Цього року восени Львів укотре перетворився на книжкову та літературну "Мекку" України. У рамках 17-го Форуму видавців, який відбувався 16-19 вересня, організували понад 350 акцій, презентацій, автограф-сесій. А на П’ятий міжнародний літературний фестиваль, який відбувся у рамках Форуму, запросили понад 290 авторів із 24 країн світу. Спеціальними гостями були один із найпопулярніших письменників сучасної Польщі Януш Леон Вишневський, редактор відділу культури "Газети Виборчої" Кшиштоф Варга, німецький прозаїк Терезія Мора, російський соціолог та перекладач Борис Дубін. Україну представляли письменники Юрій Андрухович, Оксана Забужко та інші. Побували на Форумі й кореспонденти "МБ".
"Курков і Матіос добре працюють за прилавком"Брати Капранови – постійні учасники найбільшого книжкового ярмарку України. Віталій та Дмитро на Форумі видавців свої книжки продають із салону зеленого "Запорожця"-кабріолета. Цього року нове доповнене видання "Кобзар-2000" за спеціальною "форумною" ціною 50 гривень розходилося щодня по 1000-1200 примірників.
– Головне не лінуватися, – кажуть письменники брати КАПРАНОВИ. – "Кобзар-2000" – це наша містична проза. Ми збираємо сучасні народні перекази та обробляємо їх.
– За день розмовляємо з чотирма-п’ятьма сотнями людей. У тому числі й довідки даємо, – сміються брати. – Розповсюдження книжок власноруч – для письменників рідкісне явище. Такий спосіб продажу – для камікадзе. Ми намагалися залучати інших письменників. Коли хтось з авторів стає поруч, це викликає більшу довіру в читачів. Проводили акцію "Письменник за прилавком". Андрій Курков та Марія Матіос добре працюють за прилавком. Андрій Кокотюха – теж гарний партнер.
З’явилися електронні книжкиВидавцеві Івану Малковичу найбільше з Форуму запам’ятався… футбольний матч "Карпати" – "Борусія", який відбувся 16 вересня у Львові (напружена гра закінчилася з рахунком 3:4 на користь німців, – авт.).
– Це було щось неймовірне! Я не знав, чи я на Форумі, чи на стадіоні. Трибуни перегукувалися: "Слава Україні!" – "Героям слава!" Коли закінчився матч, стадіон 15 хвилин стояв та аплодував гравцям. Коли йшли звідти, зустріли хлопців, які, обійнявшись, співали "Ще не вмерла Україна". Я побував у якійсь іншій країні – здичавів у Києві, – розповідає директор видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван МАЛКОВИЧ. – Щодо книжкових новинок, то дивлюся їх в останній день Форуму.
Після кожного Форуму Іван Малкович їде додому з ящиками книжок.
– Видавці обмінюються книжками, щось дарують, щось купуєш. До Львова їдемо двома машинами. Коли повертаємося, вони завжди заповнені, – каже видавець.
За словами Івана Малковича, після минулорічного падіння книжкового ринку на 30 відсотків ситуація стабілізувалася.
– Колеги кажуть, що більше падіння немає, – каже видавець. – Але до кризи нових книжок на Форумі було більше. Від початку кризи деякі видавництва закрили, книгарень поменшало. Із часом відкрили нові книгарні, але переважно за російські гроші. На нашому видавництві криза позначилася трохи менше. Видаємо нові книжки.
– З’явилися електронні книжки, тому треба тримати ніс за вітром. Але друкована продукція не зникне, – впевнений Іван Малкович.
Ольга ГНІДАН
21-09-2010, 10:15
0
2 681