Інспекція захисту прав споживачів Буковини у 2012 році здійснила 325 перевірок. Їх значно менше, ніж було минулими роками. Але тепер промислові та продуктові товари обстежують ретельніше. Наскільки якісними виявилися перевірені товари, розповів начальник Інспекції захисту прав споживачів в області Віктор ЛАЩАК.
- Які товари перевіряли впродовж року і які недоліки виявляли?
- Серед продуктів, які перевірили, 60 відсотків були забраковані. Наприклад, у банках шпротів рибин було менше, але вагу "доповнювали" завдяки олії чи воді. Виявляли багато згущеного молока із вмістом рослинних пальмових олій (замість жирів молочного походження). У ковбасних виробах виявляли завищений вміст вологості, занижений вміст білків тваринного походження. У молоці були небезпечні бактерії. М’ясо в магазинах було занадто заморожене. Під час пакування вказували не дату виготовлення, а дату упакування, а це дві великі різниці.
- А який товар виявився найбільш неякісним?
- Я був вражений перевіркою дитячої іграшки - резинової качечки. Качечка, яку маленька дитина може взяти у рот, містила формальдегідів вдвічі більше, ніж це передбачено. А формальдегіди впливають на розвиток онкологічних захворювань. Ці іграшки були завезені з-за межі області. Надіслали інформаційний лист по всій Україні, їхнє виробництво заборонили.
- Які скарги отримуєте від споживачів найчастіше?
– Найбільше порушень ми виявляємо в продовольчій групі, але найбільше скарг від людей – на побутову техніку, комп’ютери, телефони, пластикові вікна та двері. За скаргами щороку здійснюємо понад сто позапланових перевірок. Нині судимося з виробниками пластикових вікон за скаргою споживачів, у яких вікна тріснули через два роки після встановлення. Також відбуваються судові процеси із постачальниками нафтопереробної продукції. Наші перевірки вияивли, що бензин не відповідає жодним нормам. Постачальників оштрафували на мільйон гривень. Звісно, це значна сума, тому постачальники оскаржують рішення. Перший суд Інспекція захисту прав споживачів вже виграла. Неприємна історія трапилася з однією чернівчанкою. Пенсіонерка, почувши рекламу на радіо, купила за вісім тисяч гривень вітамінні добавки, сподіваючись полікувати суглоби. Препарати доставив кур’єр. Коли жінка побачила, що вони не допомагають, звернулася до фірми ще раз. Їй порадили для цілковитого ефекту купити ще препарати за п’ять тисяч гривень. Коли це не допомогло, звернулася до нас. Почали з’ясовувати, хто виробник, але за юридичною адресою такої фірми не було. А жінка витратила на ті непотрібні препарати 13 тисяч гривень. Вона так перейнялася тим, бо гроші позичила, що навіть погрожувала покінчити життя самогубством. Наш працівник заспокоювала її, допомогла скласти заяву до правоохоронних органів. Можливо, це допоможе.
- Що повинен знати споживачів, аби захищати свої права?
- Купуючи товар, не лінуйтеся читати етикетки. Там зазвичай вказано необхідну інформацію. Щоби відстояти свої права, потрібно мати чек. Інакше довести факт купівлі-продажу складно. На ринках чеки не дають, але якщо споживач вимагає, то покупець зобов’язаний видати документ, який підтверджує факт купівлі-продажу. Непродовольчий товар можна обміняти впродовж 14 днів. Споживач із цього приводу повинен звернутися до продавця. Якщо товар має недоліки, споживач звертається до продавця із приводу зменшення ціни, із приводу ремонту товару або компенсації витрат на ремонт. Якщо поломку неможливо усунути, товар можна замінити або повернути гроші впродовж 14 днів. Якщо продавець відмовляється дотримуватися цих норм, потрібно звертатися до Інспекції захисту прав споживачів: м. Чернівці, вул. Ватутіна, 7, номери телефонів – (0372) 52-72-02, 52-52-68. (Л.Осадчук)
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.