RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » у номері » культура, шоу-бізнес » Відреставрували унікальну ікону «Святий Град Єрусалим»

У місті Чернівці відреставрували паломницьку ікону "Святий Град Єрусалим". Це унікальний експонат із колекції Чернівецького художнього музею. Працював над іконою знаний реставратор Володимир Краснов. За допомогою своїх колег митець відновлював ікону майже п’ять років. Хоча твір музей придбав у приватної особи ще у свій перший рік заснування – 1988-го. Тоді ікону купили за 300 карбованців. Нині це один із перших найцінніших експонатів музею.

"У середині – зображення Храму Воскресіння Господнього"
– Коли ікона потрапила до нас, ми попередньо облікували її під назвою "Житія святих" і датували ХІХ століттям, – розповідає завідувач відділу науково-освітньої роботи Чернівецького художнього музею Лариса КУРУЩАК. – Робота була у незадовільному стані. Тому ми здійснили профілактичну заклейку експоната, а з 2005-го року Володимир Краснов розпочав його грунтовну реставрацію. Доки тривала реставраційна робота, ми ідентифікували чималу кількість зображених сюжетів.

Ікона "Святий град Єрусалим" – чималого формату (221Х155 см). Вона написана олією на полотні. Твір викликає особливий інтерес складною і водночас стрункою та чіткою рідкісною композицією й сприймається як триптих. Середня частина містить зображення інтер’єру Храму Воскресіння Господнього та інших Святих місць, святих великомучеників, сцену Страшного Суду. Права та ліва частини присвячені відповідно Ісусу Христу та Божій Матері, над якими розміщені сюжети зі Старого Заповіту, а внизу відтворені легенди про походження древа Животворящого Хреста та про деяких святих. Основою для зображень були тексти Священного Передання, Біблії, інші теологічні твори. Тому цілком справедливо можна вважати ікону унікальною енциклопедією іконографічних сюжетів. Вивчаючи їх, ми ніби здійснюємо своєрідну мандрівку від створення світу до подій ХІХ століття, пов’язаних з історією Святих місць Палестини.

Відрестравована ікона побачила світ завдяки матеріальній підтримці Чернівецької єпархії УПЦ. Зокрема під час вивчення ікони музей отримав неоціненну допомогу від преосвященного Мелетія, єпископа Хотинського. Завдяки йому значно пришвидшили дослідження. З його участю вдалося розтлумачити невідомі сюжети, а також відновити втрачені фрагменти численних написів літургічного змісту. Більшість написів виконано кирилицею молдавською мовою, а деякі – грецькою мовою. Зокрема в перекладі з грецької мови вгорі написано слова з пасхального ірмоса: "Світися, світися, новий Єрусалиме, слава бо Господня на тобі возсія", а внизу: "Благообразний Іосиф із Древа з ним Пречисте Тіло Твоє" – це початок тропаря Великої П’ятниці.

– Оскільки у верхньому написі йдеться про Єрусалим і в головній частині полотна міститься зображення Єрусалимського муру навколо Старого міста, ми вважали за потрібне перейменувати твір зі старої назви "Житія святих" на точнішу – "Святий Град Єрусалим", – зауважує Лариса Курущак. – Внаслідок дослідження нам вдалось ідентифікувати зміст усіх зображених на іконі сюжетів.

"Iкона має сильну енергетику"
– Ми ще не володіємо достатнім об’ємом інформації про такий різновид ікон та їхні назви, – зауважує керівник реставраційного відділу художнього музею, заслужений працівник культури України Володимир КРАСНОВ. – Відомо, що подібна робота є в Сирії. Під час мого перебування в болгарському місті Несебр в одному з місцевих храмів ми з дружиною побачили аналогічну ікону і зробили фотознімки, які послужили гарним орієнтиром на певних складних етапах реставраційної роботи.

Відтепер ікона буде у постійно діючій експозиції художнього музею у місті Чернівці. Унікальну картину освятив преосвященний Мелетій, єпископ Хотинський. Сам реставратор, Володимир Краснов, каже, що, реставруючи картину, відчував піднесений настрій.

– Ікона має сильну енергетику, я це добре відчув. Перш ніж приступити до реставрації, сповідався й причащався у храмі. Я приступав до реставрації з чистим серцем.

– На іконі "Святий Град Єрусалим" можна побачити зображення, виконані відповідно до традиційної візантійської іконографії і нові, які виникли пізніше, у ХVІІІ-ХІХ століттях, – підтримує розмову Лариса Курущак . – Ймовірно, над іконою працювало декілька майстрів, які намагалися масштабно передати уявлення про розвиток людства і його цінності. Музейний експонат допоможе багатьом віруючим відчути й зрозуміти глибину та значення святих місць.

Валерія Чорней


Думка фахівця

Лариса Курущак,
завідувач відділу науково-освітньої роботи художнього музею у місті Чернівці:
– Досліджуваний твір – рідкісний зразок паломницької євлогії (благословення). Подібні ікони створювалися у святих місцях і користувалися попитом у заможних прочан, які везли їх із собою на згадку про паломництво. Очевидно, що привезені реліквії жертвувалися в храми, монастирі і були особливо шанованими, як благословення зі Святої Землі. Музейна ікона, ймовірно, була написана в час, коли православне паломництво на Схід досягло найвищого розквіту – у другій половині ХІХ – початку ХХ століття.

Релігійне мистецтво було своєрідним мистецьким варіантом теології і становило органічну складову частину віровчення. Оскільки тексти Святого Письма і богословські твори були доступні лише обмеженому колу середньовічного суспільства, більшість людей пізнавала християнське вчення в колективній та індивідуальній молитві. При цьому велике значення мала "наочна теологія", тобто відбиття основ релігії в символіці храму і в святих образах – іконах.
У фондах Чернівецького обласного художнього музею зберігається досить цікава й численна колекція культових творів, переважна частина яких поступила в музей у досить складному стані і потребувала термінової реставрації. Завдяки праці реставраторів Києва, Харкова, Львова стала можливою побудова експозиції. З 2003 року в музеї почав працювати власний реставраційний відділ під керівництвом Володимира Краснова. Він відновив більше десяти ікон із музейної збірки.
15-04-2010, 11:40
Коментарів 0 Переглядів 3 419


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.