Нині Європейська валюта знаходиться чи не в найвразливішому становищі за всі роки існування – вона опустилася до найнижчої позначки відносно долара за останні 16 місяців. Сьогодні цим переймаються чимало економістів-аналітиків. Зокрема, нещодавно прозвучала гучна заява світового авторитета Джорджа Сороса про швидкий занепад європейської валюти і як наслідок – розпад Євро-зони.
Втім те, що євро коливається більше ніж зазвичай впродовж останніх кілька тижнів, видно й на табло чернівецьких обмінників – цифри показують, що за один євро треба платити все менше гривень. Так, 11 січня в банківських касах чернівчани продавали одне євро за 10,15 гривень, а купували за 10,45 (на початку грудня 2011 року курс євро становив відповідно: 10,75-10,9 грн.)
Чи справді євро знаходиться на межі зникнення ми запитали у Володимира КОЗМЕНКА, голови Чернівецького осередку Української Асоціації Європейських Студій:
- Навіть, якщо гіпотетично припустити, що євровалюта зникне, а що ж буде натомість? Їй немає заміни. Нині жодна країна з Євро-зони немає можливостей перейти на свою валюту, до цього треба готуватися щонайменше два-три роки. Тому переконаний, з євро нічого не трапиться, це доволі міцна, стабільна валюта.
Хоча нині валюта у Євро-зоні і справді слабне і ще деякий час очевидно падатиме. Це один із механізмів подолання світової економічної кризи. Слабка євровалюта вигідна для Німеччини, Франції та інших сильних європейських країн, щоби підсилити свою економіку за рахунок експорту. Ці процеси розхитують європейську валюту, але керівники цих країн утримують таке коливання під контролем.
Втім, один євро за 10 з хвостиком гривень в нашій країні – штучно встановлений курс.
Це може бути політикою держави – скупити дешевший євро для поповнення золото-валютних резервів. Гадаю, такий курс тимчасовий і нижче десяти гривень за євро не повинен опуститися. А ближче до червня, у зв’язку із "Євро-2012" курс знову може вирости до 12 гривень і, навіть, більше.
Тому, власникам заощаджень у євро я би не радив зараз її обмінювати на іншу, наприклад, на долар. По-перше, долар вважаю більш нестабільною валютою порівняно з євро. А по-друге, у час, коли коливає валютою, не варто приймати кардинальних рішень. Оскільки на панічних настроях споживачів гарно заробляють лише спекулянти. (Ліна НАГІРНЯК)
11-01-2012, 17:23
0
2 900