«Чорна дошка» комуністичного режиму

у номері / культура, шоу-бізнес
3 353
0
Так звані чорні дошки у 1932-1933 роках вивішувалися у вимерлих українських селах. Це був "перформенс", влаштований радянсько-імперською тоталітарною системою. Це була туподушно прибита цвяхами констатація факту торжества матерії. На думку поета Миколи Рачука, це торжество ще у 1913 році передрік-провістив Малевич своїм "Чорним квадратом": "У картині Малевича "Чорний квадрат" чи не найточніше відображено всепоглинаючий одновимір темної сили матерії без щонайменшого руху. Двадцяте століття породило двоголову гідру цього символу в однополюсному напрямку: комуно-фашизм. Не випадково стався двобій саме між цими силами". Голодомори в Україні, особливо 1932-1933 років – це смертоносні метастази матерії-пухлини, в якій відбулася підміна здорової інформації чи, швидше, блокування інформації як такої.
Говорити про голодомор нелегко. Ще складніше і болючіше писати художню літературу на цю тему, тим більше – поезію. В українській літературі така поезія є: вірші Павла Тичини про голодомор 1921 року, апокаліптичний цикл Олександра Олеся "Голод", поема Миколи Руденка "Хрест". А цього року у Чернівцях з’явилася унікальна поетична книга Миколи Рачука "Біль і гнів". Унікальна тому, що всі вміщені в ній вірші присвячені голодомору. Жодного відволікання на інші теми, вибірковості читання. Концепція книги змушує прожити все, що в ній є, протягнути крізь себе натягнуту струну тонкої, гострої емоції. Читання "Болю і гніву" рівносильне переживанню сну, коли стаєш іншою особистістю, потрапляєш в обставини інших реалій. Звичайно, це свідчення високої письменницької майстерності автора.
Щоправда, під час презентації книги в Чернівецькому обласному меморіальному музеї Володимира Івасюка автор – відомий вимогливим естетичним ставленням до слова – зауважив, що "високої поезії" тут немає: він прагнув дійти до читача і не хотів, щоби вірші виявилися герметичними. Книга писалася довго. Сам Микола Рачук голодомору 1932-1933 років фізично не пережив, та інформація про ті події в ньому закладена на генетичному рівні. Від голоду помер його дід Флор Рачук (його пам’яті книга й присвячена). Про все, що тоді коїлося, розповідали односельці на Вінниччині, потім – на Дніпропетровщині, куди 1953 року переїхала мама Миколи Свиридовича з п’ятьма дітьми. Згодом поет оселився на Буковині, але й тут не давали спокою оповіді про голод – тільки вже 1947 року.
"Біль і гнів" – свідчення глибокого осмислення проблеми голодомору: його витоків, причин, наслідків. На думку Рачука, голодомор був покликаний знищити передовсім селянина, бо це ядро нації, а потім – інтелігенцію, аби не було кому розповісти правду. Цікаво, що подібну думку висловив і американський історик Джеймс Мейс: "Знищити духовність України було неможливо без підриву її основи – селянства. Без цього було неможливе тотальне підкорення України, її моральне й політичне загарбання. Тому Сталін обрав геноцид як невід’ємний елемент тоталітарного правління, як метод вторгнення в Україну".
Голодомор був геноцидом не лише фізичним, а й моральним, духовним. Досі венами українців переливається страх, досі українці мовби ходять "на чотирьох", як ті апокаліптичні люди, які вишукували бодай щось їстівне на полі. Голодомор для України не закінчився, як не закінчилася війна, що ведеться тепер на інших рівнях, зокрема – на інформаційному. Ті гени голоду необхідно будити, аби з них постав хоча б гнів (насамперед – на себе самих). На це спроможна книга Миколи Рачука, вірші якої – все ж "висока поезія", на диво гармонійно поєднана із зумовленою самою темою публіцистичністю.
Інга КЕЙВАН
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

08:35
"Соборна українська є держава – одна на вік, від Сяну по Кавказ!»: сьогодні День Соборності України
08:17
ЗСУ за добу знищили понад 400 одиниць озброєння і техніки окупантів
08:00
Номінування художника з Чернівців на Шевченківську премію 2025 та фіксування температурного рекорду: головні новини минулої доби
07:45
Яке сьогодні, 22 січня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 22 січня не буде світла
07:00
Погода на Буковині 22 січня
02:00
В зернах чи мелена? Яку каву обрати та на що звертати увагу при покупці
01:45
Як позбутися запаху з мийки: прості лайфхаки для ідеальної чистоти на кухні
01:30
Пам’ять впливає на тягу до їжі та може стати причиною ожиріння — нове дослідження
01:00
Душова лійка заблищить від чистоти: найпростіший спосіб її очистити
00:45
Розрізане авокадо збереже смак до тижня: ось, що треба зробити
00:30
Для профілактики діабету і запалення: вісім причин, чому брюссельська капуста корисна
00:15
Ця 5-хвилинна звичка перед сном може допомогти вам швидко заснути
23:40
Гороскоп на 22 січня: Близнюкам - розставити пріоритети, Дівам - приємні новини
23:15
Потрібно посадити ці рослини поруч зі смородиною: врожаю буде в 3 рази більше
22:58
"Україну можна зробити успішною": у Чернівцях пройшла зустріч з військовим, політиком Володимиром Омеляном
22:30
Несподіване продовження фрази «моя хата скраю»: сенс буде зовсім інший
22:09
На чотири знаки Зодіаку чекає фантастична удача наприкінці січня
21:59
У Чернівцях відкрилася виставка "Коломия-Транзит"
21:47
Україна досі не отримала всю виділену в 2024 році допомогу, - Зеленський
21:19
Створили камбек: "Динамо" вибороло нічию у напруженій боротьбі з "Галатасараєм"
21:00
"Жорстко потріпав минулий рік": співачка з Чернівців поскаржилася на проблеми зі здоров'ям
20:53
Знову смертельна ДТП на Буковині: авто збило пішохода
20:40
Завтра Буковину накриє густий туман
20:18
На Буковині встановили майже пів сотню кнопок термінового виклику поліції
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

1 230 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт