Кредит МВФ Україна, швидше за все, все-таки отримає вже до кінця року. Президент Віктор Янукович підтвердив готовність здійснити всі реформи, яких натомість вимагає фонд.
Свою підтримку та зацікавленість в отриманні Україною кредиту МВФ висловили США. Заступник держсекретаря США Вікторія НУЛАНД заявила в Києві, що реформи, які проводить Україна в рамках євроінтеграції та співпраці із МВФ, зміцнять українсько-американські стосунки.
Та щоб отримати позику в розмірі понад 14 мільярдів доларів, українське керівництво має схвалити низку непопулярних соціальних рішень, які вдарять по значній частині й так небагатого населення: підвищити ціну на газ для населення, урізати пільги для бізнесу та соціальні пільги для громадян і послабити гривню.
Ціну газу підвищать? Болюче питання тарифів на газ для населення порушували цього року вже кілька разів. Але раніше експерти переконували, що більшості споживачів воно не торкнеться. Тепер очевидно: ціни все-таки підвищать. Нещодавно в НКРЕ вже підготували проект нової тарифної сітки, згідно з якою тарифи зростуть для тих споживачів, які використовують природний газ у великих об’ємах – більше 3,5 тисячі кубів на рік. Йдеться також про підвищення цін і для інших побутових споживачів. МВФ вимагає підвищити ціни до економічно обгрунтованих. Українська влада поки що не готова до цього, тому торгується за поетапне підвищення впродовж певного часу.
Пільги скасують?Пільги жорстко переглянуть – ця стаття в бюджеті займає дуже вагому складову. Передусім це стосується податкових пільг для великого бізнесу. А також нібито збираються серйозно попрацювати над офшорними зонами.
Ревізія соціальних пільг для населення також зекономить бюджету десятки мільярдів гривень. Втім, Віталій КРАВЧУК старший науковий співробітник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій, в ексклюзивному інтерв’ю для "МБ" зазначив, що адресні пільги для населення, швидше за все, залишаться. Йдеться про перегляд пільг для широкої категорії населення, серед яких є чимало небідних. Тим, хто справді потребує соціальної підтримки, пільги урізати не повинні.
Чиновників скоротять?Чергове скорочення очікує держапарат. У переліку заходів стабілізації державного фінансування витрати на чиновників збираються зменшити на 19 мільярдів гривень. Це означає жорстку економію у всіх відомствах по всій вертикалі. Щоправда, ніде не згадується, скільки зекономлять на утриманні народних депутатів та Адміністрації Президента України.
Гривню відпустять?Відновлення економічного зростання України залежить у тому числі й від гнучкості валютного обмінного курсу. Тому коридор коливань курсу гривні буде розширено. А верхня його межа позначена на 8,5 гривні за долар. Плавне підвищення курсу долара спостерігається ще з початку осені. Останніми днями обмінний курс продовжує зростати. В обмінниках 6 листопада курс долара зріс до 8,2 гривні. Цілком імовірно, що до кінця року гривня сягне прогнозованих 8,3-8,4 за долар.
Віталій Кравчук не вбачає в цьому нічого надзвичайного:
– Помірне розширення коридору з послабленням гривні на п’ять відсотків не суттєве.
Поступове дотримання гнучкості національної валюти – це правильно. Оскільки люди повинні звикати до того, що заощаджувати потрібно більше в гривні. Але важливо, щоб коливання були в обидва боки.
Ліна Нагірняк
8-11-2013, 17:15
0
2 117