Дослідники народних звичаїв стверджують, що цикл зимових свят розпочинається 4 грудня – Введенням у храм Богородиці. Або ж, у крайному разі, 7 грудня – днем Святої Катерини. Може і так, але то було давно: до наших днів ці свята дожили лише у формі церковного богослужіння та заборони на домашню працю. І зовсім інша річ – 13 грудня, день Святого Андрія Первозванного. Його народ насправді святкує досі. Причому найпрогресивніша частина народу – молодь.
Свято Андрія мені дуже імпонує не лише тим, що воно єдине з числа релігійних є суто молодіжним, а ще й своєю, так би мовити, гендерною справедливістю. І дівчата, і хлопці роблять те, що їм найбільше подобається: перші ворожать, вгадують долю, другі – бешкетують. У нас і зараз у багатьох селах вважається ганьбою для дівчини, якщо в ніч на Андрія в її дворі нічого не трапилося. Тож, логічно міркуючи, можемо здогадатися, що чим більше у дівчини шанувальників, тим більше клопоту батькам з усуненням наслідків.
Одне слово, свято веселе. А якщо хтось достемено не знає, як саме його треба відзначати, пропонуємо коротеньку інструкцію, складену за матеріалами досліджень фольклору та кримінальних хронік.
Для дівчат
Якщо вам не ліньки – наліпіть із тіста балабушок, круглих пиріжків без начинки, призначених спеціально для ворожіння. Традиція вимагає носити для них воду з криниці в роті, але це, погодьтеся, занадто. Кожній з присутніх вистачить по одному "кондвиробу".
Готові балабушки розкладають на підлозі і запрошують до приміщення голодного собаку. Чий витвір друг людини почне їсти першим – та дівчина першою вийде заміж. Пам’ятайте, що поганою прикметою є, коли собака лише надкусить пиріжок, а потім його покине. Тож, можливо, є сенс хитро підкласти до свого виробу якогось "Педігрі"...
Коли ж вам замало експериментів із собакою, можете ще познущатися з півня та курки. Зв’яжіть їх хвостами докупи і накрийте ситом (це потрібно, щоби вони заспокоїлися). За якийсь час сито знімають і дивляться, хто кого перетягне: якщо курка півня – вам у родині головувати, а якщо півень курку – чоловік буде головним.
Дівчата, які мешкають у місті і не мають під боком ні голодного собаки, ні півня з куркою, також можуть дещо дізнатися про майбутнє. Візьміть дві однакові свічки і запаліть, примовляючи "Андрію, добродію, допоможи долю відшукати". І нехай собі горять. Якщо свічки згорять рівномірно, прихилившись одна до одної – це віщує щасливий шлюб. А коли навпаки – то... навпаки.
І нарешті у будь-якому населеному пункті можна поворожити на ім’я майбутнього нареченого. Для цього ввечері виходять на вулицю і питають першу зустрічну особу чоловічої статі, як його звуть. Якщо чоловік відповість щось нецензурне чи непристойне – не засмучуйтеся, питайте далі. Адже і долю свою знайти теж непросто.
Для хлопців
Як уже зазначалося вище, свою прихильність до дівчини ви можете виявити бешкетами в її обійсті. Проте майте на увазі, що класикою жанру тут є знімання воріт і хвірток та перев’язування дротом вхідних дверей. Натомість висаджування автомобілів на дах будинку, перевертання вбиралень і розбирання сараїв межують із криміналом.
Досить важко доводиться міським парубкам, обраниці яких мешкають у багатоповерхівках, та ще й із кодовими замками. Розбирати балкони категорично не радимо, а ось спорудити під вікном дівчини якусь фантазійну конструкцію зі знайдених у дворі підручних матеріалів – цілком прийнятний варіант. Нехай тільки це не будуть гойдалки з дитячого майданчика.
І пам’ятайте, що бешкетування (навіть на Андрія) – справа ризикована. Ось що трапилося в Сокалі Львівської області минулого року (подаємо повідомлення радіо 101 FM без змін):
"У ніч на Андрія в селі Переспа Сокальського району сталася надзвичайна подія. Неповнолітні хлопці хотіли зробити збитки мешканцю 1965 року народження, який у той час знаходився на своєму подвір’ї. Побачивши господаря, хлопці почали втікати, і один з них, 1992 року народження, зачепився, впав і вдарився в рельсу. Внаслідок цього одержав важку травму обличчя – повідомив начальник райвідділу міліції Олег Лаврович".
Отож, обережніше з "рельсами"...
Оксана ДРАЧКОВСЬКА
12-12-2008, 12:02
0
4 622