Ринок нерухомого майна прокинувся, що не властиво для літа. Його збурили чергові зміни урядовців, які вигадали нові правила для роботи оцінювачів. А також те, що у вересні не можна буде розрахуватися за квартиру "живими" грошима.
Березневою постановою Кабміну ввели ще один вид діяльності для компаній оцінювачів на ринку нерухомого майна. Так для подальшої роботи з 1 серпня 2013 року оцінювачі повинні отримати сертифікат оцінювальної діяльності за спеціалізацією 1.8 "Оцінка для цілей оподаткування та нарахування і сплати інших обов’язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства".
Фактично спеціалісти, які мають сертифікати, знання і досвід на ринку оцінювання нерухомого майна, повинні здати ще якийсь новий кваліфікаційний іспит, щоб їм дозволили надавати експертні оцінки за угодами купівлі-продажу. Цей сегмент роботи займає 95 відсотків ринку.
Для решти – п’яти відсотків, де необхідна експертна оцінка майна, наприклад, для застави, нової кваліфікації не потрібно.
За словами чернівецьких фахівців ринку нерухомості, ця ідеї виникла не на порожньому місці. "Колись уже працювала подібна схема, коли лише чотири київські компанії з оцінювальної діяльності обслуговували всю Україну. Іншим до оцінки нерухомого майна за угодами купівлі-продажу доступ був закритий. Це була відверто корумпована, шахрайська схема, на якій паразитувала певна група людей, – переконані учасники ринку. – Згодом нібито цю схему викрили і винних обіцяли покарати. Нині, схоже, зацікавлені особи не заспокоїлися і провели через Кабмін нову ідею, згідно з якою попередньої сертифікації виявилося замало. Ріелтери впевнені, що нові правила – це не що інше, як оновлена корупційна схема: здасть іспит лише той, хто заплатить".
Відтак нові правила збурили ринок нерухомості в усій країні й у Чернівцях зокрема.
– Останні кілька тижнів люди терміново намагаються оформити угоди купівлі-продажу квартир (здебільшого на вторинному ринку), бо не відомо, що буде після першого серпня. Нібито вже з початку наступного місяця повинні запрацювати нові правила, але в Чернівцях нині є лише кілька заново ліцензованих оцінювачів, – каже Віталій АВДЄЄВ, директор агентства нерухомості "Константа".
В Україні наразі налічують до 150 суб’єктів, які мають такий дозвіл, хоча у всій країні працює у цій галузі понад 10 тисяч спеціалістів. Обмаль оцінювачів-щасливчиків неминуче призведе до зростання цін на ринку оцінювання в рази. Нині оцінка земельної ділянки коштує від 400 гривень, 550-600 – за оцінку квартири, 650-700 гривень – будинку.
– Для всіх покупців і продавців нерухомості ця новина не дуже приємна, оскільки очікується, що послуги оцінювачів різко подорожчають. Мало не у п’ять разів, – зазначив Владислав ШУБРАВСЬКИЙ, директор агентства нерухомості "Альянс". – Також люди обговорюють імовірність упередженої оцінки: нібито створять електронну карту всієї країни. І якщо хтось у конкретному будинку оцінив квадратний метр, наприклад, у 800 умовних одиниць, то інший оцінювач не зможе опустити ціну нижче. Люди справедливо бояться того, що оцінювачі надаватимуть вищу оцінку від тієї суми, за яку об’єкт продають. Відповідно податки сплачуватимуть із завищених цін. Тобто додаткові витрати люди закладатимуть у вартість майна, що призведе до підвищення цін.
Серед фахівців подейкують, що варто було б запровадити бодай перехідний період, інакше ринок нерухомості за кілька днів може паралізувати на місяці.
Додатково підбурює нинішній ажіотаж на ринку й інформація про те, що з вересня заборонять сплачувати за покупку понад 150 тисяч гривень готівкою. Нова норма стосуватиметься майже усіх угод купівлі-продажу, бо нині важко знайти нерухомий об’єкт дешевше 19 тисяч доларів.
Ліна Нагірняк
26-07-2013, 12:40
0
2 974