Якщо в магазині вам відмовили в оплаті товару пластиковою карткою, можете скаржитися інспекції захисту прав споживачів. Чернівчани вже пишуть заяви.
Людина має право розрахуватися за товар так, як їй зручно: живими грошима або карткою. Такі права споживача ще три роки тому вирішили зафіксувати в уряді відповідною постановою. Якщо в магазині немає можливості оплатити покупку пластиковою карткою, то тепер споживач може поскаржитися інспекції захисту прав споживачів. За відсутність платіжного термінала підприємцю загрожує чималий штраф. Таке уточнення міститься в постанові Кабміну від 2 жовтня 2013 року №727 "Про внесення зміни до пункту 2 Положення про порядок накладення та стягнення штрафів за порушення законодавства про захист прав споживачів" за обмеження або відмову в реалізації прав споживачів щодо вільного вибору продукції та форм її оплати встановлено штраф у розмірі 500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
– Цим документом визначено, що інспекція має право розглядати справи про відсутність платіжних терміналів за скаргою споживачів, – пояснює Надія КУТИНІНА, в. о. начальника обласної інспекції з питань захисту прав споживачів. – Згідно з вимогами, у торговельних точках, де є електронний касовий апарат, має бути й платіжний термінал.
За словами спеціаліста, до інспекції вже почали надходити скарги про те, що в чернівецьких магазинах немає платіжних терміналів.
– Чоловік поскаржився, що коли в нього не було готівки, в одному з магазинів йому відмовили прийняти оплату пластиковою карткою. За заявою ми вийшли на перевірку й за її результатами підприємцю надали припис у місячний термін усунути порушення, – пояснює Н. Кутиніна.
– Але це підприємство має мережу магазинів. Тож вони попросили продовжити цей термін, щоб встановити платіжні термінали у всіх своїх торговельних точках. Ми тримаємо цю справу на контролі. Про його виконання підприємець надасть копію платіжного документа про те, що відповідне обладнання придбано.
Сума штрафу чимала – мінімального та максимального порогу немає. Просто є стала сума: за таке порушення підприємцю доведеться сплатити тисячу доларів.
Згідно з ринковими цінами, які пропонують Інтернет-продавці, за ці гроші можна придбати три-чотири платіжні термінали.
Втім, як виявилося, окремо платіжний термінал не так просто придбати. У більшості випадків пропонують платіжні термінали, вбудовані в касові апарати. Вони коштують дорожче.
Вимога встановлювати в торгівлі додаткові платіжні термінали переслідує й іншу ціль – бачити всі грошові потоки й максимально вивести їх із тіні.
Ліна НАГІРНЯК
Корисно знати
Коли можна вимагати оплату карткою Якщо в магазині є касовий апарат для електронної звітності, тоді обов’язково має бути й термінал для безготівково розрахунку.
Платіжний термінал має бути щонайменше біля кожної другої каси.
У магазинах, площа яких перевищує 20 квадратних метрів.
У закладах торгівлі містечок, де проживає більше 25 тисяч мешканців.
В усіх великих містах суб’єкти малого бізнесу мають встановити термінали до 1 грудня 2013 року.
Зобов’язані встановлювати термінали всі АЗС – без винятку.
Приймати готівку можуть тільки невеличкі магазини, торгова площа яких не перевищує 20 кв. метрів та в яких немає касового апарата.
Не передбачено платіжних терміналів у селах. А також у населених пунктах, де проживає менше 25 тисяч мешканців.
25-10-2013, 10:42
0
4 347