Наприкінці травня "Literatur Cafе", яке діє при МЦ "Українська книга", відсвяткувало свою першу річницю. За словами його організатора та ідейного натхненника Олега Хавича, в існування подібного закладу в Чернівцях мало хто вірив. "Коли ж ми започаткували літературні вівторки і претезійно заявили, що такі зустрічі відбуватимуться щотижня, – зазначає пан Хавич, – знайомі тільки посміялися з цієї ідеї. До того моменту в Чернівцях організовували багато заходів, але вони не були постійними. Тому я пишаюся тим, що за 52 тижні минулого року ми провели 48 літературних вівторків".
За рік гостями "Literatur Cafе" побували відомі письменники, поети, літературознавці, філософи та історики: можна згадати хоча б Ігоря Померанцева, Тараса Возняка, Богдану і Дзвінку Матіяш, Олега Коцарева, Сашка Ушкалова і багатьох інших. Незмінними ведучими усіх вечорів були Христя Венгринюк та Сашко Горський.
Святковий літературний вівторок відвідала львівська письменниця і перекладачка, лауреат премій імені Богдана-Ігоря Антонича та видавництва "Смолоскип" Маріанна Кіяновська. На розсуд чернівецької публіки авторка представила свої поетичні та прозові тексти, а також поділилася найближчими творчими планами. Серед них – публікація нової книги під назвою "Вірші не для друку", до якої увійде 72 поезії. Книжка вийде накладом усього 100 примірників (зате всі вони – рукописні) і буде запрезентована вже у вересні на Львівському форумі книговидавців.
Як зізналась Маріанна Кіяновська, у творчості для неї немає заборонених тем і сюжетів: "Я можу багато про що говорити відверто, у тому числі про речі, які є непривабливими і неетичними. Думаю, коли прозаїк у своїх романах описує певний шлях, який він не пройшов до кінця, то це як мінімум безвідповідально. Я можу написати і про вбивство, і про секс, але тільки якщо буду за це морально відповідати".
Тривалий час живучи у Львові, Маріанна Кіяновська не відчуває його прямого впливу на власну творчість. "У моїх текстах, – зауважує авторка, – Львів не присутній взагалі. Але саме завдяки цьому місту я відкрила для себе бароко". Найближчим за духом пані Кіяновській є Париж з його мостами. Недоліком рідного Львова вона називає саме відсутність мостів: "Варшава, Краків, Прага – всюди місто співіснує з рікою. Але не Львів".
На думку співведучої літературних вівторків Христі Венгринюк, існування "Literatur Cafе" є вкрай важливим для нашого міста. "Протягом 48 вівторків, – каже поетка, – ми читали, слухали, розважалися, плакали, згадували, творили... Це стало частиною нашого життя і якоюсь мірою вплинуло на самі Чернівці. У майбутньому хочемо бачити усіх авторів – від невідомих, але талановитих, до визнаних метрів світової літератури".
Приємно зазначити, що навіть відсвяткувавши річницю, організатори не розслабляються, а продовжують працювати. Доки наш додаток готували до друку, у "Literatur Cafе" вже відбувся наступний – сорок дев’ятий – літературний вівторок, де свою (наразі – однопримірникову) збірку "Тремтіння сфер" представила знана нашим читачам чернівецька поетка Інга Кейван.
Лілія ШУТЯК
4-06-2010, 12:53
0
2 328