Людина – істота, яка рідко буває задоволена тим, що має, і часто готова платити будь-яку ціну за те, чого їй бракує. Найвідомішою історією на цю тему є, очевидно, "Фауст", але написаних за подібною схемою творів можна знайти чимало і до Гете, і після. Як приклад – роман сучасного іспанського письменника Карлоса Руїса Сафона "Ігри янгола", перекладений українською Віктором Шовкуном.
Головний герой цього роману Давид Мартін – молодий і знедолений автор детективних оповідань. Маючи в кишені лише талант, він прирікає себе на рутинну писанину для двох видавців низькопробної літератури. Згідно з контрактом, хлопець зобов’язаний щомісяця видавати "на гора" новий роман із серії "Місто проклятих". За цією працею він і не помітив, як захворів на рак мозку. Аж тут у житті юнака з’являється загадковий паризький видавець Андреас Кореллі, який пропонує йому зовсім інше життя в обмін на створення особливої книги, "якої ще ніколи не існувало". У результаті хлопець отримує значну суму грошей, здоров’я і сили, успіх і свободу, але й прокляття, яке знищує його близьких.
Роман "Ігри янгола" – це поєднання містики Борхеса і бульварності Дена Брауна, де за завісою готики ховається історія Барселони початку ХХ століття. Це місто не просто існує у вигляді численних храмів, старих будівель, покинутих цвинтарів та вишуканих борделів. У творі іспанського белетриста Барселона живе у серцях своїх мешканців, які кохають, ненавидять і вбивають один одного на її вулицях.
Тема загадкового міста і смертельно небезпечних книжок з’являється і на сторінках іншого роману Сафона – "Тінь вітру". Відразу після його виходу рекламна критика назвала цей твір "сенсацією" та "однією з найкращих книжок усіх часів". Лише в Іспанії, на батьківщині автора, книга витримала тридцять перевидань. Загалом роман уже перекладений двадцятьма мовами й отримав 15 міжнародних премій. Секрет успіху автора – у його знанні людських потреб та зацікавлень, яке він здобув, працюючи голлівудським сценаристом.
Зв’язною ланкою у романі є 11-літній допитливий підліток Даніель, що мимоволі стає учасником таємничої історії життя письменника Хуліана Каракса та дорослішає разом із книгами, які читає. З "Тіні вітру" читач дізнається багато таємниць аристократичних родин, а також сторінка за сторінкою розкриває загадки людини-тіні, темного ангела і знедоленого автора "роману в романі".
Центральним в обох творах Сафона є образ Цвинтаря забутих книжок. "У цьому місці зберігаються книжки, про які ніхто вже не пам’ятає, книжки, що загубилися в часі, але живуть завжди, чекаючи того часу, коли вони потраплять до рук нового читача, зможуть збагатити новий дух". Саме сюди, до Цвинтаря забутих книжок, приходять головні герої романів іспанського письменника, щоб зберегти свої улюблені видання, які стають зайвими у сучасному світі. І доки існуватиме таке місце, доти існуватимуть і таємниці, які треба розгадувати та про які варто писати.
Лілія ШУТЯК
2-07-2010, 15:39
0
2 956