RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » Відновлюють синагогу в Садгорі

У травні цього року розпочалася реставрація історичної синагоги у Садгорі. Фінансує відновлення настоятель династії садгірських хасидів, нащадок їхнього духовного вождя ребе Ісроеля Фрідмана.

– Реставрацію будівлі ми розпочали навесні, – розповідає виконроб будівельної фірми "Ваша криша" Олег ПАРУБОК. – Насамперед нас цікавить фасад. Його намагатимемося відновити. Та є чимало труднощів. Нижні частини бічних крил через надмірну вологість втратили несучу здатність. Щоби зберегти пам’ятку, нам потрібно знизити рівень настилу. За радянських часів значно підняли бетонний насип. Ми його маємо зняти та вивезти. Крім того, стіни колишньої резиденції в аварійному стані. Приміщення збудовано з австрійської цегли. Тож зараз шукаємо, де б дістати її аналоги.

– Наразі виконуємо чорнову роботу, – продовжує будівельник. – На ділянці працює 10-15 робітників. Реставруватимемо й будинок, де раніше мешкав цадик Фрідман. Із будинком равина теж є свої проблеми. У приміщенні лише дві цегляні стіни несучі. А бокові – з дерев’яних балок. Їх доведеться перебудовувати. Наразі ми знімемо всі прошарки фарби, осушимо приміщення, відремонтуємо дах. Шкода, що за радянських часів ці приміщення так занедбали. Після війни тут була майстерня з ремонту танків, згодом сільгосптехніка. Пам’ятка практично зруйнована.

– Фінансує відновлення пам’ятки онук Ісроеля Фрідмана у п’ятому коліні, ребе Садигура, равин Садгори, – розповідає головний замовник реставрації, працівник фонду "Ор-Авнер" Святослав ПОМЕРАНЦЕВ. – Ця людина – духовний наставник хасидської династії Садигура. Вона налічує приблизно чотири сотні сімей, які проживають у США, Бельгії, Великобританії та Ізраїлі. Ребе Садигура – людина похилого віку. Тож питаннями реставрації займається його онук, майбутній ребе Мордехай Шалом Фрідман. Поручителем у Чернівцях виступає головний равин Чернівецького регіону, президент Чернівецького обласного благодійного фонду "ОР-Авнер" Менахім-Мендел Гліснштайн. Наш інвестор – равин світового рівня. Для цієї династії важливо відновити пам’ятку предків. Вони хочуть щороку приїжджати до Садгори на паломництво й молитися у цій синагозі.

– З весни на об’єкті тривають роботи, – продовжує Святослав. – З 2005 року синагогу взяли в оренду. З 2007 року готували проект реставрації, який виконував Львівський проектний інститут "Укрзахідпроектреставрація". Сама реставрація синагоги, згідно з кошторисом, розробленим проектним інститутом, вартуватиме 7,5 мільйона гривень. Насправді ж ця сума буде більшою. На реставрацію будинку равина проекту наразі ще немає. Та у планах інвестора відновлення усього комплексу.

– Скільки часу піде на відновлення, поки що повідомити не можемо. Все залежить від фінансування об’єкта, – продовжує працівник благодійного фонду. – Єдине, що можу сказати, при синагозі буде музей сімейних реліквій династії. Відновимо внутрішній інтер’єр приміщення. Щоправда, ні самих розписів, ні фото з внутрішнім оздобленням синагоги не збереглося. Тож внутрішній інтер’єр приміщення розробляла ізраїльська фірма, яка спеціалізується на реставрації синагог. Вона довго вивчала традиції й орнаменти династії Садигура.
Після відновлення історичної пам’ятки обіцяємо, що синагога буде відкрита для всіх. Вона прийматиме і релігійних паломників, і туристів.
Антоніна БАБЧУК

з історії

Синагога побудована в 1870-х роках у романтичному стилі з використанням мавританських мотивів за правління духовного вождя садгірських хасидів ребе Ісроеля Фрідмана. Він проповідував у Садгорі. Послухати проповіді з’їжджалися тисячі хасидів. Помер він 1850 року й похований у Садгорі. Приміщення синагоги за розкішшю порівнювали з палацом. У такому вигляді вона збереглася до Другої світової війни. Після війни перестала діяти.
22-07-2010, 10:45
Коментарів 0 Переглядів 3 841

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.