Коли на Буковині виникло хабарництво? Як виглядали приватні поштівки буковинців? Відповіді на ці запитання можна знайти в новому унікальному історичному виданні "Буковина і буковинці". Його автори – лікар, учасник антарктичної експедиції Федір Чев’юк та герой-рятівник, голова федерації водного туризму, люди якого врятували 600 осіб під час паводка, Володимир Захарчук. Книга наповнена приватним колекційним матеріалом і неначе старовинний фільм, показує історію краю.
– Унікальні старенькі фото, цінні поштівки дають можливість дізнатися не просто історію Буковини, а й історію тих людей, які тут жили, – зауважив доктор історичних наук Сергій ПИВОВАРОВ. – З давніх фотографій на нас дивляться старенькі люди, вояки, діти. Також ми дізнаємося історію хабарництва. Книгу написано легкою мовою, вона ознайомить з історією краю не лише дорослих, а й школярів.
– Книга дуже цікава, – наголосив доцент ЧНУ, кандидат історичних наук Олександр МАСАН. – Можна дізнатися, якими були депутати австрійського парламенту, про славні роди. Таке видання працює не лише на історію, а й на наш час. Серце радіє, що за останні 10 років виходить стільки літератури. Альманахи і путівники, історії сіл. Краєзнавство дуже розвинулося, і ця книга гарний приклад тому. Це – дуже вишукане видання.
– Я не просто читала, а з непідробною цікавістю гортала сторінки, немовби обертала перед очима калейдоскоп, – розповіла автор передмови до книги, письменниця Марія МАТІОС. – Пригадуєте забавку з різнобарвними скельцями, яка, потрапляючи в дитячі руки, давала ключ не так для відчуття, як для розуміння складного й красивого світу? Лікар за фахом і краєзнавець за покликанням, Федір Чев’юк, можливо, й сам не знав, що створить такий барвистий калейдоскоп із історичних фактів, архівних документів та з уст звичайних людей, які зустрічаються кожному з нас на вулиці, в дорозі, по сусідству. Окремо хочу сказати про співавтора, мецената книги, організатора першого приватного музею старожитностей Буковини Володимира Захарчука. Добре обізнаний з історії Буковини, він доповнив книгу рідкісними фото, фактами.
Авторів книги можна часто зустріти разом. Один збирає цілющі трави й шукає раритети історії, розпитує людей, обстежує недосліджені місця. А інший фіксує те, що не має права на забуття. Саме завдяки Володимиру Захарчуку на полонині Кінашка з’явився пам’ятний хрест на місці загибелі від рук енкаведистів 1948 року подружжя Томнюків та збудована капличка в Лекече на місці спаленої під час бою вояків УПА з енкаведистами садиби, коли лісовики відбивали ешелон із буковинцями, яких намагалися вивезти до Сибіру. Завдяки праці таких людей і вийшло ункікальне видання "Буковина і буковинці".
Видано 2 тисячі примірників книги. Вони будуть розіслані в бібліотеки області. У книгарнях орієнтовна вартість книги становитиме 95-100 грн.
Валерія ЧОРНЕЙ
26-09-2008, 10:40
0
3 451