RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » Три дні Чернівці були найпоетичнішим містом світу

У вихідні у Чернівцях читали вірші. Тут відбувався перший міжнародний поетичний фестиваль Meridian Czernowitz. Його учасники – відомі поети з України, Австрії, Німеччини та Швейцарії.

Розпочалося дійство саунд-брейк-поезією на Театральній площі. Приблизно 20 молодих поетів із Києва, Ужгорода, Харкова, Чернівців, Одеси підходили до мікрофона і зачитували свої вірші. У цей час лунала швидка музика, під яку танцювали брейк хлопці із команди Underfloor.

– Ми вирішили поєднати три види мистецтва – музику, літературу і танець і подивитися, що з того вийде, – каже організатор саунд-брейк-поезії Христя ВЕНГРИНЮК. – Вийшло дуже навіть непогано.

Глядачі по-різному сприймали дійство. Наприклад, літня жінка, поспостерігавши за заходом, була дуже обурена: "Що ж це за поезія, якщо автори по декілька разів на хвилину вживають нецензурну лексику?"

Проте молодим глядачам сподобалося:

– Дуже гарно. Вперше бачу, щоби танцювали під вірші, й ідея мені сподобалася. Це щось нове, – ділиться враженнями чернівчанка Аліна.
Паралельно відкривали вулицю Віденську та новий житловий масив "Віденська брама" у районі вулиці Руської.

А ближче до вечора відбувся показ конкурсної відеопоезії та вручення відеопоетичної премії "Бук". Своє бачення відеопоезії представили автори з України, Росії, Польщі, Ізраїлю, Латвії, Сербії.

У номінації "Найкращий відеотекст" переміг Владімір Палібрк із Сербії. Найкращою режисерською роботою визнали відеопоезію Якуба Фальковського із Польщі. Вони отримали годинники вартістю тисяча доларів, які презентували спонсори фестивалю.

Приблизно о 21.00 почав збиратися народ у клубі Sorbonne на сигарно-поетичний вечір. Тут поет, прозаїк, есеїст, перекладач Юрій Андрухович зачитував свої вірші. Охочі також могли безкоштовно пригощатися сигарами. Після цього розпочалася дискотека, якою керували діджеї з Австрії, Німеччини, Швейцарії та України.

Тим часом – о 22.00 – відбулася одна з найочікуваніших подій фестивалю. Кінотеатр "Чернівці" за допомогою світлової проекції набув первинного вигляду колись зруйнованої синагоги Темпль. Протягом трьох днів – від 22.00 до 01.00 перехожі могли милуватися куполами Темплю замість рівного даху кінотеатру. Щоправда, через дощ на відкритті так і не прозвучали обіцяні канторські пісні Йозефа Шмідта. Щоби світлові проектори, які забезпечували відеоінсталяцію, не намокли, їх встановили у багажнику автомобіля.

За словами прес-секретаря фестивалю Олександра БУЛІЧА, відеоінсталяція "Темпль" – один із найдорожчих заходів фестивалю:

– Міська рада пішла нам назустріч і вимкнула ліхтарі довкола кінотеатру, щоби не було зайвого світла, – розповідає Олександр. – Відеоінсталяцію створювали за схемами, за якими колись будували Темпль. Ми надіслали ці схеми до Єрусалимського інституту архітектури, і там створили 3D модель Темплю. Тестували зображення у Берліні та Києві.

У суботу в колишньому кінотеатрі "Україна" відбувся театральний перформанс за поезією Пауля Целана. Його підготувала театральна трупа чернівецьких акторів "Незалежна театральна лабораторія". Вистава, створена з поєднання віршів Пауля Целана, зібрала величезний натовп глядачів. Тут можна було побачити та почути відео- та аудіовізуалізацію, театр тіней, світлову проекцію, декорації.

Завершився фестиваль виступом авторів (серед них – поет Сергій Жадан) та вогняним шоу в комплексі "Цецино". Глядачів безкоштовно відвезли туди автобусом. Хто ж не вмістився – доїжджав автомобілем. У комплексі роздавали й вино.

– Загалом фестиваль відбувся вдало, – резюмує Олександр Буліч. – Єдине, що не сподобалося, – поведінка деяких глядачів. Складалося враження, що дехто приходив не поезію послухати, а "на шару" покурити сигару чи випити вина. А дорогою з "Цецино" в автобусі розігрітий вином народ так розійшовся, що ледве вдалося його втихомирити.

За словами президента фестивалю Святослава ПОМЕРАНЦЕВА, підготовка до Meridian Czernowitz тривала два з половиною роки. До неї долучилося півсотні людей, а семеро працювали півроку день у день. Фестиваль зібрав кілька десятків учасників та понад півтисячі глядачів. Час проведення першого фестивалю обрано не випадково. Адже саме на цей рік припадає 90-річчя з дня народження генія німецькомовної літератури Пауля Целана, який народився в нашому місті та є його своєрідним символом.

– Спонсорами фестивалю стали європейські культурні фонди, посольства інших держав в Україні, приватні особи, комерційні структури, міська рада, Міністерство культури, – розповідає Святослав Померанцев. – Хто не зміг дати грошей, допомагав як міг – пригощав вином, надавав житло, транспорт, організовував фуршет. Також міська рада дуже допомогла з інформаційною підтримкою, розмістила 25 сітілайтів та 16 білбордів із рекламою фестивалю. Загалом фестиваль обійшовся у сто тисяч доларів. Лише перебування одного іноземного гостя коштувало тисячу євро.

Пан Святослав пообіцяв, що проведення фестивалю стане традицією. Наступний Meridian Czernowitz відбудеться у вересні 2011 року.
Галина МАРКІВ
7-09-2010, 12:14
Коментарів 0 Переглядів 2 187

Теги -
Врятував десятки побратимів: буковинець під обстрілами вивозив товаришів із передової


Андрій Дробко служить водієм батальйону буковинської тероборони


92-річний Аркадій Мардар із Кельменців на все життя запам’ятав ті страшні моменти

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

На мітинг-реквієм прийшло чимало містян


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.