Чернівці C

Перше танго на органі

у номері / культура, шоу-бізнес
2 991
0
"Орган – це не музичний інструмент, це – Всесвіт". Так починається передмова до альбому "Органна музика", що вийшов у червні цього року в рамках регіонального партнерства між Буковиною та австрійською землею Каринтія. Програму цього музичного альбому було представлено на концерті органістки Чернівецької обласної філармонії Світлани Бардаус у церкві Св. Йоганна у місті Клагенфурт. Записували альбом в Органній залі Чернівецької обласної філармонії, а зводили на студії звукозапису "Інтервал" (звукорежисер Олег Ступка). Його виходу посприяли представники уряду землі Каринтія та співробітник Центру Буковинознавства Сергій Осачук. В оформленні альбому використано роботи Андрія Холоменюка "Психологічні етюди. Маски". Із чотирнадцяти представлених на диску творів лише три – оригінальні. Решта – переклади для органу. Вихід у світ цього альбому дає слухачам змогу ознайомитися з творами українських композиторів Дмитра Бортнянського, Максима Березовського, Василя Барвінського, Миколи Колесси, Юрія Щуровського та Віктора Гончаренка. Із зарубіжних – Й.-С. Бах, Йоганн Пахельбель, Юлій Хайт і Франческо Сарторі.
Органістка Світлана Бардаус пригадує історію появи диску (це лише другий диск органної музики, записаний в Україні): "Почалося все з того, що якось австрійці відвідали концерт у нашому органному залі. Їх зацікавила українська органна музика, адже в Європі її взагалі не знають. Та її й не існувало до ХХ століття, Україна ж – переважно православна країна, й орган був поширений хіба в західному регіоні. Після концерту у Чернівцях я на запрошення австрійської сторони поїхала з виступом до Клагенфурта, щоби їхні фахівці пересвідчилися в якості виконання і звучання української музики на органі. Проект затвердили в Австрії, і почалася робота над записом. Я навіть не думала, що випуск альбому – настільки складна річ. Робота тривала фактично півроку. Запис відбувався в лютому впродовж трьох ночей (щоб уникнути сторонніх вуличних шумів, які легко вловлює надто чутлива апаратура). Далі запис потрапив на студію, де прибрали все зайве. Потім тривала робота над оформленням диску. А завершальним – мабуть, найприємнішим – моментом була його презентація.
Навіть коли роботу було закінчено, все одно дуже хвилювалася, бо після тиражування звук трохи втрачається. Твір може по-різному звучати, тому ми вибирали з кількох добрих варіантів кращий. Розумію, що через рік вже буду інакше грати, і не знаю, як сприйматиму цей диск. Але він є певним етапом у житті. Після цієї програми я почала розуміти, що означає "твір народжується": у мене таке відчуття, що цей диск саме народився 25 червня. Тепер він вже живе своїм власним життям".
На запитання про значення альбому для української музики Світлана Бардаус відповідає: "Я навіть боюся про це говорити, хочу дочекатися реакції. Ось в Австрії вже теж відбулася презентація диска, австрійська сторона начебто задоволена якістю запису. Але треба зачекати якийсь час, аби люди його почули. Може, десь за рік, коли його слухатимуть, можна буде говорити про роль цього проекту для української органної музики, для культури. А взагалі, це спроба показати Чернівці, чернівецьку органну музику за межами країни, показати, що вона тут є, розвивається. Це перший альбом, на якому разом є Бортнянський, Березовський, Микола Колесса, зіграні на органі. Адже в оригіналі твори Бортнянського, наприклад, написані для фортепіано або клавесина, у Березовського – це хоровий твір. Вони існують окремо, але щоб на одному диску та ще й в органному звучанні – це вперше. Зізнаюся, що ще кілька років тому перекладати твори для органа я б не ризикнула, бо це дуже відповідальна справа, треба бути впевненим, що досконало знаєш інструмент. Але 2006 року у мене був концерт із німецьким ударником Стівеном Гарлінгом. І він ставив переді мною різні завдання: знайти ноти танго для соло, наприклад. Тоді мені й довелося перекласти кілька творів для органа. І лише коли я переконалася на концерті, як гарно це може звучати, і побачила захоплення публіки, подумала, що й справді є маса українських не органних творів, які варто перекласти. Деякі твори з того спільного концерту є тепер на диску".
Після презентаційних концертів у Чернівцях та Клагенфурті Світлана Бардаус дійшла висновку, що українську органну музику все-таки легше грати перед європейською публікою. "Для нашого слухача, – каже органістка, – органна музика – це передусім твори Баха, німецька класика, можливо, французька романтика. А українські твори, які ми звикли слухати у зовсім іншому викладі, не завжди тут сприймаються. Навіть той-таки "Щедрик" на органі звучить незвично. Українці, зокрема чернівчани, більш насторожено сприймають ці твори, більш прискіпливо. Для європейців – це просто нова музика, інший пласт культури, вони більш відкриті до різного роду експериментів. У них немає штампів у сприйнятті цих творів. Загалом, якщо подумати, то цим концертом я через щось у собі переступила, бо до нього робила тільки дуже умовні й обережні переклади, супроводи. А завдяки цьому проекту я побачила, що орган може бути зовсім іншим інструментом. Ніколи би не подумала, що навіть твори танцювального жанру можуть звучати на органі. А ось коли Стівен Гарлінг попросив мене знайти танго, і я два місяці шукала його, де тільки могла, зрозуміла, що головне – не боятися: орган несе в собі великі можливості і відкриття. Попри суперечливі думки з приводу згаданого "Танго" Юлія Хайта ми все-таки внесли і цей твір до програми альбому, бо танго – я знаю точно – на органі ще ніхто не грав".
Наталя КРАСКО
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

