З давньої музичної скриньки грає мелодія "Ой, не ходи, Грицю…" Залом дефілюють панянки у вишуканому одязі та капелюшках, які чернівчани носили у ХІХ столітті. Поміж молодими жінками поважно походжає хлопець в аристократичному цісарському одязі… Так в обласному краєзнавчому музеї відкрили нову частину експозиції "Чернівці. Рубіж ХІХ – початку ХХ століття. Шарм міста".
Модниці пильно стежили за тенденціямиУ новій частині експозиції – святкова сукня слонового кольору кінця ХІХ століття. Вона прикрашена застібками, гудзиками, бісером… Це ручна робота. Вишукане вбрання доповнює капелюшок, декорований фатином зі штучними квітами. Плаття виставлене на фоні великої роздрукованої листівки, на якій – давні Чернівці та чернівчани. Серед інших цікавинок – парасолька та муфта кінця ХІХ століття.
Особливого шарму експозиції додає німецька музична скринька кінця ХІХ століття. Такі колись вдома тримали багаті городяни. Кожна платівка тут розрахована на одну мелодію. Скринька запускається механічним способом.
– Нова частина нашої експозиції нагадує, що найбільшою родзинкою історичного шарму міста є його люди, самі чернівчани, – розповідає завідувач науково-експозиційного відділу історії, археології, середніх віків та нового часу Світлана БІЛІНСЬКА. – Чернівецькі модниці з неабиякою цікавістю гортали французькі та польські модні журнали, пильно стежачи за зміною модних тенденцій у магазинах модного одягу, ювелірних та кравецьких майстернях, на замовлення виготовляли головні убори та аксесуари… З середини ХІХ століття у Чернівцях працювало 312 кравців та 200 їхніх помічників. А вже 1912 року виникла перша фабрика з пошиття одягу та білизни…
"Таке вбрання і нині дуже модне"Щоби повніше відчути шарм тодішньої моди, відвідувачам музею демонстрували колекцію історичного одягу викладачі та студенти коледжу дизайну та економіки.
– Ми виготовили колекцію історичних костюмів – це одяг кінця XVIII – початку ХХ століття, – розповідає заступник директора з навчально-виробничої роботи Чернівецького коледжу дизайну та моди Марія БІЛА. – Щоби зробити колекцію максимально наближеною до того часу, два роки вивчали архівні документи. Це картини, світлини та ескізи старого одягу… Так, маємо дві колекції. Це святковий і буденний одяг городян та національний одяг народів, які проживали на Буковині.
У планах – створити стилізовані національні костюми, якими би зацікавилася молодь.
Своїми враженнями від одягу поділилися моделі. Так Анна ДУБІНЕЦЬКА зауважила, що обрала для показу одяг, який колись чернівчанки одягали для недільних прогулянок містом, окраса образу – вишуканий капелюшок. Дівчина зізналася, що у такому одязі відчуває себе справжньою панянкою. Постійно потрібно тримати спину, стежити за шлейфом. У такому одязі кроки – лише повільні, елегантні… Щоправда, одяг важкий.
А ось хлопці у давньому вишуканому одязі почувалися комфортно. Ігор ДЕЛЕЧУК в одязі панича зауважив: "Це вбрання настільки модне, що і зараз було би гарно одягнути..."
Валерія ЧОРНЕЙ
4-06-2010, 12:47
0
3 620