Коментар заступника Голови НБУ Віри РИЧАКІВСЬКОЇ
- Функція будь-якого центрального банку – відстежувати, встановлювати й оптимізувати номінальні ряди, як номінального ряду банкнот, так і номінального ряду монет. Зрозуміло, що одна і дві копійки аж ніяк не коштують одну чи дві копійки. Тому що витрати на матеріал та карбування (це є диско-технологічні технології) значно більші.
Але, разом з тим, ці монети виконують певну функцію. Коли ми робили аналіз, то ми побачили, що в нас на сьогоднішній день в обігу монет - 10,5 мільярдів штук. А в 1996 році, коли ми вводили національну валюту, в нас було тільки 789 мільйонів. Уявляєте, наскільки змінилася цифра? Одна і дві копійки в загальній цій кількості монет займають аж 35%. Копійка визнана складовою гривні і це, навіть, не обговорюється.
Ніби просте питання вивести чи не вивести. Але воно в собі акумулює дуже багато питань, які ми з усіх напрямків повинні вивчити. Зокрема, питання зручності подальших розрахунків і використання цих номіналів в розрахунках. А також, оптимізації обігу, спрощення обігу, питання комфортності розрахунків.
Ми вивчаємо зараз досить детально ці питання.
Майже всі центральні банки цій темі надають великого значення, і в багатьох країнах прийнято відповідні рішення. Тут, як правило, є два шляхи: або найменші номінали виводять з обігу адміністративними методами, або інше: при кінцевому розрахунку округлюється сума валюти. Країни йдуть обома шляхами.
Треба віддати належне, що населення дуже цікавиться цією тематикою. До нас надійшло багато листів з приводу цього. Наразі ці речі ми детально аналізуємо. З іншого боку в нас на сьогоднішній день на людину припадає 56 банкнот і 217 монет. Оскільки ціни за цей період виросли, об’єми розрахунку, зарплати, пенсії …
З 2013 року Канада виводить одно центові монети з обігу. Питання ці вирішувались в Чехії, Ізраїлі, Данії інших країнах.
Наразі ми не зменшили об’ємів карбування найдрібніших монет. Затверджено програму стратегічного розвитку готівкового обігу на 2013-2018 рік. Одним з питань там є оптимізація готівкого обігу. Звичайно ми повинні вивчити світовий досвід - що робиться в цьому контексті. Одна гривня у нас є в обігу, є пропозиція до сплати ввести і двогривневу.
Дрібні монети практично не повертаються – це проблема є у всьому світі на сьогоднішній день. Є цілі програми в деяких країнах по активізації монет в обігу. Тому що при великих номіналах, монета майже не використовується.
20-05-2013, 10:11
0
2 373