RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Буває, знаєте, така інформація, яку і мовчанкою не обійдеш, і тексту нормального з неї не зробиш. Залишається хіба що винести її на початок – замість довідки. Отже, Адам Міхнік – польський громадсько-політичний діяч, історик і журналіст, головний редактор "Газети Виборчої", почесний доктор Міннесотського та Мічиганського університетів, Нової Школи соціальних досліджень (Нью-Йорк) і Коннектикут-Коледжу, почесний професор Києво-Могилянської академії, лауреат численних премій (зокрема Премії Свободи французького ПЕН-клубу, Міжнародної премії ім. Еразма Роттердамського, премії спілки європейських журналістів), кавалер французького ордена Почесного Легіону, угорського Офіцерського Хреста, німецького Великого Хреста за Заслуги – загалом цих премій і нагород я нарахував вісімнадцять, але, може, десь і збився. Його статті охоче друкують "Der Spiegel" і "Le Monde", "New York review of Books" і "The Washington Post" та десятки інших світових видань. За версією "Financial Times" Адам Міхнік належить до двадцяти найвпливовіших журналістів світу.
Це – до відома тих, хто звик оцінювати людей з погляду зібраного ними врожаю біжутерії. Крім того, до відома високопоставлених "нашоукраїнців", які днями запитували мене, хто такий Міхнік, скажу, що саме він 2004 року був автором спільного з Ющенком звернення до країн ЄС "Прочиніть двері Україні". Решті, можливо, цікавіше буде ознайомитися бодай з двома, але справді великими перемогами "головного дисидента Європи". Про першу з них професор Ягеллонського університету, літературознавець і публіцист Анджей Романовський пише так: "У комуністичній Польщі він зламав бар’єр страху. Його затримували, цькували, обшукували, ув’язнювали, атакували та висміювали у ЗМІ – і він став розпізнавальним знаком польської опозиції. І ця його безкомпромісна, героїчна постава була для комунізму в ПНР найбільш болісною та принизливою, а врешті – вбивчою… Навіть важко собі уявити, де б ми опинилися, якби у нас не було Міхніка". Правду кажучи, я знаю одне таке місце на мапі світу, але нехай це залишиться моєю маленькою таємницею.
У принципі, бути дисидентом у Польщі з її рясною на антимосковські виступи історією – справа настільки звичайна, що саме словосполучення "польський дисидент" до 1989 року звучало майже тавтологічно. На тлі типового радянського українця типовий підрадянський поляк уже виглядав бунтівником – хоча б тому, що пишався шляхетськими традиціями давньої Речі Посполитої, пам’ятав про повстання 1831 і 1863 років, потайки вважав вояків Армії Крайової за героїв і розумів, що різниця між загарбником Гітлером і визволителем Сталіним є досить умовною.
Адама Міхніка однак навряд чи можна назвати "типовим поляком". У будь-якому разі родинного патріотичного спадку він не отримав. Його батько радше був типовим галицьким євреєм, який у пошуках справедливості захопився комуністичними ідеями і за спробу державного перевороту загримів у міжвоєнній Польщі на вісім років до в’язниці. Коли батькова мрія про світле комуністичне майбутнє здійснилася, настала синова черга мотати тюремні терміни – цього разу (точніше, три рази) вже за антикомуністичну діяльність і, звичайно ж, знову за спробу повалення "законної" влади. Суспільно-політичне дозрівання Адама відбулося у пришвидшеному темпі: уже в чотирнадцятирічному віці він почав відвідувати засідання культурно-опозиційного Клубу Кривого Кола, а невдовзі і сам організував серед школярів Клуб шукачів суперечностей. Це були часи, коли, за спогадами Міхніка, жодних ілюзій з приводу справедливості комуністів у нього не залишилося, а їхні гасла і портрети нічого, крім огиди, вже не викликали.
Зоряним – якщо тут можна вжити це слово – став для Міхніка 1968 рік, на який припали активна участь у студентських страйках, виключення з університету, арешт, вирок суду і початок слави незламного борця з режимом. Протягом наступних двадцяти років нудьгувати Міхніку також не доводилося: електроламповий завод, самвидав, Комітет захисту робітників, "Солідарність", ще два ув’язнення – і нарешті 1989 рік, Круглий Стіл команди Валенси з командою Ярузельського, домовленість про допуск опозиції до виборів, заснування "Газети Виборчої" і – 4 червня – безкровна, але стовідсоткова перемога над комуністами. Її наочним символом можна вважати здобутий того дня особисто Міхніком мандат депутата Сейму знову незалежної Польщі.