17:04
Солодка і корисна: натуральний замінник цукру, який не зашкодить фігурі
16:43
«Світла нема в усьому місті, а ми навіть не відчули»: на Буковині лікарні встановлюють сонячні електростанції
16:31
Попалися на гачок: за добу шахраї ошукали п'ятьох буковинців на понад 120 тис. грн
16:00
ДТП на важливій трасі Буковини: організований реверсивний рух
15:54
У Чернівцях вшанували загиблих під час Голодоморів - фото
15:54
Як забезпечити інтернет без світла?*
15:35
«Люди в залі плакали»: юна чернівчанка представила фільм про війну на масштабному кінофестивалі в Японії
15:18
Як зіграла "Буковина" заключний матч року із "Минаєм"
15:00
Курс валют на 25 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
14:40
Сніг, але не всюди. Синоптики дали прогноз на завтра
14:20
Мріє відкрити приватний музей: мисткиня, яка живе у Чернівцях колекціонує речі народного побуту
14:00
Запорізька АЕС відновила живлення після загрози блекауту
13:40
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні: деталі
13:20
В Україні в рази можуть збільшити виплати при народженні дитини: опубліковано суми
13:00
Підробив ключ: у Чернівцях судитимуть чоловіка, який вкрав авто
12:40
Спальний район Чернівців залишиться без води: адреси
12:40
У Чернівцях ледь не згорів будинок: яка причина
12:09
На Буковині через сніг та сильний вітер низка сіл залишилася без світла
12:00
У Чернівцях помер багаторічний голова товариства в'язнів гетто та концтаборів
11:40
На Буковині почастішали «замінування»: у чому причина
11:34
Не проґав шанс безкоштовно навчатися у Словаччині! 24 листопада у Чернівцях відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student*
11:20
На Буковині малі школи припинять фінансувати: як надалі навчатимуться діти
11:00
Цей фрукт омолоджує шкіру та перешкоджає утворення каменів в нирках
10:40
В Україну прибула система ППО Nasams від Канади
10:20
Росіяни атакували Запоріжжя: загинув чоловік та поранена дитина
Більше Новин
Читають Коментують
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
57 572
П'ятниця стане початком "білої смуги" для чотирьох знаків Зодіаку. Кого обрали карти Таро
50 417
Будуть три черги: як завтра вимикатимуть світло
20 463
Графік знеструмлень та запуск нового потяга "Харків-Чернівці": головні новини минулої доби
10 366
Укрзалізниця запустить новий потяг "Харків — Чернівці"
10 303
Не проґав шанс безкоштовно навчатися у Словаччині! 24 листопада у Чернівцях відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student*
9 855
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 листопада не буде світла
8 909
Уже не заслужена: Зеленський позбавив звання співачку з Буковини
8 908
Заплатили майже 37 мільйонів гривень: інвестор з Києва скуповує приміщення у центрі Чернівців
8 712
Україна під час ракетного обстрілу Курщини поранила північнокорейського генерала - WSJ
7 953
Становище України на фронті погіршилось: міністр оборони Британії зробив попередження
6 897
Буде на проїжджій частині: стало відомо, де встановлять новорічну ялинку в Чернівцях
6 575
Не пробачимо ворогу: на Буковині попрощаються із захисником Ігорем Лакустою
6 113
Сталося коротке замикання електромережі: на Буковині горів житловий будинок
5 980
Чому споживання недостатньої кількості води є небезпечним для організму
5 931
Навіки у строю: у селі на Буковині відкрили Алею Слави на честь загиблих захисників
1
Як забезпечити інтернет без світла?*
0
Платіжне шахрайство: важливість двофакторної автентифікації*
0
З'явився графік вимкнення світла на Буковині на 22 листопада
0
Не проґав шанс безкоштовно навчатися у Словаччині! 24 листопада у Чернівцях відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student*
0
Погода на Буковині 22 листопада
0
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 листопада не буде світла
0
Шість продуктів, які допоможуть залишатися здоровими всю зиму
0
Не тільки риба: чотири найкращих рослинних джерела омега-3
0
Поліцейський з Чернівців власноруч збирає дрони: потрібні деталі, як допомогти
0
Чому редиску потрібно саджати тільки восени
0
12 тисяч доларів з людини: на Буковині судитимуть організатора, який перевозив ухилянтів до Румунії
0
"Чорна п’ятниця" наближається: поради, як уникнути помилок під час шопінгу
0
Чи можна їсти банани на схудненні: відповідь дієтолога
0
Як приготувати мигдалеве молоко в домашніх умовах
0

Свіжий номер

Афіша

1 040 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт

Logo

"Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.