Старенька друкарська машинка, давній фотоапарат, документи ХІХ століття, які належали керівникам єврейської спільноти, фрагмент надгробного каменю... Чимало унікальних експонатів можна знайти у Чернівецькому музеї єврейської історії та культури Буковини у Центральному палаці культури. Тут діє експозиція "Єврейське життя на Буковині".
Більшість експонатів –із приватних колекцій. У музеї показано дві хасидські лінії, які зародилися на Буковині у ХІХ столітті та набули великого значення у всьому світі. Це вижницькі та садгірські хасиди. Є цікавий оригінал документа. Це рукописна сторінка з молитовника. Показано фрагмент молитви за імператора Франца І, написаної 1792 року. Цю молитву купили в Ізраїлі на аукціоні і подарували музею.
Дуже цінний куточок, створений директором музею Наталією Шевченко. Тут передано атмосферу єврейського дому. Усі предмети – оригінальні. Є і люстра, яку використовували на Буковині у першій половині ХХ століття. Загалом експозиція музею складається з двох кімнат. Основний інформаційний елемент – це 12 стендів. Кожен стенд оформлено стилізованим таласом – ритуальним предметом, який євреї використовують для молитви у синагозі.
У музеї виставлено для показу примірник Тори. Це один із найцінніших експонатів. Він переданий у подарунок музею рабином з Івано-Франківська, який свого часу об’їздив усю Буковину і зібрав унікальні речі.
Важливі дві шафи, наповнення яких переносять нас у ХІХ – початок ХХ століття. Тут розміщено предмети ремесел та занять буковинських євреїв. Є і предмети побуту – оригінальні, виготовлені в Україні склянки для шабату. Гарну історію мають два маленькі підсвічники. Їх виготовлено на Буковині 1921 року. Коли євреї втікали звідси, одна сім’я взяла із собою ці підсвічники. Ті підсвічники "витримали" Голокост і потрапили до Ізраїлю. Тепер їх передали назад до Чернівців.
Є у музеї і різні релігійні книги, наприклад, вавилонський Талмуд.
Валерія Чорней
5-11-2010, 11:58
0
2 768