RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Володимир ХОМНЮК: "У театрі не працюють – тут живуть"
– Я прийшов до чернівецького театру, коли тут виступали корифеї, а поважні глядачі одягали на вистави найкращий одяг і брали із собою змінне взуття, – коридорами муздрамтеатру імені Ольги Кобилянської йде 75-річний Володимир ХОМНЮК, завідувач радіоцеху, і ділиться спогадами…

"Актори були фанатами своєї справи"

Четвертого листопада Чернівецький академічний музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської святкує 80-річчя з дня заснування. З цих 80 років Володимир Іванович працює у театрі 60! Після війни його батько працював у театрі пожежником. Хлопчиком Володимир Іванович приніс батькові обід і був вражений грою акторів під час репетиції. Часи були скрутні, тож підлітком Володимир Іванович і сам пішов працювати у театр. "Мені треба було заробити собі на фуфайку, але то була не робота, я як додому приходив", – пригадує чоловік. Спочатку він працював у художньому цеху, потім призначили завідувачем освітлювального цеху… Відтак у театрі уже шість десятків.

– Змінюються актори, режисери… Але нині театр не кращий і не гірший. Він просто інший, – розмірковує Володимир Іванович. – Я часто прогулююся театральними коридорами і розумію, що у театрі не працюють – тут живуть. А коли дивлюся на світлини, які висять на стінах, згадую. Ось актор Величко – він був великим фрачним героєм! Як він блискуче зіграв Василя у "Циганці Азі", а якою була його роль Захара у "Запорожці за Дунаєм"! Не забути ніколи актора Жихарського, який неперевершено грав Стьопочку у "Житейському морі". Ого, то був один із найкращих Стьопочків в Україні! Під час гастролей глядачі не розходилися, стояли під театром і кликали актора до себе.

Чоловік замовкає, усміхається й продовжує:
– Була тут у мене і юнацька любов… 16-літнім хлопцем я побачив актрису Валентину Галл-Савальську, вона грала у виставі "Діти сонця", співала у "Наталці Полтавці". Я ніколи не забуду, який у неї був прекрасний голос… А ще викликала повагу її відданість справі – вона приходила у театр задовго до спектаклю і розробляла голос – кожне її слово було відточене, я вже не кажу про її спів. Пригадую, як Валентина приїжджала на 75-ліття театру. Я випадково підгледів зворушливу картину. Вона зайшла у темний зал, стала на коліна і поцілувала сцену…

"У театрі навіть дітям навчили казати "Ви"

Часто Володимира Івановича можна побачити біля центрального вікна. Чоловік сидить непорушно і дивиться.
"Це вікно ми у театрі називаємо телевізором – ніколи не знаєш, який сюжет побачиш на Театральній площі", – зізнається пан Володимир. Його майстерня знаходиться біля вікна. Вихідний чи не вихідний, а чоловік сидить тут. То порається з технікою, то терміново потрібно дістати запис із голосом Кравчука, коли той проголошував Незалежність України.

– Я не пам’ятаю, щоби ми погано ставилися до тієї роботи, яку виконували, – старалися заради глядача. Адже театр не існує без глядача, а колись був такий глядач! Зайти у зал можна було лише у святковому вбранні. Навіть у ложі я працював у спеціальному костюмі. Коли люди приходили у театр, вони парами поважно ходили у вестибюлі і чекали дзвоника, який запрошував би їх на виставу. Траплялося, панянки перевзувалися у туфельки. У театр люди ішли, щоби показати себе і подивитися мистецтво. Глядачів було дуже багато, ось ми і старалися.

– А якими були гастролі! – продовжує. – Пригадую, як ми поїхали у Сталіно (нині Донецьк) і там на нас чекав колосальний успіх: грали по три вистави щодня. Заробили стільки грошей, що не знали, що з ними робити.
У театрі Володимир Іванович товаришував із легендарним Іваном Миколайчуком, коли той навчався у театральній студії.

– Ми жили в одній квартирі, яку нам орендували від театру. Пригадую, як ми удвох ходили на обід. А після роботи, коли ішли додому, то співали: "Мы жили по соседству, встречались просто так, любовь коснулась сердца, сам не знаю как…" Потім Іван проводжав униз по вулиці 28 Червня свою кохану Марічку, а я проводжав у провулок від вулиці Богдана Хмельницького свою кохану Інну. Ну а потім – знову у театр, і так щодня: театр і любов…
На прощання Володимир Іванович цілує руку і додає: "У театрі до мене, ще малого, корифеї завжди зверталися лише на "ви". Я тепер і сам дітям кажу на "ви". Культуру, яка була тут, ми запам’ятали на все життя…" 
Валерія Чорней
20-10-2011, 11:50
Коментарів 0 Переглядів 2 844

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.