Кілька чернівчан поскаржилися molbuk.ua, що одна місцева туристична фірма, яка обіцяла їх офіційно працевлаштувати за кордоном, взяла кошти і не виконала обіцянок. Постраждалі подали заяви у міліцію.
Правоохоронці здійснили перевірку і виявилося, що повернути назад свої кошти людям буде важко.
Василь ХАЩУК, начальник управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю УМВС України Чернівецької області:
-Люди-скаржники підписали договори, в яких немає жодного слова про працевлаштування за кордоном. І про те, що вони платили за це певні суми. В документах зазначено, що фірма зобов’язується відкрити Шенген-візи. Тобто надають певні послуги. А про надання робочих віз, робочих місць немає і згадки.
Щоб займатися працевлаштуванням людей за кордоном, фірма повинна мати ліцензію на такий вид діяльності від Міністерства праці і соціальної політики. Згадана фірма не має таких дозвільних документів.
Суми, щодо яких скаржаться люди не стикаються із нинішніми розцінками. За відкриття віз у короткі терміни максимум можна заплатити в еквіваленті 400 євро, а впродовж двох місяців – 250. Для прикладу у Києві фірми, які насправді надають послуги з працевлаштування за кордоном, беруть за це набагато менше. Крім того, постраждалі не можуть надати й чеків про сплату цих послуг. Тобто доказів того, що люди насправді заплатили ці суми, немає.
Перевіркою встановлено, що ця фірма надає певні послуги, згідно з умовами договору. Ціну послуг в угоді не вказано. Тому злочинних дій у роботі цього підприємства не знайдено. Підстав для закриття фірми немає. Виходить, що підприємство виконало свої зобов’язання стосовно клієнтів.
Стосовно цивільно-правових відносин між клієнтами та надавачом послуг можуть бути претензії. Тоді постраждалим треба наймати адвоката і складати позовну заяву до суду.
Це не перший випадок в Чернівцях. Останніми роками дуже розповсюджені випадки укладання угод за надання так званих інформаційних чи консультаційних послуг. А фактично фірма обіцяє і бере кошти за додаткові послуги, які в угоді не прописані. Тож згідно із законом, таке підприємство немає в чому звинуватити, бо люди підписують договір і отримують платну консультацію. У такій ситуації довести, що фірма займається шахрайством майже неможливо.
Щоб не потрапити на гачок шахраїв:
*Уважно читайте договір. В документі повинні бути зрозумілі всі позиції. Всі суми, які ви повинні заплатити і за які саме послуги, мають бути прописані в документі.
*В договорі обов’язково має бути пункт, який захищає права споживача. Тобто пункт про відповідальність самої фірми за невиконання своїх зобов’язань. Наприклад, за надання неякісних послуг або за не надання обіцяних послуг фірма має повернути клієнту гроші.
*Перед укладанням угоди проконсультуйтеся. В Чернівцях гаряча лінія з приводу працевлаштування закордоном – (0372)58-55-96.
В Києві гаряча лінія Головного управління праці та соціального захисту населення: 0-800-507-309. Тут приймають запитання в телефонному режимі, але відповідь надійде лише в письмовому вигляді на ту адресу, яку вкаже споживач, впродовж 15-30 діб.
І ще: фірми, які працюють легально, зазвичай дають додому почитати угоду. Якщо підприємство на таке не погоджується, значить є підстави сумніватися у її чесності.
28-09-2012, 12:32
0
4 391