Іноземним інвесторам з Європи, які вкладають кошти в буковинські підприємства, не зрозуміла українська система сплати видатків. На запитання кореспондента "МБ", що найбільше заважає працювати підприємствам з іноземними інвестиціями, представники інвесторів сказали: "Дивні порядки та розміри різноманітних виплат".
Віктор БОЖЕСКУ, виконавчий директор підприємства з іноземними інвестиціями (інвестор із Румунії - на фото ліворуч), яке займається імпортом морозива. Це підприємство цього року здобуло звання лідера економічного розвитку Чернівців у номінації "Інвестиція року". На цьому добрі новини щодо співпраці з державою закінчуються.
- Щодня вирішуємо безліч проблем через чималу кількість різноманітних платежів.
Як мені пояснити інвесторові, чому українські податківці збирають платежі наперед?
Адже підприємець започаткував справу, ризикує, вкладає гроші, платить зарплату. А йому кажуть: треба платити аванс.
Підприємець сам може обирати, чи платити йому наперед податки. Крім того, з авансовими платежами у відсотковому відношенні виходить незначно, але менша сума податків. Сплачуючи податки наперед, я розумію, що ці гроші будуть працювати на мене. Бо згодом я сплачу менше. Але, як правило, гроші блокуються незрозумілими правилами, і жодної віддачі підприємство не отримує. Тим часом ці кошти підприємство могло б використати в іншому напрямку, наприклад, для свого розвитку.
Автоматичне повернення ПДВ, згідно з українським законодавством, для нас поки що нереально. Вимоги надто високі і як для суб’єкта господарювання, який працює трохи більше року, нездійсненні.
Важко працювати, бути відкритим. Інвестор усвідомлює, що справа може бути й неприбутковою. Але сам вирішує свої проблеми. Ми не є прибутковим підприємством, підтримки від держави немає, а зобов’язання перед нею –чималі.
Наприклад, не розумію, чому нас зобов’язують позначати в декларації один відсоток прибутку. Навіть якщо підприємство не має прибутку чи працює в збиток. Таке трапляється, коли в підприємства виникають проблеми, немає попиту на продукцію чи не дуже вдалий сезон. Час мине, справи владнаються, з’явиться прибуток –фірма платитиме податок із прибутку. Але ж нас змушують ставити один відсоток прибутку в податкові документи навіть тоді, коли підприємство в мінусах. І відповідно сплачувати податок із прибутку, якого немає. Я сам не можу це збагнути й не знаю, як це пояснити інвестору.
Степан ТЕРНОВЕЦЬКИЙ, заступник голови Федерації роботодавців Буковини, підприємець, який представляє інтереси роботодавців Кіцманщини:
- З одного боку іноземних інвесторів у нас шанують –вони позбавлені деяких видів платежів. А з іншого боку –сам інвестор шокований нашими законами.
Чому інвестор, який вкладає кошти, створює робочі місця, сплачує всі види платежів, повинен наперед заплатити прогнозовану кількість кіловат-енергії, яку він ще не використав? Такого абсурду немає ніде у світі. Але це ще не все. Підприємця штрафують і за те, що він використав більше електроенергії. У постанові НКРЕ чітко написано: якщо підприємець використав більше, ніж заявив, із нього стягують подвійну вартість.
Наприклад, одне кіцманське підприємство, керівник якого здійснює господарську діяльність у двох місцях. Він має два лічильники. Тож підприємець проплатив наперед по п’ять тисяч кіловат годин електроенергії на кожному об’єкті. За місяць на одному об’єкті підприємець використав шість тисяч, на іншому – три тисячі кіловат-годин електроенергії. То з підприємства за кожне відхилення від "норми" стягнули трикратну(!) вартість електроенергії. Це вже свавілля.
Ще одного підприємця оштрафували за те, що не використав заявлений об’єм газу.
Іноземні інвестори йдуть із Буковини, бо не можуть витримати цей тиск. Деякі скорочують найманих працівників.
Держава може розрахуватися з підприємцем за виконану роботу й через півроку, і через рік. Але, не дай Боже, підприємець не проплатить авансовий платіж –прокуратура вже тут.
Інвестор несе чималі витрати на обладнання, перевезення, митні збори, зарплати, оренди тощо. Він не розуміє, чому повинен дарувати кошти державі й ладнати свої справи іноді в боргах. Українська система оподаткування не зрозуміла для іноземних інвесторів.
Іноземний інвестор хоче знати чіткі умови гри. А українське законодавство можна трактувати по-різному. (Ліна НАГІРНЯК)
16-08-2012, 11:43
0
3 087