Друга перемога є менш ефектною, але, на мою думку, не менш важливою. Як історик, Міхнік добре знав, що сама по собі незалежність не є синонімом демократії, а сама по собі демократія ще не захищає від скочування у тоталітаризм: досить згадати, що 1933 року Гітлер прийшов до влади у незалежній Німеччині цілком демократичним шляхом. Водночас слід було пам’ятати і про "бісів революції", яких значно легше випустити на волю, ніж потім приборкати, яскравими доказами чого слугують якобінський терор у Франції та більшовицький – у Росії. Щоб розпочати революцію, потрібна хоробрість, але для її вдалого закінчення необхідна мудрість, а мудрі голови, як відомо, зустрічаються в природі ще рідше, ніж хоробрі серця. Невипадково колишні політичні в’язні згадують свої камери і бараки з певною часткою ностальгії: поки дисидент руйнує остогидлу систему влади, його світ чітко поділений на "ми" і "вони"; коли він сам стає владою, світ неймовірно ускладнюється і вимагає від нього зовсім інших чеснот, знань і вмінь, ніж ті, що давали йому перевагу в часи підпільної боротьби. Саме тому успішні дисиденти дуже рідко стають успішними керівниками.
Знаючи це, Міхнік відмовився 1991 року брати участь у виборах до Сейму і зосередився на редакторській та публіцистичній діяльності. І ось тут він здобув свою другу перемогу. Чого можна було б очікувати від безкомпромісного борця з комунізмом на посаді головного редактора найбільшої і найвпливовішої газети Польщі? Різних речей. Наприклад, безжалісного добивання своїх вчорашніх переслідувачів. Тим часом Міхнік узяв (і дотепер тримає) курс на пошуки загальнопольського компромісу. Компроміс у його розумінні не означає замовчування проблем, так само, як амністія не означає амнезії. Просто, будучи переконаним демократом, він не втомлюється повторювати, що "суб’єктами демократії є люди, а не ідеї. Тому в демократичній державі можуть зустрічатися та співпрацювати громадяни – незалежно від конфесії, національності, ідеології". Що більше, як показує досвід Міхніка, вони можуть співпрацювати в межах одної родини: попри своє комуністичне минуле батько дав Адамові багато цінних життєвих порад, а потім і сам перейшов на бік опозиції.
Цей "людиноцентризм" аж ніяк не гарантує побудови ідеального суспільства. Навпаки: оскільки люди – істоти далеко не ідеальні, то там, де вони беруть гору над ідеями, про ідеальне суспільство можна забути. Але там, де ідеї беруть гору над людьми, взагалі починається пекло у вигляді націонал-соціалізму, комунізму чи ще якогось маоцзедунізму. Польща – чого гріха таїти – складається з різних ідеологічних елементів, зокрема й націоналістичних, антисемітських та антиукраїнських. Як видається, друга велика перемога Міхніка полягає в тому, що ці елементи не заважають їй ставати дедалі людянішою європейською державою і заразом намагатися витягнути із совкового лайна Україну.
Олександр БОЙЧЕНКО

А на завершення ще одна інформація. Рівно через двадцять років після епохального виступу на установчому з’їзді Народного Руху України Адам Міхнік відвідає Чернівці. 8 вересня о 18.00 у Будинку естетики та дозвілля вул. (Шепетівська, 5) він представить нам збірку своїх есе "У пошуках свободи", а також книгу Казімєжа Мочарського "Бесіди з катом".
4-09-2009, 12:35
Коментарів 0 Переглядів 2 680

Теги -

Це дуже важливий інфраструктурний проєкт для Буковини, каже Руслан Запаранюк

На Габсбурзькій височині в Чернівцях створять сучасний артпростір "На буковинському ґанку"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Виставку присвятили 60-річчю від дня народження художниці Наталії Ярмольчук


Друге пришестя … Блог Ярослава Волощука
Цю подію так очікували у світі, наче йшлося про друге пришестя Ісуса Христа
"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

22 січня компанія Samsung представила свій новий флагманський смартфон Samsung S25 Plus — модель, яка здатна задовольнити вибагливих клієнтів, що знаходяться у пошуку передових технологій та стильного дизайну.

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

Якщо ви або ваші близькі помітили ознаки, які можуть свідчити про розсіяний склероз, не відкладайте візит до спеціаліста.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.