Букіністичний відділ днями відкрили у книжковому магазині "Наука". Таким чином тут борються з кризою – адже дедалі менше людей може собі дозволити купувати нові книжки.
– Якось була на базі, де приймають макулатуру, на вул. Севастопольській. І це викликало у мене розпач, – розповіла директор книжкового магазину "Наука" Наталія БАРАНОВСЬКА. – Саме йшов дощ. І посеред цієї бази у величезну купу, мабуть, з вантажівки, було звалено тонн п’ять книжок. Ці книги всі мокли під дощем! Може, хтось переїжджав чи не знав, що робити з книжками, – але не знаю, як у людей піднімається рука викинути книжку. Тому ми хочемо зберегти книгам життя. До того ж, не всі такі багаті зараз, щоб віддати 40 гривень за нову книжку.
Поки що до магазину свої колекції здало не більше десятьох чернівчан. Практично одразу з цих книжок розкупили всі твори російської класики – Гоголя, Пушкіна, Лєскова, Вересаєва. "Лев Толстой має незмінний попит. "Війну і мир" читали, читають і будуть читати. Достоєвського взагалі запитують мало не щодня. Є навіть такі, хто просить записати їхній номер телефону і повідомити, коли здадуть щось цього автора", – каже директор книгарні.
При цьому працівники магазину констатують, що у багатьох підписних виданнях колишні власники ніколи жодну книгу не розгортали. "Десять томів Пушкіна продали за 400 гривень. Книжки були в ідеальному стані. 14 томів Дюма – так само. Вісім томів Вальтера Скотта, які зараз є в продажу за 90 гривень, також ніхто ніколи не відкривав. Люди приходили і казали, що мають дві підписки Дюма, дві – Пушкіна. Одну залишали собі, а одну здавали. Ось на якому рівні колись був престиж книги!" – зазначає Н. Барановська.
– Ми поставили за мету зібрати насамперед класичну українську літературу. Ось гляньте – Леся Українка, Марко Вовчок, Павло Загребельний, Олесь Гончар, – показує на полиці букіністичних видань Н. Барановська. – У наших людей вдома є багато старих видань українських письменників. І зараз, щоби не купувати дорогі сучасні перевидання, легше придбати книги в букіністичному магазині за 10-15 гривень.
Здають книги, як правило, літні люди. Комусь уже зір не дозволяє читати, хтось має фінансові проблеми. Часто приносять літературу ті, хто виїжджає з України. Вони приносять ці видання і хочуть, щоб їхні книги принесли користь іншим людям.
Чернівчанин Станіслав ДУТКА саме приніс здавати більше десяти видань з історії Другої світової війни. "Тяжко так віддавати ці книжки – ніби з хорошим другом розлучаюся, – каже 48-річний чоловік. – Але вже ніде їх зберігати, ходжу по хаті й переступаю через них. Та й уже ознайомився з цією темою, тепер цікавлюся воєнною історією з іншої точки зору".
Трапляється, що приносять до букіністичного відділу справжні раритети – видання ХІХ, початку ХХ століть румунською, німецькою та іншими мовами. Їх охоче купують іноземці, які приїжджають на екскурсію до Чернівців (Н. Макушинська).
19-11-2009, 11:19
0
3 067