У Чернівецькому художньому музеї виставили на показ 14 старовинних стільців, обклеєних старими чернівецькими листівками й фото. Це новий арт-проект "Вітання з Чернівців" – "До побачення з Чернівців" митця Анатолія Федірка. Проект присвячено жертвам чернівецького гетто, депортаціям та іншим жахливим злочинам ХХ століття.
– Ці стільці я збирав на смітниках чотири роки. Якось вночі побачив стілець фірми "Тонет", виготовлений з бука. Вирішив, що варто збирати такі раритетні речі. Чернівці – гарне й трагічне місто. Для мене стільці – символ евакуації. Старенькі люди виносили стільці перед тим, як мали покинути місто. На виставці навколо стільців палають свічки – це живий вогонь пам’яті.
Крім того, я обклеїв стільці поштовими листівками початку ХІХ століття. Листівки взяв з архівів моїх друзів. На них зображено чернівецький трамвайчик, площу Філармонії з чернівчанами того часу, Центральну площу й пам’ятник Леніну, портрет кумира єврейського театру Сіді Таль. Є і рідкісне фото, яке знайшов у Відні – портрет Франца Йозефа на тлі Чернівців. Також у мене є портрет Бенно Штраухера – президента єврейського товариства у Чернівцях. Центральним я зробив портрет оголеної жінки, яка дивиться у венеціанське дзеркало. Це фото – реклама одного із чернівецьких борделів, який знаходився на одній з вуличок неподалік ОДА. Фото зроблене 1905 року.
Арт-проект уже презентували у Сучаві, Варшаві, Львові, Києві. Усіх відвідувачів щиро зацікавили чернівецькі стільці, зокрема дитячий, театральний, приватний. Є у мене і цінний стілець 1882 року, на якому збереглася етикетка.
Валерія ЧОРНЕЙ
30-01-2009, 10:47
0
5 941