Про економічну ситуацію в Європі, становище євровалюти і про те, чого очікувати українцям від світових економічних проблем, ексклюзивно розповідає "МБ" голова Національного банку Австрії, професор, доктор Евальд НОВОТНИЙ (на фото). Він побував у Чернівцях на форумі "Наукова спадщина Йозефа Алоїза Шумпетера і сучасність: погляд із минулого в майбутнє", присвяченому 100-річчю з часу роботи в Чернівецькому університеті видатного вченого. – Що ми нині маємо: другу хвилю світової кризи чи спад економіки?
- Я би не говорив про початок другої хвилі світової економічної кризи. Але ми маємо складності із занадто малими темпами росту регенерації економіки. Із цим пов’язане заборгування, дефіцит окремих держав із великими бюджетами й зростання заборгованості перед банками.
– Чи може ситуація у проблемних країнах, наприклад у Греції, Італії, Португалії, погіршити економічну ситуацію у Європі?
- У декількох країнах і справді є великі труднощі. Але потрібно розрізняти ситуацію у цих трьох країнах. Греція і справді перебуває у дуже скрутній ситуації, у неї першочергова перманентна ситуація з бюджетним дефіцитом. Італія у значно кращій ситуації – тут навпаки надлишок коштів, вона надто міцна, щоби її порівнювати з Грецією. У Португалії є значні успіхи у реформуванні, втім, там ще потрібні великі зусилля.
– Яка доля євро?
- Потрібно розрізняти ситуацію євро як спільної грошової одиниці й становище окремих держав, які мають великі проблеми. Євро як валюта повністю виконує своє призначення. Першочергове завдання й функції євро – слугувати грошовою одиницею. Євро чудово справляється з цим як усередині країн-учасниць цього валютного союзу, так і за його межами. З іншого боку, ще одне важливе завдання євро – збереження цінностей, загального цілісного європейського капіталу. Євро – стабільна валюта, вона і надалі існуватиме та функціонуватиме.
– Як вплине економічний спад на Україну?
- Економічний спад відіб’ється на всіх країнах. Але особливо небезпечним виглядає те, що дуже низькі показники зростання національної економіки показуватиме Німеччина. Очікується приблизно з 3,5% зростання національної економіки 2011 року до 0,8% – 2012 року. І це буде негативно впливати на всю Європу, так само і на Україну.
– Як пережити цю ситуацію пересічному українцю?
- Пересічному українцю залишається працювати, незважаючи ні на що. Але значно важливішою є адекватна загальна економічна атмосфера, забезпечення з боку держави правових правовідносин, забезпечення справедливого правосуддя, нормального функціонування економіки. Треба усвідомлювати, що процес економічного розвитку довготривалий, він не може відбуватися швидко, але треба вміти ступити на правильний шлях. (Ліна НАГІРНЯК)
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.