Олександр ЖОЛУДЬ, старший аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень:
– Справді, і в бюджеті закладено вищий курс долара, і прогнози й об’єктивні причини свідчать про те, що гривня повинна дешевшати. Але, швидше за все, Нацбанк так і підтримуватиме офіційний курс гривні незмінним – 7,99 гривні за долар. Незважаючи на те, що на міжбанку курс коливається.
Найімовірніше, так триватиме до кінця року: курс поступово послаблюватиметься, навіть до 8,4 гривні за долар за незмінного офіційного курсу Нацбанку.
Україні варто було дозволити вільне курсоутворення, яке ослабило б курс гривні. Але, як бачимо, Нацбанк на це не йде. І через прив’язки до гривні Україна втрачає в економічному розвитку: більше року країна перебуває в рецесії, загальне зростання цін дорівнює нулю, почав зростати рівень безробіття.
На жаль, економічну логіку пересилюють політичні мотиви.
На внутрішньому ринку нібито спостерігаємо спокій, ажіотажу немає, але на зовнішньому ринку ситуація погіршилася. Агентство Moody’s знизило рейтинг України, що викликало на зовнішньому ринку негативні реакції. Вони можуть негативно вплинути й на внутрішній ринок, чим і викликали побоювання щодо послаблення гривні вже цього року.
Обмінний курс у нас – наочний вигляд стабільності. Люди, йдучи вулицею, дивляться на обмінники: нічого не змінилося, отже, все добре. У нас чомусь вважають: якщо дати послабити гривню, це одразу викличе паніку, і цим неодмінно скористається опозиція. Тому наразі спостерігаємо таку політику: сказали не відпускати – ми і не будемо це робити.
У попередні роки, коли за незначного коливання гривні люди панічно скуповували долари, була ще непогана зовнішня позиція країни. Нині ж справи складніші, оскільки зовнішня ситуація непроста. І, якщо вона не покращиться, а внутрішня погіршиться, виникнуть певні загрози.
30-09-2013, 11:55
0
1 869