Гульбаршин ЧЕПУРКО, доктор соціологічних наук, співробітник Інституту соціології НАНУ:
Замовлень на дослідження щодо популярності професій в Україні та затребуваності їх на ринку праці до інституту не надходило вже кілька років. Раніше ми проводили дослідження на такі соціальні проекти. Це свідчить про те, що нині нікого не цікавить доля випускників нинішніх вузів. На жаль, вони не потрібні на ринку праці.
Нині немає організаційної роботи між працедавцями й навчальними закладами усіх рівнів із професійної орієнтації молоді. Виник дисбаланс: молодь охоче йде вчитися на певні спеціальності, але ринок праці не потребує їх у такій кількості. Це найголовніша проблема нині на українському ринку праці.
Скажімо, з одного боку, популярні професії останніх років –економісти, юристи, фінансисти – не потрібні на нинішньому ринку праці. З іншого, вони й не йдуть працювати за спеціальністю, бо ставки низькі.
Медик – одна із найпотрібніших професій. З іншого боку, нині на ринку ця робота дуже низько оплачується, тому молодь із дипломами медика їде за кордон. Відтак виходить, що спеціалісти нашій країні потрібні, навчальні заклади випускають достатню кількість майбутніх медиків, але вони не бачать перспективи працювати тут.
Чи скажімо, нині зростає попит на робітничі професії. Будівництво розвивається. Житлова проблема не вирішена у країні, тож робітничі професії ще будуть потрібні багато років. Інша справа, що вони не затребувані молоддю.
У молодих людей немає мотивації вступати у спеціалізовані навчальні заклади. Усі хочуть отримати вищу освіту. На кухаря, столяра, слюсаря чи водія йдуть не так охоче. Нині наче й триває реформа професійно-орієнтаційних закладів. Але не достатньо здійснюється робота щодо заохочення молоді до цих професій. Втім, підтримати й заохочувати молодь треба не лише словами, але й фінансово на державному рівні.
Нині важливо збалансувати інтереси працедавців та ринок праці. Зорієнтувати нинішню молодь та їхніх батьків на професії, які потрібні на ринку. Щоби зменшити рівень безробіття серед молоді. За нашими спостереженнями, молодих людей без роботи залишається вдвічі більше, ніж є рівень безробіття в середньому у країні. (Ліна НАГІРНЯК)
17-05-2012, 11:40
0
2 407