмовляємо". "І про що можна говорити з жінкою посеред ночі?" – запитав Борис. "А ти одружися і знатимеш", – засміявся Іван.

"Ніколи не почувалася чоловіковою тінню"

– Кажуть, що Миколайчука запрошували до Голівуда, але його не відпустили.
– Іван навіть нічого про це не знав. Йому сказали запізно – буквально перед самою смертю.

– А він поїхав би?

– Гадаю, що поїхав би. Хоча б для того, щоб довести всім, і зокрема недругам, що він справжній актор. А ще для того, щоби прославити у світах Україну та Буковину, які дуже любив.

– Що думаєте про сучасне українське кіно?

– Гадаю, поетичне українське кіно закрилося з очима Івана. Нехай мене пробачать нинішні кіношники. Але другого Івана немає. І поки що я його не бачу. В Івана були правдиві очі. У нього була правдива душа. Через свої душу та очі він усе показував. Навіть не треба було нічого говорити. Нині таких акторів немає.

– Як це бути дружиною відомого талановитого чоловіка?

– Не можу сказати, що легко. Люди впізнавали Івана на вулиці, хотіли посидіти з ним, випити чарку. Інколи це було важко витримати. Але я ніколи не почувалася чоловіковою тінню. Стояла не збоку від нього, як дехто казав, а поруч із ним. Знала, що він мене кохає і ставиться з великою повагою. Коли ми збиралися з друзями, Іван просив: "Мисю (так він називав мене лагідно), заспівай нам щось гарне". Він дуже любив пісні "Чотири воли пасуться" і "Глибокий колодязь". Інколи ми співали удвох.

– А звідки у вас такий гарний голос?


– Я співала ще малою дитиною. Дідусь ставив мене на стільчик і казав: "Заспівай мені, Марусько, трохи про ту калину". Мої перші концерти відбувалися на березі річечки, яка протікала наприкінці нашого городу. А моїми першими слухачами були дерева в тамтешньому ліску.

– Чим нині займаєтеся?

– Співаю, слава Богу. Записала понад 300 маловідомих буковинських народних пісень. Дуже вдячна композиторові Володі Івасюку. Свого часу він подарував мені 64 народні пісні, які ми переписали із сестрою. Всі вони увійшли до золотого фонду Українського радіо. Виконую також пісні Іванової родини.

– Чи вважаєте себе щасливою людиною?

– Моє життя ніби розділилося на дві рівні частини. 25 років я прожила з Іваном. І це були найщасливіші часи. А вже 25 років я живу без нього… Залишилися спогади і пам’ять. Перед смертю Іван покликав мене до себе і сказав: "А знаєш, Мисю, що сьогодні 25 років, як ми одружилися". За сумними клопотами я якось забула про це. А він попросив: "Схилися до мене". Я схилилася. І він мене поцілував. Це був такий холодний і жагучий поцілунок… Виявилося, що останній. Через чотири дні Івана не стало. Але я щаслива жінка, що жила з таким чоловіком.
Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Читайте також

21:00
На Алеї Слави у Чернівцях немає відеокамер, бо там не завершені роботи
20:44
В уряді розповіли, чи вплине мито США на курс валют і ціни на продукти в Україні
20:22
Ворог дійсно готується: в Офісі Президента відреагували на загрозу нового наступу Росії
20:01
Чи можуть у Чернівцях воду подавати за графіком через низький тариф: Клічук розповів про проблеми водоканалу
19:40
На Буковині через опади підвищиться рівень води у річках
19:21
Фірма, яка видавала транспортні картки, має заплатити ЧТУ майже три мільйони гривень
19:00
Є шанси змусити рф припинити вогонь у найближчі тижні чи місяці – Зеленський
18:41
На Україну чекає аномальне літо: синоптики попередили про "кліматичний удар"

Колонка

Читають Коментують
"Це аферист, який використовує приміщення міста і не платить гроші", - мер Чернівців про керівника волонтерського штабу
24 034
Волонтери заявили, що "Клічук спить і бачить", як їх виселити із приміщення у центрі Чернівців. У мерії прокоментували
10 692
Смертельна ДТП в Австрії, у якій загинули українці: серед загиблих є троє жінок з Буковини
10 572
Пенсіонерів звільнили від сплати податку: що відомо
6 597
У центрі Чернівців під час ремонту пошкодили водопровідну мережу
5 981
Такий молодий... Загинув захисник із Буковини Віталій Кадищук
5 838
У Чернівцях рятувальники витягли водійку, затиснуту в авто під час ДТП
4 752
У Чернівцях обирали керівника "Ветеран-Хабу": збори завершилися суперечкою - фото
4 662
На Буковині попрощаються із чотирма воїнами, які загинули у боях проти окупантів
4 613
На Буковині горіла майстерня: рятувальники розповіли подробиці
4 564

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм