"Усюди чути, що зняти банківські валютні вклади можна тепер лише гривнями. Пенсіонери відклали кілька сотень доларів, і ті не віддають", – поскаржився редакції чернівчанин Юрій Іванович. "Чи означають ці дії, що потрібно знімати з депозитів долари?" – цікавилися й інші люди.
Нацбанк хоче, щоб ми більше любили гривнюЗбентеженість чернівчан виникла недаремно. У вересні Національний банк прийняв чергову постанову, яка обмежує рух іноземної валюти в межах країни.
"Національний банк продовжує провадити політику, спрямовану на дедоларизацію економічних відносин. Відповідні заходи поєднують і ринкові, і деякі адміністративні стимули. Останні зокрема мають на меті забезпечення законодавчо визначеного статусу гривні як єдиного законного платіжного засобу в Україні, сприяють посиленню довіри до гривні, покращенню ресурсної бази банків та зниженню показника доларизації, – йдеться у відповіді прес-служби НБУ на інформаційний запит "МБ". – Так постановою від 16 вересня 2013 року №365 "Про порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України" встановлено, що надходження коштів в іноземній валюті в межах України на поточний рахунок в іноземній валюті фізичної особи здійснюється шляхом переказу коштів в іноземній валюті з іншого власного рахунку або шляхом внесення готівки".
Це означає, що вносити на рахунок можна і долари, і євро, але людина, якій ви переказуєте цю валюту, отримає ваш переказ гривнями.
"Громадяни можуть переказувати в межах України свої кошти в іноземній валюті на адресу іншої фізичної особи. Втім, зарахування таких коштів здійснюватиметься адресату на поточний рахунок в національній валюті в еквіваленті", – пояснює прес-служба.
Причому обрати більш вигідний курс валют клієнт не може. Обмінюватимуть вашу валюту за міжбанківським курсом. Як пояснили кореспонденту "МБ" банкіри, обмінюватиме валюту банк, який має видати клієнту кошти гривнями. Оскільки курс валют на міжбанку коливається впродовж дня, розраховувати на зручний курс не доводиться.
…I відвикали від долараВодночас буковинці можуть вільно розпоряджатися своїми валютними заощадженнями, запевнили у Нацбанку. Інших банківських операцій з валютою зміни не торкнулися.
Зокрема можна:
вносити готівкові кошти на рахунок в іноземній валюті іншої фізичної особи, якщо маєте відповідну довіреність від цієї особи;
розміщувати валюту на депозитах;
знімати долари та євро зі своїх рахунків, відсотки на валютних рахунках також нараховують в іноземній валюті.
Водночас експерти визнають, що через надто доларизований ринок маємо проблеми. Звичкою все міряти доларом, орієнтуватися лише на курс валют та ціну газу ми самі себе заганяємо у кут. Тому нас вимушують більше звикати до гривні.
Фінансовий експерт Григорій ПРОХОРЕНКО зазначив "МБ":
– Тенденція на фінансовому ринку країни нині існує така: переводити всі розрахунки у гривні. Від іноземної валюти українцям поступово потрібно відходити й відвикати від долара.
(Л. Нагірняк)
Тим часом
Валютні депозити збільшуютьсяЗа даними НБУ, у вересні, порівняно із серпнем 2013 року, обсяг нових депозитів, залучених установами банків Чернівецької області від клієнтів в іноземній валюті, зріс на 2,8 відсотка (на 6 мільйонів гривень) і становив 221 мільйон.
За дев’ять місяців 2013 року цей показник становив 1,877 мільярда гривень, або на 6,8 відсотка більше, ніж за відповідний період 2012 року.
1-11-2013, 13:40
0
2 109