Юрій ВОСКОБІЙНИК, завідувач відділу ціноутворення та кон’юнктури ринку Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки":
– Чи вплине ймовірний неврожай 2012 року на підвищення цін на хліб?
– Справді є великі проблеми зі сходами посівів. Однак нинішня тепла погода поки що сприяє їхньому росту. Щоправда, є загроза, що переросте пшениця, яку рано посіяли. Якщо за таких погодних умов випаде сніг, більшість врожаю буде врятовано. Якщо ж ударять морози без снігу, як це було у неврожайний 2003 рік, тоді є підстава хвилюватися. Крім того, є ще весна. Тобто проблемні озимі можна буде пересіяти й отримати вищий валовий збір зернових, ніж цього року. Якщо справдяться навіть найбільш песимістичні прогнози – на соціальні види хліба "Український", "Білий" та батон – ціни майже не зміняться. Їх регулює держава, а Аграрний фонд здійснює товарні інтервенції борошном. Ймовірне підвищення цін на ці види хліба складе 10-15%.
Перестороги щодо подорожчання інших видів хліба насправді існують. Але підвищення цін буде також незначним, якщо належно спрацює Мінагрополітики та Аграрний фонд.
– Наскільки держава зможе забезпечити сировиною хлібопекарські підприємства?
– На сьогодні Аграрний фонд закупив 1,3 мільйона тонн продовольчої пшениці. Ще один мільйон тонн планують закупити в січні. З лютого Аграрний фонд здійснюватиме закупівлі продовольчого зерна нового врожаю через форвардні контракти з 50-відсотковою передоплатою. Тобто товаровиробники отримають безвідсотковий кредит під виробництво. Таким чином Аграрний фонд зможе сформувати достатні запаси зернових. У разі виникнення загрози продовольчій безпеці та недостатніх запасів держава має право застосувати квоти на експорт продовольчого зерна. Такий механізм регулювання ринку не сприймається у світі, але продовольча безпека має бути понад усе.
– Як вплине рекордний урожай цього року на фінансовий стан товаровиробників?
– Рекордний врожай не є запорукою отримання великих прибутків. Практика свідчить, що чим більше виробляємо, тим менша рентабельність виробництва. І навпаки. Нині ми отримали справді рекордний валовий збір кукурудзи. І хоча є досить великі проблеми зі збором врожаю, бо всі елеватори переповненні і не встигають її висушити та доробити, кукурудза показує найбільший прибуток з гектара.
– Як вплине на ціну те, що виробники через посуху пересіватимуть великі площі?
– Ми живемо в ринковій економіці. Тому додаткові затрати на виробництво не завжди впливають на підвищення ціни. У нас ціни формуються залежно від обсягів виробництва та попиту, а не від витрат на виробництво. До того ж аграрії на сьогодні залежні від трейдерів. Тобто ціну на зерно формують переважно трейдери, виходячи з кон’юнктури на світових ринках та власних апетитів, тобто розміру отриманого прибутку.
– Яка ситуація з фуражним зерном?
– Із фуражним зерном у нас ніколи не було проблем. Його постійно збираємо достатньо для задоволення власних потреб у кормах. Отож буде, чим годувати худобу. Інше питання – як поведуться трейдери, яким буде світовий попит на це зерно, чи не вивезуть його з країни. Однак це вже завдання Мінагрополітики та Аграрного фонду. Механізмів регулювання цього ринку у нас достатньо. Головне правильно і вчасно їх застосувати. (Ліна Нагірняк)
Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.
"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.