RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

"Вже майже рік ховаю від чужого ока атестат зрілості, одержаний ще у вересні 1939 року. Я його зберігав між двома дощечками, обмотаними марлею і прив’язаними на животі. Не розлучався ні на мить із тим документом, бо від нього, все таки, залежало моє майбутнє. Настане час, коли вирвуся із цього рабства…", – писав про перебування у таборі Печорлагу письменник Михайло ІВАСЮК. Із запізненням майже на 20 років вийшла друком його унікальна книжка "У царстві вертухаїв". Її презентували у день 91-ої річниці з дня народження Михайла Григоровича у меморіальному музеї імені Володимира Івасюка. Літератор працював над нею у 80-их– на початку 90-их років минулого століття. Вичитала книгу донька письменника Оксана Івасюк, яка знайшла валізу з рукописами…
Автор розповідає про страшні дні, проведені у сталінському виправно-трудовому таборі у Печорлазі. Восени 1939 року Михайло Григорович перейшов румунсько-радянський кордон під Снятином і потрапив до рук радянських прикордонників. Його засудили на три років сталінських таборів, але він перебував у Печорлазі аж до 1946 року. Про пережите у комуністичних катівнях і йдеться у книзі "У царстві вертухаїв"...
"Важко боротися
з блатняками"
У Печорлазі Михайло Івасюк працював на каменеломні, валив ліс. Важка фізична праця забирала у нього здоров’я. Підтримав Михайла Івасюка Олександр Шульдер. Він допоміг йому здобути освіту фельдшера та влаштуватися на роботу.
"Я вже помітна фігура 24-ої колони, – пише Михайло Івасюк про перші дні роботи фельдшером у лазареті. – Так, я вчорашній доходяга останньої категорії. Тепер від мене залежатиме чимало людей, я певною мірою можу не дати їм загинути. Зрозумів одразу, що важко буде працювати у цій колоні. Дотепер мене всі знали як зека-штрафника, який багато діб просидів у
кандею за якийсь важкий злочин. Я був на голодному пайку, обірваний, зарослий бородою і з голодними очима. Був настільки занепалим, що навіть у звичайних бандитів та убивць прокидалося співчуття до мене. А тепер, мов Пилип з конопель, опинився на командній висоті".
"Сталінський виправно-трудовий табір – це місце, де не
можна розкривати свою гідність і прихильність до людей, бо ті люди-зеки, кримінальні злочинці, швидко осідлають тебе і не дадуть жити, – пише Михайло Івасюк. – Так трапилося і зі мною. Не минуло багато часу, як на прийом стали приходити кримінальні злочинці і вимагали, аби давав їм один день відпочинку щотижня. Вони, мовляв, не робоча тварина. Але я вже давно знав, що у бригадах вони нічого не роблять. У мене вже не вистачало сил гризтися щодня із цими блатняками, мої ж матюки були для їхнього слуху пестливими словами. Один зі злочинців навіть випалив: "Я думав, що ти трохи культурніший від нас, але ти такий самий, як і ми".
Я ненавидів цей Печорлаг, як і будь-який сталінський виправно-трудовий табір. Але працював сумлінно, вкладаючи багато сил у те, щоби хоч трошки полегшити страхітливу боротьбу за виживання невільників. Ставився з глибокою відразою до блатних погоничів сталінського стада, перетворених вертухаями у стадо. Ні до кого не ходив шукати прихильності, протекції. Мені було все осоружно".
Iз лазарету –
до карцеру
Зі страхом та огидою Михайло Григорович згадує карцер. Туди його закрили, незважаючи на те, що він у важкому стані перебував у лазареті.
"Я заспокоївся і заснув, – пише автор. – Та сон був вельми короткий, хтось зненацька різко зірвав з мене коц. Я почув сердитий хрипуватий голос:
– Ти хто такий? Лікпом Івасюк?
– Ти не помиляєшся, але чому ти зриваєш з мене коц?
– Одягайся, підеш із нами.
– Не можу. Мене щойно госпіталізували і ще не виписали. А виписати може лише лікар, робитимуть операцію на сліпу кишку.
– Відповідальність за таке порушення ми беремо на себе. Одягайся без зайвих слів. Так буде краще. Твої штучки ми вже знаємо.
Їх було троє вертухаїв, а це означало, що вони не злізуть з мене. Я не виграю баталію з ними. Виходить, хтось напомпував їх злістю і суворо наказав, аби мене забрали силоміць з лазарету. Ми йшли недовго. Пройшли не більше 8-ми кілометрів і раптом звернули до колони, трохи віддаленої від залізниці. Це був штрафняк, тобто колона, призначена для непокірних табірників, бешкетників, злісних рецидивистів, усіляких правдошукачів, яких радянські люди по-звірячому ненавиділи, вважали для них концтабір рідною домівкою.
Я почав роздягатися до білизни, під якою ховаю від чужого ока вже майже рік атестат зрілості, одержаний ще у вересні 1939 року. Я його зберігав між двома дощечками, обмотаними марлею і прив’язаними на животі. Не розлучався ні на мить із тим документом, бо від нього все таки залежало моє майбутнє.
Мене пхнули у невеличку кімнатку, де не було вікна, а вздовж стіни виднілися нари, на яких лежав якийсь невідомий в’язень, скоцюрблений і байдужий до всього, що діялося у вартівні. Він був зодягнений у звичайний бушлат, підвів на мить голову, зиркнув на мене, як на якусь мару, і знову опустив чоло на свій кулак. Звик, мабуть, до того, що тут ніхто не дасть тобі шматка хліба. Тут лише стусанів можеш нахапати. У карцері було холодно і сиро. Я сів на нари і з розпачем замислився над тим, що більше однієї доби не витримаю у такому стані. Невдовзі почнеться запалення легенів і ніхто мене не порятує".
Михайла Григоровича засудили на три роки, але у Печорлазі він пробув сім років.
"І ось настав той жаданий день. Мене попередили буквально за півгодини, щоби я збирався з речами. Ми маємо добратися пішки до Печорзького пересильного пункту, де засідає комісія, що відає звільненням… Впало в око те, що до пересильного пункту ми ідемо під суворим конвоєм не як люди, котрі відсиділи свій термін покарання, а як кримінальні злочинці, яким сидіти ще цілих десять років…", – писав Івасюк.
У меморіальному музеї імені Володимира Івасюка також можна побачити оригінали рукописів роману "У царстві вертухаїв", диплом, який він так ховав у таборі. Вперше виставлено для показу документ, який засвідчує арешт Михайла Григоровича.
Валерія ЧОРНЕЙ
28-11-2008, 11:12
Коментарів 0 Переглядів 3 877

Теги -

Чоловіка шукали майже пів сотні рятувальників

59-річний водій автомобіля "Renault Duster" наїхав на велосипедиста

Зіткнувся "Lexus" з мікроавтобусом "Ford"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.